PÜF NOKTASI

Adet döneminde sancı çekiyorsanız bu bitkiyi mutlaka deneyin.

Şifalı bitkilerin faydaları nelerdir eğer zencefil yerseniz…

Şu Son zamanlarda doğal ürünlerin değeri daha çok bilinmeye başladı. Neredeyse hemen hemen herkes organik ürünlerin peşinde.Çocukluğumuzda annelerimizin soğuk algınlığı yaşadığımızda hazırladığı gibi biz de hastalığa yakalanınca ıhlamur çayını, zencefili,balı yanımızdan ayırmıyoruz.

Peki bu şifalı bitkileri yeteri kadar tanıyor muyuz? En bilinenden adını belki hiç duymadığınız şifalı bitkileri tanımaya hazır mısınız? İşte hayat kurtaran o bitkiler…

ÖKSÜRÜĞE VE BALGAMA ÇARE OLUYOR: IHLAMUR

Ihlamurun faydaları saymakla bitmez.Genellikle ıhlamuru grip,nezle gibi kış hastalıklarıyla mücadele ederken çok sık kullanıyoruz ama ıhlmurun faydaları bu kadarla sınırlı değil.Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyor.Ihlamur, vücutta sakinleştirici bir etki yaratarak sinir, stres gibi durumlardan bizi kurtarıyor. Hasta olduğumuzda neredeyse ilk aklımıza gelen çaylardan biri.. Özellikle bir türlü kesilmeyen öksürüğe ve sökülmeyen balgama çare oluyor, boğazı yumuşatıyor.Sindirim sistemimizin sağlıkla çalışmasını sağlıyor, bu sayede hazımsızlık sorununu ortadan kaldırıyor.Ihlamur çayı aynı zamanda aç karnına içildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor.İdrar söktürücü bir etki gösteriyor, vücutta oluşan ödemlerin, şişkinliklerin iyileşmesine destek oluyor.Kansızlık konusunda da vücuda destek olduğu biliniyor.

ADET DÖNEMİNDEKİ SANCILARA İYİ GELİYOR: ZENCEFİL

Zencefilin faydaları aslında saymakla bitmez.Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bileşenleri sayesinde vücudun ısınmasını sağlıyor. Zencefil de ıhlamur gibi bağışıklık sistemimizi güçlendirip grip ve nezleyle mücadelemizde bize yardımcı oluyor. Özellikle boğaz ağrısına iyi gelen zencefilin bu etkisi bal ile birlikte tüketildiğinde daha da artıyor. Doğal bir ağrı kesici görevi görüp vücudun birçok yerinde oluşan ağrılara iyi geliyor.Bu özelliği adet dönemindeki kadınların sancıları üzerinde de etkili oluyor, ağrıları hafifletiyor.Gaz sancısı çekenler için öneriliyor.

BİRÇOK HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇİYOR: ÇÖREK OTU

Çörek otu, vücutta iltihapların oluşmasını önlüyor, mevcut olan iltihaplı bölgeler üzerinde de daha hızlı bir iyileşme sağlıyor. Antioksidan özelliği ile vücut toksinlerden arınıyor, birçok hastalığın önüne geçiyor.Antioksidan özelliği, en çok da karaciğer ve böbreklerin rahat etmesini sağlıyor, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırdığından bu organlarımızın kanı temizlemek için fazla mesai yapmasının önüne geçmiş oluyor. Kan şekerini düzenleyen bu mucize bitki birçok şeker hastasının evinden eksik olmuyor.Kötü kolesterolü dengelediği ve idrar söktürücü bir etki gösterdiği de biliniyor.

DOĞAL ANTİBİYOTİK: SARIMSAK

Sarımsağın en bilinen faydalarından biri, tansiyonu dengelemesidir. Zencefil gibi sarımsakta vücutta oluşan iltihaplanmaların önüne geçiyor.Birçok kanser türüne karşı vücudu koruyucu etki gösteriyor.Birçok insanın günlük sorunu haline gelen, sinir, stres, gerginlik gibi durumlarda vücudu rahatlatıyor.

KEMİKLERİNİZ GÜÇLENECEK: KEÇİBOYNUZU

Antioksidan özellikler gösterdiğinden hem cildi hem de organlarımızı temizliyor, daha ışıl ışıl ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı oluyor.Solunum yolu enfeksiyonlarının çabucak iyileşmesine destek oluyor.Kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. İleri yaşlarda görülen kemik erimelerinin de en az hasarla atlatılmasına destek oluyor.

KALP KRİZİ VE FELCE KARŞI KORUYOR: ALIC

Sindirim sistemine destek olan gaz sancısı ve mide ağrısına iyi gelen mucizevi bitki.Alıc kan akışının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayarak kalp ve damar sağlığını korumada en önemli şifalı bitkiler arasında yer alıyor.Bu sayede kalp krizi ve felç gibi birçok hastalıktan da bizi koruyor.

KANSERE KARŞI KORUYUCU: IŞGIN OTU

Ülkemizde en çok Erzurum ve çevresinde yetişen Işgın otu hücrelerin yenilenmesine destek olma özelliği nedeniyle birçok kanser türüne karşı vücudumuzu koruyucu bir etki gösteriyor. Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını sağlıyor ve hazmı kolaylaştırıyor. Kilo almak istemeyenlerin ellerinden düşürmemesi gereken bir lezzete dönüşüyor.Kötü kolesterolü düşürmede de önemli bir rol oynuyor.Hücre yenileme özelliği cilde de çok iyi geliyor, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu