SAĞLIK

BAŞ DÖNMESİNE DİKKAT, TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜNÜN SEBEP VE BELİRTİLERİ, NE İYİ GELİR..

Eğer otururken veya kalkarken kısa süreli baş dönmesi veya sersemlik yaşıyorsanız tansiyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün altında yatan birçok sebep olabilir ve bu sebepler çok geniş yelpazeye yayılabilir.Düşük tansiyon tedavisinin doğru şekilde belirlenmesi için altında yatan sebeplerin iyi belirlenmesi gerekir.Düşük tansiyon sorunuyla kaşı karşıya olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak teşhis ve tedavi sürecini başlatmalısınız.

Düşük Tansiyonun Belirtileri

Yukarıda belirttiğimiz gibi ani hareketlerden sonra kısa süreli baş dönmesi ve sersemlilik dışında şunlar düşük tansiyon belirtileri olabilir:

  • Baş dönmesi veya sersemlik
  • Bayılma (senkop)
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Bulanık görme
  • Mide bulantısı
  • Soğuk terleme, soğuk cilt
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Susuzluk

Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük tansiyona neden olan birçok faktör saymak mümkün bunları kısaca sıralayacak olursak:

Gebelik:

Hamilelik esnasında kadınların dolaşım sistemi normalden daha fazla olur ve düşük tansiyon sorunları yaşanabilir. Doğumdan sonra tansiyon eski seviyesine çıkar.

Kalp Hastalığı:

Kalp hastalıkları da düşük tansiyona neden olur. Kalp kapakçıklarının sağlıklı çalışmaması tansiyonu düşürür.

Endokrin Sorunları:

Tiroid bezlerinin sağlık durumu tansiyonu etkileyebilir, bunun yanında şeker hastalığı da düşük tansiyonu tetikler.

Susuzluk:

Vücudun aşırı su kaybı ve susuz kalması tansiyonun düşmesine neden olan diğer bir nedendir.

Kan Kaybı:

Aşırı miktarda kan kaybı tansiyonun hızla düşmesine neden olabilir. İç veya dış kanama tansiyonu ciddi anlamda etkiler.

Kuvvetli Enfeksiyon:

Sağlığı ciddi anlamda tehdit eden enfeksiyon vakaları tansiyonun düşmesine neden olan diğer bir nedendir. Bununla birlikte yüksek derecedeki alerjik vakalarda tansiyonu olumsuz etkiler.

Yetersiz Beslenme:

Tansiyonun düşmesine neden olan diğer bir faktör ise yetersiz beslenmedir. Özellikle B12 ve folat eksikliği düşük tansiyona neden olur.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük tansiyon belirtileri ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalı ve gerekli muayene ve testler yapıldıktan sonra doktor kontrolünde tedavi süreci başlamalıdır. Tedavi sürecinde doktorunuz düşük tansiyona neden olan sebepleri belirleyecek ve bu nedenlerin ortadan kalkmasına yönelik gerekli tıbbi müdaheleleri yapacaktır.Tedavi sürecinde doktorunuz size kullanmanız gereken bazı il/aclar önerebilir. Zaten i/lac kullanıyorsanız il/acları değiştirmeyi, dozunu azaltmayı veya arttırmayı önerebilir.

Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

Ani tansiyon düşmelerinde kullanabileceğiniz bazı pratik bilgiler işinize yarayabilir. Bunlar:

Tuz:

Sodyum tansiyonun yükselmesini sağlayabilir. Uzmanlar düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilere sodyum içeren tuz tüketimini tavsiye etmektedirler. Sodyum özellikle yaşlı ve hastalarda olumsuz sonuçlara neden olabilir bu yüzden öncelikle doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Daha Fazla Su:

Vücudun ihtiyacı olduğu kadar su tüketmemek tansiyona neden olabilir. Düzenli olarak su tüketmek düşük tansiyon problemlerini ortadan kaldırabilir.

Sağlıklı Giyim:

Bacaklarda varis, ayaklarda şiş ve ağrılar tansiyonu etkileyebilir. Bunun yanında bir de sağlıksız ayağı veya bacağı sıkan çorap, pantolon gibi giyisiler giymek düşük tansiyona neden olabilmektedir.
Bundan dolayı bacak, ayak veya vücudunun diğer bölümlerinde şiş ve benzeri sorunlar olan kişiler daha rahat ve sağlıklı elbiseler giymelidirler.

Stres:

Ansızın yaşanan üzüntü, stres, depresyon gibi psikolojik sorunlar tansiyonun düşmesine neden olabilir. Bu durumlarda tıbbi yardım istemek en doğru çözüm olacaktır.Bunlar düşük tansiyona karşı alınacak ve hiçbir risk taşımayan fiziki önlemlerdir. Bunların yanında bazı yiyecekler ve besinler tansiyon düşüklüğüne faydalı olabilir.

Tuzlu Su:

Tuzda bulunun sodyum kan basıncını arttırır. Böylece düşük tansiyon seviyesinin dengelenmesini sağlar. Yalnız aşırı miktarda tuz kullanımından mutlaka kaçınmalısınız, tansiyonu düşürmek isterken diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kahve:

Kahve, çikolata düşük tansiyonun geçici olarak yükselmesine yardımcı olabilir. Sık sık tansiyonu düşenler sabahları günde bir bardak kahve ile başlayabilirler. Kafeinin fazla tüketilmesi zararlı olabilir bundan dolayı tek alternatifiniz kahve olmalı.

Üzüm:


Üzüm doğal olarak hipotansiyon tedavisi için mükemmel geleneksel tedavi metodu olarak kabul edilir. Güne yayarak ortalama 30-40 üzüm, kuru üzüm yemek düşük tansiyona iyi gelebilir. Bunun yanında 3-4 badem veya 10-15 kuş üzümü ekleyebilirsiniz.

Fesleğen:


C vitamini, magnezyum, potasyum ve pantotenik asit açısından zengin olduğu için düşük tansiyona faydalıdır. Bunun yanında zihinsel faaliyetleri arttırır ve zihni açar.

Meyan Kökü:

Meyan kökü düşük seviyelerdeki tansiyonun dengelenmesi için en etkili alternatif tedavi olarak gösterilir. Ayrıca kronik yorgunluk sendromu tedavisinde etkilidir.

Pancar Suyu:

Çiğ pancar suyu yüksek ve düşük tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bir hafta boyunca günde bir bardak pancar suyu içmek düşük tansiyonun dengelenmesini sağlayabilir.

Badem ve Süt:

Akşam yatmadan önce bir bardak suya 5-6 tane badem koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah bademleri alın ve iyice öğüterek sıcak süte katarak için. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Biberiye:


Biberiye sinir sistemini uyarır ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Düzenli olarak az miktarlarda alınan biberiye, düşük tansiyon sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Havuç Suyu:

Biraz bal karıştırılarak içilen bir bardak havuç suyu düşük tansiyonun yükselmesini sağlayabilir. Düşük tansiyon için kullanılan etkili yöntemlerden birisidir.

Limon Suyu:

Limon suyu düşük tansiyon yanında yüksek tansiyona da yardımcı olur. Düşük tansiyon için biraz tuz ve şeker karıştırılarak içilmesi düşük tansiyona anlık fayda sağlayabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu