HABER

AŞILARIN YAN ETKİLERİ İÇİN TAZMİNAT ÖDENECEK

Almanya’da koronavirüs aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mahkemeye başvuran 301 kişiye her ay ömür boyu tazminat ödenmesine başlandı. C’ovid-19 aşılarının yan etkileri nedeniyle şu ana kadar 301 tazminat başvurusunun onaylandığı Almanya’da başvuruları kabul edilen kişilere her ay ömür boyu 164-854 euro arasında ödeme yapılacak. Yetkili birimlerce gerekli görüldüğü taktirde bu kişilerin tedavi masrafları da devlet tarafından karşılanabilecek.

KALP RAHATSIZLIKLARI, KAN PIHTILAŞMASI, YÜZ FELCİ…

Almanya’da aşı ve ilaclara onay veren yetkili kurum Paul Ehrlich Enstitüsü’nün (PEI) aşılama komplikasyonları listesinde bulunan belirtilere göre C’ovid-19 aşıları kalp rahatsızlıkları, kan pıhtılaşması, yüz felci, Guillain-Barre sendromu adı verilen kas rahatsızlığı, işitme bozukluğu ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara yol açıyor. PEI raporuna göre 2022 Haziran ayına kadar 323 bin 684 şüpheli yan etki ve aşılama komplikasyonu vakası bildirildi. Aynı döneme kadar olan verilerin incelendiği raporda, can kaybı ve aşılar arasında bağlantı tespit edilen 120 vaka olduğu belirtildi.

AŞI ÜRETİCİLERİNE KARŞI MAHKEMEYE BAŞVURDULAR

C’ovid-19 aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mağdur olduklarını belirten 185 kişi aşı üreticilerine karşı mahkemelere başvurdu. Davaların ilkinin 28 Nisan’da Frankfurt Bölge Mahkemesi’nde görülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu