EĞLENCE

BAKIN BU MİNYATÜR KÖYDE KİMLER YAŞIYOR

Son zamanlarda, fotoğrafçı Simon Dell, bahçesinin etrafında çalışırken bir fare ailesinin rastladı. Ancak tuzaklara kurup yakalamak yerine. Dell farelere minyatür bir köy inşa etti ve kamerasının önünde poz vererek ona bu yuvayı hediye etti.

Ben sadece bahçede kuşların fotoğraf çekiyordum birden zemin üzerinde hareket eden bir şey farkettim çimleri kesdiğim bir gün olmuştu, diyen Simon  “Fareyi görünce şok oldum ve Fotoğraf makinemi yere düşürdüm ama çok sevimli küçük bir ev faresi gördüğümde, tıpkı taze kesilmiş çimlerin içinde bir çöl faresi gibi duruyordu.

Anladım ki o bir yıldızdı ve içeriye koşup bir çift fıstık almak için yuvasına girdi. Orada meyveler kuruyemişşler getirmem sadece birkaç dakika oldu.

O noktada, onu saklamak ve beslemek için küçük bir barınak ve güvenli bir yer verebileceğimi düşündüm.

Benim bahçemde yaşamak ve sadece karanlıktan sonra çıkmaya çalışan başka bir fareye sahip olduğumdan, vahşi yaşamın ve farelerin fotoğraflarını çekerken biraz deneyimim vardı. Ona Stuart adını verdik.

Bir keresinde tek bir fareydi, ancak 2018 ilkbaharında, belki bir eş bulmak için ayrıldı. Umarım kışa gelir ve belki de bahçedeki yeni farelerde burayı bulur.

Bahçede her çeşit yaban hayatı var. Sığırcık, ev serçeler, kara kuşlar, robins ve daha fazlası gibi birçok kuş türü. Su balıklarının çoğunu göletlerden alan gri bir balıkçıl bile.

Ayrıca her gece ziyaret eden bir tilki ve çok sayıda kirpi ve sincap var.

İlk başta sadece bir fare vardı. Kulağında bir kesik vardı ve ona George adını verdik. Bir kutu etrafındaki küçük günlükleri fare için bir yuva olarak kazdım ve ona küçük bir barınak vermek için yosun ve samanla örtüştürtüm.

Kedilerin bir çitin diğer tarafına sadece birkaç metre uzakta oturduğunu görebildim, böylece kütük yığını da ona biraz daha fazla güvenlik sağladı.

Sonra çit boyunca tel çitleri kurdum, böylece kedilerin fareye ulaşmasının hiçbir yolu yoktu. Ben de küçük bir Jack Russell Terrier köpeğim var, bu yüzden kediler bahçeye gelmemeleri gerektiğini anlıyorlar zaten fareler köpeklerin dikkat hiç çektmiyor.

Birkaç gün sonra,günlük yığınının içinde birden fazla fare olabileceğini fark ettim ve her ikisi de biraz yiyecek için çıkan iki fare gördüm.

Onlara bahçeye güvenli bir yer vermek ve kedilere ya da diğer hayvanlara av vermek istemediğim için onlara bir ev inşa etmeye karar verdim. Ayrıca, fareleri beslerken,kediler için av olduklarından elimden geldiği kadar koruma sağladım. Yaban hayatı fotoğrafçısı olmak istediğim resimler için güzel görünümlü bir yaşam alanı oluşturmak istedim.

Günlük yemek yığınının ilk aşaması çok kolaydı ve sadece bir saat kadar sürdü. Ancak, ilerleyen günlerde daha fazla fare gelince, daha fazla oda ekleyerek değişiklikler yaptım. Kutu yapısının iç kısmı içeri ve dışarı doğru 2-3 yola sahiptir, bu nedenle ihtiyaç olduğunda kaçabilirler. Haftalar ve aylar boyunca, günlük olarak köy sürekli olarak büyüyor.

Daha fazla alan ekledim ve soğuk bir kış için hazırladım, farelere hayatta kalmak için mümkün olan en iyi şansı verdim. Yaklaşık 5 ya da daha fazla fare saydım ve dişi olan adını, Mildred, koyduğum farenin hamile olduğunu hissettim. Umarım Noel’in etrafında büyük bir bebek aile olurlar..

Fareler bildiğim kadarıyla 14 yavruya sahip olabilir, çok daha fazla oda inşa edebilirim. yerim var ve bu sevimli ve çok fotojenik küçük ustaların yanında yaşamaktan mutluyum.

Fareler kütükten yapılmış bu evleri seviyor ve taşınmak için zaman harcamıyor gibi gözüküyorlar. Onlar vahşi hayvanlardır, yani çok yakınlaşırsam ya da çok hızlı hareket edersem ani hareketlerle pozları kaçırabilirim bir kaç adım uzaktaki bir zum da onları çekiyorum.fındık için bir tohumun içine girmekten mutlu görünüyorlar.

Onlara verdiğim yiyecekler genellikle doğal. Shire Brook Valley Yerel Tabiatı Koruma Alanı’ndaki yolun hemen kenarında yetişen meyveler, fındık ve meyveler alıp toplarım. Ayçiçeği tohumu ve diğer fındık veya ceviz ile birlikte kuş masalarına koyduğum tohumların aynı karışımını da verdim. Bir terapi olarak onlara birkaç kuru yemek kurdu ve bazı küçük topaklar verdim ama en önemlisi doğal sağlıklı bir yiyecek vermeye çalışıyorum.

Fotoğrafçılığı her zaman sevdim ancak yaklaşık 3 yıldır DSLR sahibi oldum, kitlerimi geliştirdim ve becerilerimi geliştirmek için kameraları geliştirdim ve aynı zamanda vahşi hayatın daha iyi görüntülerini elde etmeye yardımcı oldum..

Fareler hala burada ve çok mutlu bir hayat yaşıyorlar. Şimdi kış, günler daha kısa ve daha az sıklıkta çıkıyorlar. Karanlık olduğunda, onları görmek zor olabilir. Ancak, gün içinde yemek için çıktıklarını görüyorum ve her zaman ertesi sabah gitmiş oluyor. Onlara eski bir yastıktan tüylerim de veririm ve bunu yataklarının içine sokmak ve bu soğuk İngiltere kış gecelerinde onları sıcak tutmak için alırlar. Kaynak: boredpanda.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu