SAĞLIK

Bakın Hangi Markalar! Pizza’daki sucuk, salam ve sosisleri tavuk etinden kullanıyor!

EVET, yanlış okumadınız.

Aklınıza gelen yaygın tüm pizza markalarının ürünlerinde kullanılan sucuk, salam ve sosislerin tamamı tavuk ve/veya hindi etinden üretiliyor. Üstelik bazı markalar bunu bizzat internet sitelerinden ya da menülerinden anons etmişken bazı markalar ancak sormanız halinde bilgi veriyor. Sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin tavuk ve/veya hindi etinden üretildiğini belirten yaygın markaların da bu uyarıları internet siteleri ve menülerinin en dibine küçük puntolarla koydukları görülüyor.

TÜKETİCİ FARKINDA DEĞİL

Çevremde bugüne kadar sipariş veren veya bu yaygın markaların bizzat restoranına giden birçok kişiyle yaptığım görüşmeler sonrasında artık eminim ki tüketiciler yedikleri pizzalarda kullanılan sucuk, salam ve sosislerin tavuk ve/veya hindi etinden olduğunu bilmiyorlar.

Yasal olarak pizza markalarının ürünlerinde tavuk veya hindi gibi beyaz et kullanmasının bir sakıncası yok. Kaldı ki sucuk, sosis ve salam gibi ürünlerde beyaz et ile kırmızı etin karışımın kullanılması yasak. Yani sucuk, salam ve sosisler ya dana ya kuzu ya da tamamen beyaz etten imal edilmek zorunda.

BİLGİLENDİRME YETERSİZ

Firmaların kullandıkları ürünlerin sağlıksız ve yasal olmadığını söyleyemeyiz. Ancak tüketicinin beklentisinin dışında dana eti yerine beyaz etten imal edilen salam, sosis ve sucuğu kullanan pizza markalarının bunu tüketiciye daha açık bir şekilde duyurması gerekir. Sitelerin veya menülerin en altında çok küçük puntolarla ‘tavuk ve/veya hindi eti kullanılmıştır’ yazısını tüketicinin fark etmesini beklemeyi uyarı bir tarafa kurnazlık olarak tanımlamamız sanırım yanlış olmaz. Yukarıda da belirttiğim üzere bazı markaların beyaz et kullandıklarını neden beyan etmediklerini anlamak mümkün değil. Bu firmaların tüketiciyi yanıltmaya hakkı yok. Kaldı ki bazı tüketicilerin hiç beyaz et yemek istemediğini veya az kişi de olsa beyaz ete karşı alerjisi olanlar olabileceğini unutmamak gerekir.

NEDEN BEYAZ ET KULLANIYORLAR?

– PEKİ ama firmaların, beklentilerin aksine kırmızı et yerine beyaz et kullanmasının sebebi ne olabilir? Cevap çok basit, maliyet. Bugün karkas kırmızı etin kilosu 29 lira. Oysa beyaz etin kilosu 6-7 TL. Arada neredeyse 4 kat fiyat farkı var. Hem birbirleriyle hem de diğer fast food’çularla rekabet etmek ve maliyeti düşürmek için ucuz pizza satma yoluna giden şirketler, üstüne bir de ‘2 al 1 öde’, ‘3 al 1 öde’, ikinciye yüzde 50 indirim’ gibi kampanyalar düzenliyor. Maliyetlerini düşürmek isteyen şirketler kullandıkları malzemelerin ucuz olması için başta sucuk, sosis salam olmak üzere özel anlaşmalarla ürettirdikleri gıda ürünlerini tercih ediyorlar. Tüketicinin aradaki farkı hissetmemesi için bu ürünlere sağlığa uygun özel gıda takviyeleri ve baharatların eklendiğini tahmin etmek ise zor değil…

HANGİ MARKA SUCUK VE SOSİS İÇİN NE DİYOR?

-Dominos: İnternet sitelerinin alt tarafında bilgi yer alan firmalar arasında. Sosis, sucuk, küp sucuk, pepperoni, misket kebap, jambon ürünlerinin piliç ve/veya hindi etinden, döner etinin ise kıymadan üretildiği belirtilmiş.

– Pizza Hut: Pizzalarda kullanılan (ısıl işlem görmüş) sucuk, salam, sosis ve pepperoninin piliç etinden üretildiği bilgisi internet sitelerinde yer alan firmalardan.

– Little Caesars: İnternet sitelerinde herhangi bir bilgi göremedim. Sipariş hattını arayarak bilgi aldım. Sipariş hattından aldığımız bilgiye göre kavurma, etibol ve turkish mix isimli pizzarlardaki ürünlerin dana eti, diğer pizzarlarda kullanılan sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin tavuk eti olduğunu söylediler.

– Papa John’s: İnternet sitelerinde bilgiye rastlamadım. Sipariş hattını arayıp pizzalarda kullanılan et ürünlerinin tavuk mu dana mı olduğunu sorduk. Sipariş hattından İtalyan köfte ve misket köftelerinin dana etinden üretildiğini, diğer pizzalarda kullanılan sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin tavuk eti olduğunu belirttiler.

– Pizza Bulls: İnternet sitesinde kullanılan ürünlerle ilgili bilgi göremedim. Sipariş hattından salam, sosis ve sucukların hangi etten üretildiğini sorduk. Görevli, “Sosis, salam ve sucuk gibi ürünlerin tavuk eti, ‘Anadolu pizza’ içindeki küp sucuklar ise dana eti”diye cevap verdi.

– Pizza Pizza: İnternet sitesinde bir açıklama bulamadığımız diğer bir firma da Pizza Pizza. Sipariş hattındaki görevli, salam, sucuk ve sosisin tavuk eti, küp sucukların ise dana eti olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu