SAĞLIK

ALZHEİMER OLMAMAK İÇİN BU ALIŞKANLIKLARI BIRAKIN

Demans hastası olan bir tanıdığınız varsa hastalığın kişi ve ailesi üzerindeki etkisini çok iyi bilirsiniz. Alzheimer bir demans çeşididir ve maalesef tedavisi yoktur. Peki haftada üç kez spor yapmanın demansa yakalanma şansını %70 azalttığını biliyor muydunuz?  İlaclar hastalığın belirtilerini azaltırken, Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunamadı.

1-S’İGARAYI BIRAKIN

S’igarayı bırakın vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. S’igara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla bu bırakmanız için iyi bir neden.

2- B12 VİTAMİNİ ALIN

Daha fazla B12 vitamini alın B vitamini sizi demans’tan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş. Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3- SPOR YAPIN

Daha aktif olun Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Tansiyonunuza önem verin. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

4-D VİTAMİNİ ALIN

Daha fazla D vitamini alın D vitamini eksikliği Alzheimer’a neden olmakta. D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden biri.. Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

5- KAHVE İÇİN

Kahve için Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta. Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. yapılan bir araştırma günde 1 bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuluyor.

6- BAŞINIZI KORUYUN

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. Yapılan başka bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü. Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

7- A’LKOL BIRAKIN

Fazla tüketim demans riskini arttırıyor. fazla al’kol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

8- BEYİN EGZERSİZLERİ YAPIN

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız. Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

9- İYİ DİNLENİN

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor. Yine uyku beyin için çok önemlidir.

10-UYKUNUZU ALIN

Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. Yine yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı. El ele vererek bu bilgilerin yayılmasını sağlayabilir ve insanları demans hakkında bilinçlendirebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu