HABER

AĞIZ KURULUĞUNA NEDEN OLAN ŞEY, O HASTALIK OLABİLİR

Birçoğumuzun başına gelen ağız kuruluğu, basit bir problem olarak görülüp geçiştirilen bir sorun olsa da. Ağız kuruluğunun ardında yatan pek çok sebep olabilir. Şeker hastalığı da bu sebeplerden biri. Bu nedenler arasında sizin için geçerli olabileceğinden şüphelendiğiniz bir madde var ise hemen bir uzmana görünmeniz sizin için iyi olacaktır. İşte ağız kuruluğunun nedenleri!

ŞEKER HASTALIĞI

Ağız kuruluğu diyabet hastalarının sık sık karşılaştığı bir sorundur. Şeker hastası olmadığınız halde ağız kuruluğu yaşıyorsanız şeker hastalığınız sınırda olabilir. Böyle bir durumda doktora görünmenizde fayda var.

KARACİĞER HASTALIĞIYLA İLİŞKİLİ

Ağız kuruluğu ve karaciğer ilişkisinde bir diğer faktör a/kolik karaciğer hastalığıdır. Uzun süreyle aşırı a/kol kullanımı karaciğer hasarına sebep olarak bu hastalığı doğurur. İlk belirtileri arasında genellikle ağız kuruluğu, karında ağrı veya hassaslık, kilo kaybı, yorgunluk mevcuttur. A/kol genellikle ağız kuruluğu belirtisini kötüleştirir. Siroz başlamadıysa içmeyi bırakmak genellikle karaciğerin kendini iyileştirmesini sağlar.

YANLIŞ NEFES ALIP VERMEK

Çeşitli nedenlerden dolayı burundan nefes alıp veremiyor ağız yolunu kullanıyorsanız özellikle geceleri oldukça yoğun bir şekilde ağız kuruluğuna neden olur

S/GARA KULLANIMI

S/gara kullanan kişilerden sık sık ağız kuruluğu yaşadıkları ile ilgili şikayetler duyabilirsiniz. Aşırı sigara tüketimi ağız kuruluğunun nedenlerinden olabilir.

BİRTAKIM HASTALIKLAR

Alzheimer, diyabet, anemi gibi hastalıklar ağız kuruluğunun oluşmasının ardında yatan hastalıklardan olabilir. Bu sebeple ağız kuruluğu ciddiye alınıp muhakkak doktor muayenesi sorunun giderilmesi için şarttır.

İLACLAR

Tıp dilinde ‘kserostomi‘ olarak adlandırılan ağız kuruluğu, tükürük salgısının ağızda yeteri kadar olmaması durumudur. Kemoterapi ilaçları, yüze veya boyna alınan ışın tedavisi de ağız kuruluğuna yol açabilir.

STRES

Sinir sistemiyle doğrudan alakalı olan tükürük üretimi, kaygı panik gibi durumlarda ortadan yok olur. Bu da ağız kuruluğuna yol açar.

SUSUZLUK

Vücudun ihtiyacı olan su miktarı karşılanmadığında ağız kuruluğuna neden olur.

AMELİYAT

Eğer ameliyattan yeni çıkmışsanız bir süre ağız kuruluğu yaşayabilmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu