PÜF NOKTASI

7 GÜN BOYUNCA AÇ KARNINA BU KARIŞIMI KULLANIRSANIZ

Sarımsak enflamasyon, kronik hastalıklar ve enfeksiyonla mücadele için kullanılabilir. Sarımsağın faydasının çoğu yüksek kolesterol seviyelerini, kan basıncını ve kardiyovasküler sistemi ile alakalı rahatsızlıkları kontrol altında tutmaya yarayan, alisin (allicin) adlı aktif bir bileşenden gelmektedir. Ayrıca sarımsak sindirim sorunları, solunum rahatsızlıkları ve mantar enfeksiyonlarına karşı da kullanılmaktadır.

Hatta antienflamatuar özellikleri ve antioksidan içeriği sayesinde sarımsak, artrit, kanser ve diyabet te-davilerinde faydalı bir destek olarak kullanılabilir. Beslenme uzmanları, tüm aktif bileşenlerinden faydalanabilinmesi için sarımsağın çiğ olarak tüketilmesini öneriyorlar. Ayrıca bal ve sarımsak ile bir karışım hazırlayarak sarımsak tüketmeyi hem daha kolay bir hale getirebilir hem de etkisini arttırabilirsiniz. Bu yazımızda size 7 gün boyunca bal ve sarımsak tüketmenin sağlığınız üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

1. Dolaşım sistemine iyi gelir

Sarımsağın içerdiği sülfür balın şifalı özellikleri ile birleştiğinde, dolaşım sisteminiz için çok faydalıdır. Bu iki malzeme de pıhtılaşmayı önler ve damarlarınızı güçlendirerek, tromboz (damarda k-an pıhtılaşması) ve varisli damar oluşmasını önler..

2. Tansiyonu düşürür

Yüksek tansiyon tüm kalp ve damar sağlığınızı tehdit eden bir rahatsızlıktır. Tansiyonunuzu doğal yöntemlerle kontrol altına almak için, her gün aç karınla sarımsak ve bal tüketmeye çalışın..

3. Kötü kolesterolü kontrol altına alır

Çiğ sarımsağı ezdiğinizde ortaya çıkan alisin, birikmiş kolesterolü atarak k-an dolaşımınızı temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca trigliserit seviyelerinin de dengeli kalmasına yardımcı olur..

4. Enflamasyonu azaltır

Yapılan çalışmalar pek çok kronik rahatsızlığın, bedendeki dengesizliklerden kaynaklanan enflamasyon yüzünden ortaya çıktığını göstermektedir. Hem sarımsak hem de bal enflamasyonla mücadele ve artrit, ödem ve kas rahatsızlığı gibi durumlara etkili doğal ağrı kesicilerdir..

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bal ve sarımsağın antimikrobiyel ve antifungal özellikleri bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. İkisi de bedeninizin virüsler, bakteriler ve diğer patojenlere karşı olan savunmasını arttırır..

6. Öksürüğe iyi gelir

Öksürüğünüz ister bakteryal enfeksiyon ister virüs sonucu olsun, bal ve ezilmiş sarımsakla hazırlayacağınız basit bir şurup, öksürüğünüzü tedavi edecektir. Bu karışım hem hissettiğiniz rahatsızlığı azaltır hem de balgam söktürücü etkisi vardır.

7. Grip ve soğuk algınlığından iyileşmenizi hızlandırır

Tüm soğuk algınlığı ve grip semptomları bu karışımın düzenli kullanılması ile bastırılabilir. Bu karışım virüslerle savaşmanıza yardımcı olur, solunum yolunuzu korumaya yardımcı olan antikorların üretilmesini tetikler.

Doğal bal ve sarımsak karışımının hazırlanışı:

Yukarıda saydığımız faydaların hepsinden yararlanabilmek için kullandığınız sarımsak ve balın organik olduğundan emin olun. Mağazalarda ucuz bal bulabilirsiniz ancak bu ballar %100 doğal değildir veya şeker ilavesi vardır.

Malzemeler:

  • 1 bardak bal (335 gram)
  • 10 diş sarımsak
  • 1 kapaklı cam kavanoz
Hazırlanışı:

Sarımsağı soyup ya ufak ufak doğrayın ya da ezin. Balı cam kavanoza koyup üzerine sarımsakları ekleyin. Kavanozun kapağını kapatıp, 1 hafta boyunca karanlık bir yerde bekletin. 1 hafta sonra, sağlıklı, ev yapımı bir şurubunuz olacak.

Kullanılışı:

Sabahları kahvaltıdan önce 1 kaşık karışımı ister olduğu gibi ister biraz ılık suya ekleyerek tüketin. Bu karışımı 7 gün boyunca her sabah tüketin, 1-2 hafta ara verip tekrar 7 gün boyunca tüketin. Şekerlenmesini önlemek için karışımı oda sıcaklığında muhafaza edin. Unutmayın, bu karışımın etkisi, günlük alışkanlıklarına göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer doymuş yağlar, şeker ve diğer zararlı yiyeceklerle beslenmeye devam ederseniz, şurubun çok bir etkisi olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu