PÜF NOKTASI

AYAK TIRNAĞI MANTARI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Ayak mantarı , nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikrobunun ayak derisinde büyüyerek çoğalarak ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendisini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup doktora gidilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir. Mantar enfeksiyonu nedeniyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler selülit ve lenfanjit gibi daha Kuvvetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. bu Hastalığın tanısı deriden yapılan kazıntının mikroskop altında incelenmesiyle ve klinik olarak konulur.

Enfeksiyon sınırlıysa kişinin krem kullanması yeterlidir. kuvvetli, yaygın ve dirençli enfeksiyonlarda ağızdan alınan mantara karşı etkili haplar önerilir. Tırnak tutulumu söz konusuysa tedavi süreci uzar mantar problemine yatkınlık varsa ve gereken önlemler alınmazsa tekrarlama ihtimali yüksektir.

Ayak mantarı belirtileri

Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. ayakta kızarıklık olabilir. ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. içi su toplamış yaralar gözlenebilir. kabuklanıp, dökülmeler olabilir. tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir. Yukarıdaki şikayetlerin bulunması ayak mantarı belirtiler, hastalığın teşhisi konusunda önemli yer kapsamaktadır.

Ayak tırnak mantarına iyi gelecek doğal yöntemler

Vicks

Ayak tırnaklarınızda tırnak mantarı varsa, Viks’i kullanın. Tırnaklara yaklaşık 2 hafta kadar viks sürdüğünüzde zamanla rengi koyulaşacak ve mantarlar iyileşmeye başlayacaktır. Normal ve sağlıklı tırnaklar çıkmaya başlayacaktır. Darbe sonucu veya düşme ile oluşan morarmalar da ve şişmeler de kullanılan viks, bölgeyi rahatlatır.

Epsom tuzu;

Daha önce epsom tuzunu duymuşsunuzdur. Epsom tuzu ve ılık su banyosu tırnak mantarına en iyi gelen karışımlardan birisidir. Bir kova içerisine ılık su ve yarım fincan epsom tuzunu karıştırıp, ayaklarınızı bu su içerisinde yarım saat bekletin. Bekleme süresi sonunda ayaklarınızı tamamen kuruladığınızdan emin olun. Bu uygulamayı günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Beyaz sirke ve sarımsak

2 adet sarımsağı iyice ezin. Daha sonra 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile harmanlayın. Son olarak tırnağınıza sürün ve iyice kapatın. Tırnağınız yenilenene kadar bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz.

Limon yöntemi

Ayak tırnaklarınızdaki enfeksiyonu ve bakterileri yok etmek için 1 saat boyunca ayak tırnaklarınıza limon yerleştirip 1 saat bekletebilirsiniz. Limon ayak tırnak mantarına neden olan bakterilerin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.

Doğal Zerdeçal Tedavisi

Tırnak mantarı, ayak ve el tırnaklarında ortaya çıkabilen onikomikoz adı verilen bir enfeksiyon türüdür. Zerdeçalın tıbbi özellikleri, tırnak mantarıyla etkili bir şekilde savaşabilir ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olabilir.

Zerdeçalın Tırnak Mantarıyla Mücadeledeki Etkileri

Zerdeçalın içeriğindeki curcumin adlı aktif madde, mantar karşıtı ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Bu sayede tırnak mantarının gelişimini durdurabilir. Aynı zamanda tırnak kırılganlığını azaltır, renk değişikliklerini önler ve tırnakları güçlendirir. Zerdeçal, vitamin, antioksidan ve mineral içeriğiyle çevresel hasarları önlemede de yardımcı olur.Tırnak mantarıyla mücadele için zerdeçalı kullanmanın etkisini artırmak için aşağıdaki karışımı deneyebilirsiniz:

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı (45 gram)
 • 3 yemek kaşığı zerdeçal tozu (30 gram)

Hazırlık:

 1. Organik Hindistan cevizi yağını eritin.
 2. Erimiş yağa zerdeçal tozunu ekleyin.
 3. Karışımı krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 4. Karışımı ocaktan alın ve birkaç dakika bekletin.
 5. Ilık hale geldiğinde karışımı cam bir kaba koyun.

Kullanım:

 1. Zerdeçallı karışımdan mantar etkilenen tırnaklarınıza uygulayın.
 2. Tırnaklarınızın tedaviyi emmesine 30-40 dakika izin verin, ardından durulayın.
 3. Dilerseniz topuklarınıza veya diğer mantar hassas bölgelere de uygulayabilirsiniz.

Tedaviyi her gün tekrarlayarak tırnaklarda belirgin bir değişiklik görene kadar devam edin.

Öneriler:

 • Ayakkabılarınızı iyi havalandırılmış tutun ve hijyen kurallarına dikkat edin.
 • Ayaklarınızın nemli ortamlarla temasını önleyin.
 • Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı düzenli olarak temizleyin.
 • Kişisel eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının (sabun, tırnak makası, havlu, tırnak cilası, oje).
 • Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bir diyet benimseyin.

Bu tedaviyi uygularken dikkatli olun ve herhangi bir alerji durumunda kullanımı bırakın. Tedavinin etkili olup olmadığını değerlendirmek için bir sağlık uzmanına danışmanız önerilir.

Ayak tırnak mantarından korunmak için ne yapılmalı?

Ayak tırnak mantarından korunmak için ayaklarınızın temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekir. Sıkı çorap ve ayakkabı giymekten kaçınmanız gerekir. Ayakkabı parmağınızın üst kısmında herhangi bir baskı oluşturmamalı, parmaklarınızı sıkıştırmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu