HABER

ALIŞVERİŞ FİŞLERİNE ELLE DOKUNMAYIN

Alışveriş Fişleri ve Bisfenol-A: Sağlığınızı Korumanın Yolları

Her gün elimize aldığımız alışveriş fişleri ve plastik ürünler, içerdikleri Bisfenol-A maddesiyle sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Fitoterapi uzmanları, bu maddeyi içeren ürünlerle temasın, erkeklerde sperm üretimini ve kadınlarda yumurta sayısını azaltabileceğini belirtiyor ve tüketicileri uyarıyor.

Uzman Uyarısı: “Elle Bu Slip’lere Dokunmayın”

Fitoterapi uzmanları, alışveriş fişleri ve plastik kapların içerdikleri Bisfenol-A maddesi nedeniyle sağlığımıza zarar verebileceğini vurguluyor. Milyonlarca insanın bu ürünlerle sürekli temas halinde olduğunu belirten uzmanlar, özellikle alışveriş slipleri ve bankamatiklerden sonra verilen makbuzların bu maddenin en yoğun olduğu ürünler olduğunu ifade ediyor. Tüketicilerden, bu ürünlere elle dokunmamaları konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bisfenol-A’nın Sağlığa Etkileri

Bisfenol-A adlı madde, erkeklerde sperm üretimini azaltarak testosteron hormonu salınımını düşürebilir ve testis boyutlarını küçültebilir. Aynı zamanda kadınlarda yumurta sayısını azaltabilir, yumurtalık boyutlarını küçültebilir, erken menopoza neden olabilir ve embriyonun rahime tutunmasını güçleştirebilir. Bu maddeye maruz kalan hamilelerin bebekleri de risk altında olabilir. Bisfenol-A, plasentadan bebeğe geçerek gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilir ve doğumdan sonra davranış bozukluğuna yol açabilir.

İçeriğinde BPA ve BPS Var İse Kullanmayın

Bisfenol-A maddesi, alışveriş fişlerinin yanı sıra plastik yiyecek saklama kapları, biberonlar ve oyuncaklarda da kullanılır. Uzmanlar, bu tür ürünleri kullanırken içerdikleri Bisfenol (BPA ve BPS) maddesini kontrol etmenin önemli olduğunu vurguluyor. Eğer bu maddeler içeriyorsa, bu ürünleri kullanmamak ve hayatımızdan çıkarmak gerektiğini belirtiyorlar.

Sonuç: Sağlıklı Alternatiflere Yönelin

Uzmanlar, Bisfenol-A içeren ürünlerden kaçınmanın ve sağlıklı alternatiflere yönelmenin önemli olduğunu söylüyorlar. Plastik ürünlerin yerine cam veya paslanmaz çelik kullanımını öneriyorlar. Ayrıca, alışveriş sliplerini elle tutmaktan kaçınarak ve plastik içeriğe dikkat ederek günlük yaşantımızda bu zararlı maddeyle teması minimize etmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Bu önlemleri almak, uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürmek için atılmış önemli adımlardan biridir.

ANNEDEN BEBEĞE GEÇİYOR

Bisfenol-A adlı maddenin hormonları bozarak erkeklerde sperm üretimini ve testosteron hormonu salınımını azaltıp, testis boyutlarını küçülttüğünü söyleyen Uzmanlar. Söz konusu maddenin kadınlardaki etkisinden şu şekilde açıklıyor: Bisfenol-A maddesi kadınlarda yumurta sayısını azaltıyor, yumurtalık boyutlarını küçültüyor, erken menopoza yol açıyor, embriyonun rahime tutunmasını güçleştiriyor. Bu kimyasala sürekli maruz kalan hamilelerin bebekleri de risk altında. Söz konusu madde plasentadan bebeğe geçerek bebeğin gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor ve doğumdan sonra davranış bozukluğuna yol açıyor. Erkeklerde prostat büyümesi ve prostat kanserini, kadınlarda göğüs kanserini, her iki cinste guatr ve tiroid bezi kanserini sebep olabiliyor, karaciğer ve böbrek üzerinde zehirleyici etkileri olduğuna dair araştırmalar var. Çoğumuzun, çağın hastalığı diyerek normal karşıladığı davranış bozukluklarından agresifliğin dahi bu maddeyle ilişkisi bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu