SAĞLIK

AFT YARALARINI 1 SAATTE GEÇİREN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Ağız içinde oluşan aftlar için gargara yapabileceğiniz bir karışımı hazırlamalısınız. Bunun için sumaktan faydalanabilir ve böylece aft oluşumuna ne iyi gelir sorusunun yanıtını da bulabilirsiniz.

SUMAK

Tek yapmanız gereken şey, sumak ile hazırlayacağınız kaynamış suyu gargara yapmak olacaktır.

AFT YARASINDAN 1 SAAT İÇERİSİNDE KURTARACAK YÖNTEM…

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı sumak
  • 1 bardak su

HAZIRLANIŞI

Bir kabın içerisine vermiş olduğumuz 2 malzemeyi koyun ve kaynatın. Sonrasında gargara yaparak diş etlerinize de ağızdaki aft yaralarına da faydalı olan bir karışımı elde edebilirsiniz.

DİĞER YÖNTEMLER

1. Tuzlu Su

Bir tuzlu su durulaması, aftların kurutulmasına yardımcı olabilir. Yarım bardak ılık suda bir çay kaşığı normal ev tuzunu eritin ve tükürmeden önce çözeltiyi 15 ila 30 saniye boyunca ağzınızın içinde döndürün. Gerekirse birkaç saatte bir tuzlu su ile durulamaya devam edebilirsiniz.

2. Karanfil Yağı

Aftlar ağrılı olabilir ve karanfil yağının ağız ağrısına rahatlama sağladığı bilinmektedir. Karanfil, tarihte diş ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır. karanfil yağı doğal bir mikrop yok edici olduğundan ağız yaralarına çok iyi gelir. Karanfil yağı doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.

3. Çinko Takviyeleri

Demir, folik asit, B12 vitamini veya çinko eksikliği de aftlara neden olabilir. Çinko takviyesi almak, aftlarınızın sıklığını azaltabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Çinko takviyesi alırken, her zaman tedarikçinin talimatlarına uyun.

4. Aloe Vera

Aloe vera, aftların neden olduğu ağrıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bitkiden gelen jeli doğrudan aftın üzerine uygulayın ya da Aloe vera suyu için. Aloe vera çatlamış dudaklar ve uçuk gibi diğer oral rahatsızlıkları da tedavi edebilir.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı antimikrobiyaldir ve ağızdaki zararlı bakteri suşlarının bir kısmına karşı faydalıdır. Bir çorba kaşığı hindistan cevizi, susam veya diğer yenilebilir yağlar ile gargara yapılması, yağ gargarası olarak bilinen eski bir uygulamadır. Hindistan cevizi yağı ile yapılan günlük gargaranın plakları azalttığını ve yağın laurik asidinin aft tedavisine yardımcı olduğunu ortaya çıkarılmıştır.

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi çeşitli rahatsızlıklar için popüler bir ev ilacıdır. Bakterileri yok etme kabiliyeti, aftınızın giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak sirke, aftınızla temas ettiğinde yakabilir, bu yüzden eğer acı çekiyorsanız başka bir ev ilacı deneyin. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırın ve çözelti ile 30 saniye ila bir dakika boyunca durulayın. Tükürdükten sonra, sirkenin diş minesine zarar vermesini önlemek için ağzınızı sade suyla çalkalayın. Elma sirkesi ile günde sadece bir kez durulama yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu