SAĞLIK

Kanser Tümörlerini Yüzde 50 Oranında Azaltıyor!

Özellikle zamanımızın hastalığı Kolon kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmanız söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. Günlük hayatta beslenmemizde yaptığımız ufak tefek değişikliklerle, kolon kanserinden korunabiliriz. İşte kolon kanseri riskini azaltmanın yolları..

Kolon kanseri riskini azaltmanın yolları

İşlenmiş etlerden kaçının

İşlenmiş öğle yemeği etleri, domuz pastırması, soğuk etler, sosisli sandviçler, sosisler ve diğer işlenmiş et türleri 1 numaralı kanserojenlerdir.

-Daha fazla köri tüketin

Kanser Önleme Araştırmasında bulunan bir araştırma, körinin kolon kanser hücrelerinin çoğalma yeteneğini baskıladığını göstermiştir.

– Diyetinizdeki yağları azaltın

Yüksek oranda yağ içeren bir diyet kanser kök hücrelerinin büyümesini tetikler. Hızlı yiyecekleri, işlenmiş yiyecekleri, hazır yiyecekleri, et, tereyağını ve diğer yağlı yiyecekleri kesmelisiniz.

-Bitki bazlı bir diyet uygulayın

İşlenmiş etlerin ve etlerden elde edilen yağların faktörler olduğunu çoktan tespit etmiş olsak da, araştırmalar ayrıca hayvansal protein içeriği yüksek diyetlerin kolorektal kanserle de bağlantılı olduğunu gösteriyor. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan ilave Kanada araştırması, bir “et diyeti kalıbı” nın kolorektal kanser riskini arttırdığını buldu.

-Şekeri ve şekerli gıdaları kesin

Beslenme Dergisi Çalışmada ayrıca şekerli gıdalar ve kolorektal kanser içeren bir diyet arasında bir korelasyon bulunmuştur. Rafine tatlılar için meyve seçebilirsiniz.

-Daha fazla üzüm tüketin

Kanser kök hücreleri yeni kanser hücrelerinin ve tümörlerin oluşumunu sürdürür. Üzümlerde bulunan Resveratrol, sadece kanser kök hücrelerini baskılamakla kalmaz, aynı zamanda kanser tümörlerinin sayısını % 50 oranında azaltır.

-Yüksek lifli diyet

Pek çok uzman, günde 35 gram lif hedeflediğimizi öne sürse de, araştırmalar bundan daha fazlasını hedeflememiz gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar 2 hafta boyunca yüksek lifli, az yağlı beslenmeye geçmenin bile kolon kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını buldu. Bazı araştırmalara göre hindistan cevizi kolon kanseri öncüllerini azaltıyor.

-Günlük çiğ ceviz tüketin

Araştırmacılar, cevizlerin bağırsaklardaki probiyotikler gibi davrandığını ve bunun da kansere karşı koruyarak sağlıklı bir bağırsak sağladığını varsayıyor.

-Günlük yeşil çay içmek

Yeşil çay, birçok çalışmada kansere karşı etkili olduğu kanıtlanmış en dikkat çeken çaylardan biridir. İçerisinde çeşitli kanser önleyici besin maddelerini içerir.

-Yeterli kalsiyum aldığınızdan emin olun

Bağırsakta bulunan mikropları iltihaplanmaya neden olanların lehine hızla değiştirdikleri gösterilmiş olduğundan süt ürünleri tavsiye edilmez. En iyi kalsiyum bakımından zengin besinler: havuç ve havuç suyu, lahana ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, badem yağı, badem ve brokoli.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu