SAĞLIK

EĞER BUNLARDAN UZAK DURMAZSANIZ! HAYATINIZ RİSK ALTINDA!

Kalp krizi: kalbe kan akışı aniden engellendiğinde oluşabilir. Ciddi bir tıbbi acil durum olarak kabul edilen bu durum, yaşamı t-ehdit edici sonuçlar doğurabilir. Peki bundan korunmanın bir yolu var mı? evet! Beslenmenizde bazı yiyeceklere yer vermeyerek kalp krizinden korunmanız mümkün…

Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kolesterol birikintileridir. Kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır. Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir.

“Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Beslenme düzeninizde bunları azaltmaya çalışmalısınız” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof.Dr. Barış Çaynak, kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

  •  Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi
  •  Hamur işleri, börek, poğaça
  •  Sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler
  •  Margarin, palm yağı
  •  Hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı
  •  Krema, süt, yoğurt, krem peynir gibi tam yağlı süt ürünleri

‘DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIN’

“Birçok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha fazla doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof.Dr. Barış Çaynak sözlerini şöyle tamamladı:

“Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde yaklaşık 70 gram ve bir erkek için günde 90 gram yağdan gelmelidir. Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir yani kadınlar için 20 gram ve erkekler için 30 gram..

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu