SAĞLIK

YÜZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER, CİDDİ SORUNLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR

Sağlık, ancak kaybettiğimizde fark ettiğimiz paha biçilemez bir değerdir. Gerçek şu ki, hastalığı erken bir aşamada tespit etmek için laboratuvarlarda hastanelerde tam gün geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Kendi vücudumuzu bilmek gerçekten işe yarayabilir. Sadece bu bize vücutta rahatsız edici bir şeylerin olduğuna dair erken ipuçları verebilir. Örneğin, yüzdeki küçük değişiklikler ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir.

1. Kaş incelmesi

Kaşlarınızın inceldiğini, daha az kıl olduğunu ve eskisinden daha ince ve zayıf olduğunu fark ederseniz, buna kronik yorgunluk, uyuşukluk, üşüme, kuru cilt gibi ek semptomların eşlik edip etmediğini düşünün. Bu, yetersiz çalışan bir tiroid bezinin belirtisi olabilir. Kaşların incelmesi ve diğer semptomların birleşimi sizi bir doktora görünmeye ve testleri yaptırmaya yönlendirmelidir.

2. Aşırı yüz kılı ve sivilce

Bu iki güçlü saç semptomunun ve bir akne krizinin kombinasyonu, hormonel bozukluklara ve bir dizi hastalığa (örn. Hirsutizm, polikistik over sendromu) işaret edebilir.

3. Kırmızı yanaklar

Kızarıklık sağlık belirtisi olabilirken, kırmızı yanaklar ve çene lupusunuz olduğu anlamına gelebilir. Birçok doku ve organda eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olabilen otoimmün bir hastalıktır.

4. Göz çevresindeki gölgeler

Gözlerin altındaki koyu halkalar oldukça yaygındır, ancak yorgunluk veya güzellik belirtisi olmadıkça sorun anlamına gelebilir. Bunlar sıradan gölgeler değil, daha çok göz kapaklarının etrafındaki, özellikle üstteki menekşe kızarıklığıdır. Dermatomiyozit, otoimmün bir hastalıktır, kasları ve cildi etkileyen ve sıklıkla göz gölgelerinde bulunan kronik inflamatuar bir hastalıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu