SAĞLIK

BAĞIRSAK KANSERİ VE BELİRTİLERİ

Bağırsak kanserinin yaşlı insanlarda görüldüğü düşünülüyor ancak yapılan araştırmalar, bağırsak kanserine neden olan asıl faktörleri ortaya çıkardı. Son günlerce sayısız gence bağırsak kanseri teşhisi konuluyor. Yapılan araştırmalara göre 1980-1995 yılları arasında doğan Y kuşağında rektal tümör görülme oranı daha yaşlılardan dört kat daha fazla. Kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan hastaların onda üçü 55 yaşının altında. Sebebine bakılırsa bu bulgu hiç de şaşırtıcı değil. Bağırsak kanserinin Y kuşağını etkilemesinin sebebi sağlıksız beslenmeleri ve hareketsizlik.

Bağırsak kanseri

Bağırsak kanseri, erken evrelerde genellikle belirti vermez ve çoğu zaman rutin taramalarla teşhis edilir. Ancak, kanser ilerledikçe bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bağırsak kanserinin bazı belirtileri şunlardır:

 1. Dışkıda değişiklikler: Dışkıda kan, mukus veya parlak kırmızı renkli kanama görülebilir. Ayrıca, dışkının şekli, sıklığı ve kıvamında değişiklikler olabilir.
 2. Karın ağrısı ve kramp: Karın bölgesinde tekrarlayan ağrılar veya kramp hissedilebilir. Bu belirtiler özellikle bağırsak hareketleri ile birlikte oluşabilir.
 3. Kabızlık veya ishal: Bağırsak kanseri, bağırsak hareketlerini değiştirebilir ve bu da kabızlığa veya ishale neden olabilir.
 4. Yorgunluk: Kanser, vücudun enerjisini tüketebilir ve yorgunluk hissi oluşabilir.
 5. Kilo kaybı: Kanser, iştahı azaltabilir ve kilo kaybına neden olabilir.
 6. İshal ve kabızlık arası değişen bağırsak hareketleri: Bağırsak kanseri, ishal ve kabızlık arasında gidip gelebilen değişen bağırsak hareketleri oluşturabilir.
 7. İshal veya kabızlık uzun süreli olursa: İshal ve kabızlık bazen bağırsak kanseri olmadan da oluşabilir. Ancak, uzun süreli olmaları durumunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Bu belirtiler her zaman bağırsak kanseriyle ilişkili olmayabilir. Ancak, bu belirtilerden herhangi birini veya birkaçını yaşıyorsanız, en kısa sürede doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Erken teşhis, bağırsak kanserinin tedavisinde önemli bir faktördür.

Araştırmacılar, bu jenerasyon arasında sindirime bağlı hastalıkların yaygın olduğu konusunda uyarıyor. Asıl problem olan ise bu hastalıkların orta yaşlardan sonra görüldüğü düşünerek gençlerin gerekli testleri yaptırmaması. Bağırsak kanserinin asıl sebebi bilinmemekle birlikte bazı faktörlerde söz konusu. Bunlardan bazıları;

Bağırsak kanserini neden olan faktörler

 • Yaş: 10 vakadan dokuzu 60 yaş ve üzeri kişilerde görülüyor.
 • Beslenme: Kırmızı et ve işlenmiş et bakımından zengin, lif bakımından düşük bir diyet riski arttırır.
 • Kilo: Fazla kilolu veya obez kişiler arasında bağırsak kanseri daha yaygın.
 • Egzersiz: Hareketsizlik bağırsak kanserine sebep olabilir.
 • A’lkol ve s’igara: Fazla a’lkol tüketimi ve s’igara bağımlılığı bağırsak kanserine yol açıyor.
 • Aile: 50 yaşının altında yakın bir akrabanızda bağırsak kanseri varsa siz de risk taşıyorsunuz.
 • Bağırsak kanseri başlıca semptomları: Dışkıda kan, Tuvalete gitme sıklığınızda değişiklik, İshal, Karın ağrısı..

Kolon kanserinin belirtileri

Kolon kanserinin belirtileri kolonun anatomik yapısına göre farklılık gösterir. Çıkan kolon yani sağ kolon ve inen kolon sol kolon ve kolonun sol kısmı şeklinde genellikle farklı belirtilerle kendisini gösterir. Çıkan kolon geniş bir yapıya sahip olduğu için tümör orada tıkanıklığa genellikle neden olmamaktadır. Bu yerleşen kitle orada kanamaya neden olabilir, gaitada gizli kanla kendisini gösterebilir ya da görünür bir kanla kendini gösterebilir. Bu kanamanın uzun vadeli olduğu takdirde de anemi yani kansızlık olarak tanımladığımız halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çarpıntı, ellerde ayaklarda üşüme gibi belirtiler mevcutsa, özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişilerde mutlaka kolon tümörü ekarte edilmelidir.

Sol kolona geldiğimizde, sol kolon sağ kolona göre daha dar bir anatomik yapıya sahiptir ve burada da daha çok tümör tıkanıklığa neden olarak kişilerin şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Özelliklede daha aşağı inen kolon kalın bağırsağın sol kısmında tümör yerleştiği takdirde sanki bu tümör beyin tarafından dışkılama hissi oluşturmaktadır ve sürekli büyük abdeste çıkma isteği içerisinde olup fakat çıkamadığını söyleyen kişilerde inen kolon ya da inen kolonun sol kısmındaki tümörler akla gelmektedir.

Bağırsak kanserinde en belirgin belirtileri Nelerdir?

Rektum dediğimiz yine bu kalın bağırsağın sol kısmındaki anatomik yapıda da kanamalarla yada gözle görülür kanamalarla tümör kendisini gösterebilir. Rektum tümörlerinin üçte biri hastalarda hemoroid dediğimiz halk arasında basur olarak tanımlanan hastalıklar nedeni ile sürekli tedavi görüldüğünü görmekteyiz. Bu yüzden büyük abdestte kanama şikayetiyle başvuran hastaların mutlaka tümör açısından değerlendirilmesi gerekir. Kolon kanserinin diğer belirtilerinde ise dışkıda şekil değişikliği olması, tümöre bağlı olarak keçi pisliği şeklinde dışkılama ya da ince dışkılama, ishal, kabızlık gibi dışkılamanın sürekli özellik değiştirmiş olması, kitleye bağlı karın ağrısı olması gibi belirtilerde eklenebilir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu