PÜF NOKTASI

BU YÖNTEMLE GÖZALTI MORLUKLARINDAN KURTULUN

Çoğu insanın en büyük şikayetlerinden biri göz altı morluklarıdır. Günlük hayatımızda görüntüsünden rahatsız olacağımız göz altı morluklarını mucizevi tarifle yok etmek mümkün. Göz altındaki morluk ve halka oluşmasının başlıca nedeni bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorundur. Ayrıca; yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması, dengesiz ve eksik beslenme, yaşlanma gibi sebepler de bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor.

Göz altı morluklarından doğal yollarla kurtulmanın püf noktası..

Kafeinin fazlasının zararı olması yanı sıra sağlığa da birçok faydası var. Fiziksel dinçlikten migren tedavisine, kalp sağlığından hafıza sorunlarına kadar bir çok konuda sağlığımıza destek oluyor. Bu genel faydaların dışında kahve ve kafeinin cilt sağlığına da birçok yararı var. Özellikle maskelerde sık sık kullanılan kahve göz altı morluklarını azaltmaya da yardımcı oluyor.

GÖZ ALTI MORLUĞU İÇİN KAHVE MASKESİ TARİFİ (Aktarlarda var)

 • 1/4 bardak balmumu
 • 1/4 fincan demlenmiş kahve
 • 1/4 su bardağı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı jojoba yağı
 • 3 kapsül E vitamini
 • 4-5 damla esansiyel papatya yağı

TARİF

Bal mumunu bir cam kabın içine yerleştirin ve düşük ateşte daha büyük bir su kabına daldırın. Bal mumu eritildiğinde, demlenmiş kahveyi, hindistancevizi yağını, jojoba yağını ve e vitamini yağını ekleyin. Her malzemeyi ekledikçe iyice karıştırın. Sıcaktan çıkarın ve 4-5 damla esansiyel papatya yağı ekleyin, karıştırın. Karışımı cam saklama kabına aktarın. Katılaşması için buzdolabına koyun. Hazırladığınız maskeyi buzdolabında saklayabilirsiniz. Soğuk özellikle şişkinlikler için de iyi olacaktır.

Göz altı morluklarına iyi gelen kahve maskesini akşam yatmadan önce göz altlarınıza sürün. Yaklaşık 15-20 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt tipinize uygun nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. Bu tür doğal maskeler bakım rutininize ek olarak destek olabilir, tedavi edici değildir. Cilt hassasiyetiniz varsa dermatoloğa danışmadan kullanmamanızı öneririz.

GÖZ ALTI MORLUĞU 2.TARİF

Sağlımız için oldukça faydalı olan zerdeçal, göz altında meydana gelen morluk veya koyu halkaları da kısa bir sürede yok edebiliyor. Şimdi şifalı bitki zerdeçal in bu mucizevi etkisinden bahsetmek istiyoruz.

Göz altı bölgesine uygulanacak maske için gerekli malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı un
 • 1 çay kaşığı domates suyu
 • 1 kaç damla limon

Göz altı bölgesine uygulanacak maskenin yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından göz çevrenize halkalar şeklinde sürün. Bu şekilde 10 dakika bekletin, üzerini kapamayın. Süre dolduktan sonra soğuk suyla durulayın. Bu karışımı uyguladıktan sonra gözlerinizin altındaki mor halkalardan kurtulmuş, kırışıklıkların günden güne azaldığını, cildinizin tazelendiğini göreceksiniz.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri:

Kılcal damarların kan sızdırması :

Göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak, sızan k-anın oksijene maruz kalmasına yol açıyor. Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine neden oluyor.

Güneş ışınlarına maruz kalma :

Güneş ışınları, fazla miktarda melanin salgılanmasına yol açar. Melanin ise cildi koyulaştırır. En fazla da göz altları koyulaşır.

Alerjiler :

Astım ve egzama gibi hastalıklar, göz altlarında morluk ve halkaların oluşmasına neden olurlar.

İlaç kullanma :

Bazı ilacların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine neden olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor

Dengesiz ve eksik beslenme :

Yeterli vitamin ve mineral alınmaması da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.

Uykusuzluk ve yorgunluk :

Tüm yüzün daha soluk görünmesine neden oluyor. Bu da tabii ki, gözaltındaki halkaların daha belirginleşmesine yol açıyor. Ancak yorgunluğun ve uykusuzluğun yol açtığı bu durum, geçicidir.

Yaşlanma :

Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

 • Güneşten koruyucu kremler kullanın. Göz ve çevresini koruyucu gözlük takın.
 • Bol su için. Tuzu azaltın. Bol, bol balık, sebze ve meyve tüketin.
 • Düzenli uyku uyuyun.
 • Alkol ve sigara kullanmayın.
 • Yüksek yastıkla uyuyun.
 • Vitamin K içeren göz çevresi krem kullanın.
 • Retinoidli göz kremleri kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu