PÜF NOKTASI

BASUR (HEMOROİD) HASTALIĞININ ÇARESİ BU KÜRDE

Basur yani tıptaki adı ile Hemoroid, giderek yaygınlaşan günümüzün korkulu hastalıkları arasında yer alır bir hale geldi.Bu hastalığın tedavisinde ilaç,ameliyat,lazer gibi farklı yöntemleri uygulamak mümkün. Ancak basur tedavisini bunlara gerek kalmadan da halledebilirsiniz. Evinizde uygulayacağınız doğal yöntemlerle bu hastalıktan kurtulmak mümkün. İnanmayacaksınız ama bu yöntemlerden biri de patlıcan sapı. Birçoğumuz yemek yaparken patlıcanın saplarını ayıklayıp çöpe atıyoruz.Ancak patlıcan sapının faydalarını öğrenince pişman olabilirsiniz.

PATLICAN SAPI KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR?

Bu kürü hazırlarken bize gerekli olacak malzemelerimiz sadece 10 adet yeşil patlıcan sapı ve 10 bardak su. patlıcan saplarını bol su ile yıkayın. Bir tencere içerisine koyarak üzerine 10 bardak suyu ekleyin ve kaynatmaya başlayın. Kaynama seviyesine ulaştığında ocağın altını kısın ve 25-30 dakika kadar ağzı kapalı olarak kaynatın. Sürenin sonunda ocağı kapatın ama soğuyana kadar kapağını kapalı tutun. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra tencerenin kapağını açın ve patlıcan saplarını içerisinden alın. Tencere içerisinde bulunan suyu ağzı kapalı bir kavanoza koyarak buzdolabına koyun.

NASIL TÜKETMELİYİZ?

Kavanozda muhafaza ettiğiniz bu suyu sabah ve akşam 2 kez aç karna 1’er bardak için. Bu kürü 5 gün uygulayın.Bu kürü uyguladığınız müddet zarfında; bulgur, acı biber, çilek, turşu, sirke ve domatesten uzak durun.Patlıcan Sapı Kürü yanı sıra ayrıca; acı badem ezmesini sirke ile karıştırıp hemoroide sürerek yarayı iyileştirebilirsiniz.Ayva çekirdeğini su ile karıştırıp süzün, bal ile karıştırıp hemoroid (basur) olan bölgeye sürün.Dereotu çayı da ağrıların hafiflemesini sağlar.

İLTİHAPLANMA VARSA ÖNCE DOKTORUNUZA DANIŞIN!

Eğer hemoroid (basur) rahatsızlığı olan biri iseniz lifli yiyecekler mutlaka sofranızda bulunmalıdır. Egzersiz ve spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Soğuk yerlere oturmayın. Eğer çok uzun süreli bu rahatsızlığa maruz kalmışsanız iltihaplanma durumuna karşı ilk önce doktorunuza başvurun. İltihap kurutulduktan sonra patlıcan sapı kürünü uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu