SAĞLIK

ÇOCUKLARI BU ÜRÜNDEN KORUYUN, LÖSEMİYE SEBEP OLUYOR

İşlenmemiş etlerin zararları herkesçe biliniyor.. Bu ürünler arasında yer alan sosisle ilgili bir açıklama ise ebeveynleri tedirgin etti. Doç. Dr. Muhammed Keskin, sosisle ilgili vatandaşları uyardı.

Dışarıdan bakıldığında doğal gibi görünen sosislere çok sayıda katkı maddesi konulabiliyor. Özellikle sakatatlar ve tarihi geçmiş etler sosislerin içine giriyor. Bazı sosislerde ise yasaklı kimyasal maddeler bile bulunabiliyor. Hal böyle olunca da bu ürünler insan sağlığı için özellikle de çocukların sağlığı için büyük problemler oluşturabiliyor.

ÇOCUKLUK ÇAĞI LÖSEMİSİNE NEDEN OLUYOR

Başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere birçok hastalıktan korunmak için özellikle işlenmemiş et ürünlerine hayati şekilde önem vermemiz gerekiyor. Doç. Dr. Muhammed Keskin, sosislerin çocukluk çağı lösemisine neden olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ayda 12 sosisli yiyen bir çocuğun lösemi riskinin normal çocuklara göre 9 kat arttığını söyleyen Dr. Keskin, bunun sebebinin ise içindeki koruyucular olduğunu belirtti. Çok ciddi bir durum bu. Çocukluk çağı lösemisi ve direkt bir hastalıkla ilişkili.” açıklamasında bulundu.

LÖSEMİ NEDİR

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini (lenfatik sistem ve kemik iliği) etkileyen kanserlerdir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu