PÜF NOKTASI

AĞIZDA ÇIKAN UÇUK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

UÇUK, 1. tip “herpes simpleks” virüsünün neden olduğu oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık bulaşıcıdır ve insandan insana temas yolu ile geçer.

Hastalığın Belirtileri

İlk belirtiler, cildin kızarması ve sızlamasıdır. Daha sonra küçük yaralar oluşur ve bazı durumlarda kaşıntı veya acı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bir çok insan sık sık bu hastalıktan muzdarip olur. Bazen hastalık tamamen iyileşmeyip yıllar sonra yeniden ortaya çıkabilir.

Ağızda uçuk çıkması nasıl bir histir?

Ağız uçuğu ile birlikte gelen ilk şey ağız çevresinde ve dudaklarda şiddetli acıdır. Bu acılara ateş ve lenf bezlerinin iltihaplanmasına bağlı boğaz ağrısı da eşlik edebilir. Ağzın herhangi bir bölgesinde oluşmaya başlayan şişlikler zaman içinde akıntılı bir yara halini alır ve kabuk bağlar. Bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. Aynı zamanda, grip, yüksek ateş, adet dönemleri, duygusal rahatsızlıklar, güneş ışığı, kuvvetli soğuk, yorgunluk ve stres gibi etkenler de uçuk çıkmasına sebep olabilir.

Önlemler ve tavsiyeler

Mikroplu olma ihtimali yüksek olan vücut sıvılarından uzak durmak en iyisidir. Uçuğu olan birini öpmek veya başkasının çatal bıçağını kullanmak gibi davranışlardan kaçının. Ayrıca başkaları ile aynı bardağı veya tabağı kullanmamaya da özen gösterin. Dudak kremi kullanmak, güneşe maruz kalmaya bağlı uçukları önlemek için iyi bir seçenektir.

Doğal yollarla uçuğu geçirecek yöntemler

Demir ve çinko, cilt sağlığı açısından çok önemli olan iki vitamindir. Bu nedenle, bu maddeleri düzenli bir şekilde alabildiğiniz, dengeli bir beslenme biçimi çok önemlidir. A, B, C ve E vitaminleri de büyük önem taşımaktadır.
Sarımsak doğal antibiyotiktir. Sabahları kahvaltıdan önce yiyin. Taze sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve ağız çevresini sterilize eder. Eğer kahvaltıdan önce sarımsak yiyemiyorsanız, kapsül olarak alın. Bu, doğal ve iyi bir gıda takviyesidir. Bu hastalığın yayılmasını önlemede yardımcı olacak başlıca ipuçları bunlardır. Dudak nemlendiricisi kullanmayı da ihmal etmeyin.

Soğuk kompres uygulaması

Soğuk ve nemli bir bez uçuklu bölgedeki kızarıklığı azaltabilir, kabuklanmayı gidermeye yardımcı olabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Eğer uçuğunuz varsa ağrıyı hafifletmek için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Sarımsak

Antiviral özelliklere sahip sarımsakla uçuğunuzdaki şişkinliği azaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bunun için ezdiğiniz bir diş sarımsağı uçuğun bulunduğu yere koyarak 5 dakika bekleyin. Uçuk geçinceye kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Uçuğu geçirmek için uygulanan en eski doğal yöntemlerden biri de elma sirkesi. Elma sirkesi antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri sayesinde yaraya neden olan virüsün yok edilmesi için etkilidir. Uçuğu kurutarak virüsü yok eder. Pamuğunuzu elma sirkesiyle ıslatıp yaranın üzerine sürün. Sirkeyi 15 dakika boyunca uçuğun üzerinde tutun ve uçuk geçene kadar her gün iki kez tekrarlayın.

Nane yağı

Nane yağı, içindeki antiviral bileşenler sayesinde uçuğu geçirmede etkilidir. Uçuk çıkacağını anladığınızda bir ya da iki damla nane yağını kulak çubuğuna damlatın ve o bölgeye sürün.

Bal ve sirke

Antiviral özellikli bal ve sirke de uçuğu geçirme konusunda etkili bir ikili. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp macun haline getirerek virüslü bölgeye uygulayın. Bal ve sirke uçuğun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Aloe vera

Cilt için yararlı olan ve pek çok bileşen içeren aloe vera da uçuğun kısa sürede kurumasına yardımcı olur. 1 çay kaşığı aloe vera jelini uçuğun üzerine masaj yaparak yayın ve uçuk geçene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın.

Meyan kökü

Meyan kökünün uçuk düşmanı olduğunu biliyor muydunuz? Meyan kökünün içeriğinde olan gliserizin isimli asit, büyüyen ve gelişen virüsleri durdurarak yaralara karşı etkileşime geçer. Meyan kökü tozu ile suyu biraz karıştırarak macun haline getirebilir ve direkt yaraya sürebilirsiniz.

Süt

Bazen yaraya derman bir adım ötede olabilir. Evet, süt de uçuk geçirmeye yardımcı doğal bir yöntem. Bir parça pamuğu süte batırın ve birkaç dakika boyunca yaranın üzerinde tutun. Hemen yıkamaya gitmeyin, bir süre uygulayın ve bekleyin.

Çay çiçeği yağı

Çay çiçeği yağının halledemeyeceği sorun yok gibi… Antibakteriyel iyileştirici özelliği herkes tarafından bilinen çay çiçeği yağı sayesinde uçuğunuzdan bir günde kurtulabilirsiniz. Gün içinde uçuğa süreceğiniz çay çiçeği yağını yatarken de uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu