SAĞLIK

BASUR (HEMOROİD ŞİŞLİĞİ) NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Halk arasında basur olarak bilinen hastalığın bir diğer ismi de hemoroiddir. Genelde tuvalet sırasında kişiye oldukça rahatsızlık hissi veren ve kanamaya neden olan hemoroid memesi dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hemoroid memesine karşı herhangi bir önlem alınmaz ve ya tedaviye başlanmaz ise ilerleyen evrelerde bu şikayetler artacaktır. Makatta görülen kanamalar zamanla çoğalır.

Bu durum şiddetli ağrıyı da beraberinde getirir. Basur memesi kanaması kansızlığa neden olur. Makat etrafında zorlanmaya bağlı oluşan hemoroid memeleri erken tedavi edilmez ise olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Başlangıç seviyesinde olan hemoroid memesi dikkat edilmediği takdirde şişer ve zamanla büyür. 3. Evreye olaşan hemoroid m-emesi dışkı çıkışı sırasında oldukça acı hissi uyandırır. Kişi şiddetli ağrı sebebiyle tuvalete çıkmak istemez. Ertelenen gaitanın daha sert ve kuru olmasına neden olur. Ertelemek fayda değil tam tersi zarara neden olur.

Makat bölgesinde görülen hemoroid memesi evresine bağlı olarak ağrı derecesi değişmektedir. 1. 2. Derece hemoroidler de ağrı minimaldir. Fakat 3. Ve 4. evre hemoroidler de ağrı oldukça şiddetlenmektedir. Kişi psikolojik olarak kendini kötü hisseder. Yürümekte ve oturmakta zorluk çeker. Ağrı çekilmez bir hal alırken bunu hafifletmenin birkaç yolu vardır.

Hemoroid (basur) m-emesi ağrısı için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi oturma banyosudur. Bu uygulamayı yapabilmek için bir leğene veya küvet içine ılık su koyarak 15-20 dakika boyunca makat bölgesini alacak şekilde içinde oturmak gerekir. Bir miktar rahatladığınızı fark edeceksiniz. Ilık su ile yapılan oturma banyosunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tamamen doğal ağrıyı hafifletmeye yöneliktir. Bu yöntem ile basur m-emesi az da olsa indirmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kişi buz kompresi de yapabilir. Buzu ince bir bez ile sardıktan sonra makat bölgenize 5 dakika aralıklarla uygulamak ağrının yatışmasına yardımcı olacaktır. Tuvalete çıkmadan önce anal bölgeye vazelin sürebilir dışkı sırasında bölge tahriş etmekten kaçınmış olursunuz.

Basur (hemoroid) memesini indirmek için satılan krem veya bitkisel ilaçlara inanmayın. Bu bitkisel kremleri kullanarak farklı bir komplike durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka doktora danışın.

Kullanılacak olan kremler basur ağrılarınızda geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Fakat bu var olan memeler geçmeyecektir. Bir süre sonra şikayetleriniz tekrar başlayacaktır.

Ilık oturma banyosu sonrası ağrınız hafifledikten sonra yapılması gereken ilk şey bir an önce uzman bir doktor kontrolünde tedavi olmaktır.Çünkü basur (hemoroid) memesi kendi kendine inebilen ve iyileşen bir hastalık değildir. Dolayısıyla kişi korkmadan ve utanmadan ilgili bölümden randevu alıp muayene olmalı ve en uygun tedavi yöntemi seçilerek şikayetlerden kurtulmalıdır.

Artık günümüzde kullanılan ameliyatsız lazer yöntemiyle 5 -6 dakikada ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu kadar kısa sürede yapılan işlemden sonra yürüyerek sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Yapılan ameliyatsız tedavi yönteminde hiçbir dikiş izi ve ağrı olmaz .Hastaya sunduğu en büyük avantajı ise hiçbir iş gücü kaybı yaşatmamasıdır. Aynı gün hem tanı ve hem de tedavi olmak mümkündür.

BASUR NEDEN OLUR?

  • Tuvalette uzun süreli oturmak
  • Bağırsak hareketleri sırasında normalden fazla zorlanma
  • Vücudu zorlayıcı ağırlık kaldırma gibi hareketlerde bulunmak
  • Ailede bu durumun yaygın olarak görülmesi
  • Hamilelik
  • Kronik bir şekilde kabızlık veya ishal durumunun yaşanması

Hemoroid’e İyi Gelen 5 Öneri

1- DİYETE LİFLİ GIDALARIN EKLENMESİ VE BESLENME

Yaşam tarzını yenilemek ve geliştirmek hemoroide iyi gelen durumlardan biridir. Hemoroid gelişimi kabızlık ve ishal durumlarıyla yakın ilişkilidir. Bu durumları önlemek için dengeli bir beslenme düzeni oluşturulması önemlidir. Liften yoksun bir diyet kabızlığa yol açar ve bu durum bağırsakların normalden fazla zorlanması demektir. Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan rahatlıkla geçmesini sağlayan lifli gıdalar hemoroid gelişimini de engelleyen faktörler arasında yer alır. Lif oranı yüksek olan lif kaynağı besinler arasında yulaf ezmesi, karabuğday, kepekli ürünler, tam buğday, esmer pirinç gibi tahıl ağırlıklı gıdalar yer alır. Bunun yanı sıra havuç, armut gibi bazı meyve ve sebzelerinde lif oranı oldukça yüksektir. Kabızlığı önleyen ve bağırsak hareketlerini düzenleyen günlük su alımı da önem taşır. Dışkının sertleşmesini önleyerek bağırsağın zorlanmasına engel olan su içmek bu konuda anlamlı ve etkili bir yöntemdir. Özellikle lifli gıdalarda beslenme sırasında su içmeye dikkat edilmesi gerekir. Böylece bağırsak hareketlerinin rahatlatılması sonucunda oluşturulan düzen sayesinde hemoroidin ilerlemesi ve kötü bir hal almasına engel olunabilir.

2-ILIK SU BANYOSU VE BİTKİSEL ÜRÜNLER

Kaynar olmayacak şekilde sıcak su hemoroidin yatıştırılması ve ağrısının giderilmesi konusunda etkilidir. Meydana gelen tahriş ve şişliğin ortadan kaldırılması için bu yöntemden rahatlıkla faydalanılabilir. Her gün yaklaşık 20 dakika boyunca uygun sıcaklıkla oturma banyosu yapmak semptomların hafifletilmesinde başarılı yöntemlerden biridir. Tüm vücutla beraber banyo yapmak genel olarak bir rahatlama ve gevşeme hissi oluşturacağı için tercih edilebilir. Ayrıca oturma banyosu sırasında çeşitli tuz veya bitkisel yağların kullanımı ortaya etkin bir sonuç koyabilir. Oluşan ağrıyı azaltarak yoğun bir rahatlama sağlayan bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bitkisel bazı ürünlere bakıldığı zaman kaşıntı ve ağrıyı azaltan farklı seçenekler bulunur. Bu bitkilerden biri olan cadı fındığı bitkisi iltihap önleyici etkisiyle şişliklerin oluşmasına engel olur. Bunun dışında aloe vera jeli kullanmak meydana gelen tahrişi azaltır. Bu tahrişin azalması sonucunda ağrı ve acı hissinde belirgin bir azalma gözlenir. Böylece hemoroidin rahatlamasını sağlayan ürünler kullanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

3-EGZERSİZ YAPMAK

Egzersiz tüm vücut için olmazsa olmaz aktivitelerden biridir. Bu aktivitenin düzenli olarak yapılması sağlığı olumlu yönde etkiler. Her yönden olduğu gibi hemoroid için hafifletici etkileri olan egzersiz günlük yaşamın bir parçası olmalıdır. Bağırsak fonksiyonlarının uyarılması için yapılan tempolu egzersizler bu organın hareketini düzenler ve kabızlık riskini ortadan kaldırır. Bunun için günlük olarak 20 ile 30 dakika arasında süren yürüyüşler tavsiye edilir. Bu yürüyüşler kadın erkek herkes için olmazsa olmaz faaliyetler arasında yer almalıdır. Hemoroidde oluşabilen iltihap ve ağrının giderilmesinde alt karın kaslarını çalıştıran egzersizler önerilir. Doğru şekilde yapılan nefes egzersizleri de oluşan problemlerin giderilmesine iyi gelen yöntemlerden biridir. Kalça ve bacak kaslarını rahatlatırken aynı zamanda anüs etrafında ki dolaşımı hızlandıran egzersizler yapılabilir. Egzersiz sırasında tahrişi artıracak hareketlerden kaçınılması gerekir. Yapılan egzersizler bacak ve karın kaslarını uyararak hemoroidin sebep olduğu rahatsızlığı giderirken aynı zamanda bağırsak hareketlerini kontrol altına alarak sorunsuz bir çalışma imkanı tanır. Doğru tekniklerle uygulanan egzersiz ve yürüyüşler hemoroide iyi gelen seçenekler arasında yer alır.

4-TOPİKAL ÜRÜNLERİN KULLANIMI

Reçetesiz olarak satılan bazı ürünler bölgesel olarak rahatlama sağlayan anestezik maddeler içerir. Bu ürünlerin kullanımı kısa sürelide olsa hemoroid rahatsızlığının neden olduğu semptomların giderilmesinde etkilidir. Bu konuda farklı firmalar tarafından üretilen kremler ve fitiller mevcuttur. Çoğu zaman fitil kullanımı iç hemoroid konusunda başarılıdır. Dış hemoroid için genel olarak özel formüle sahip olan merhem, krem ve macun gibi ürünler kullanılabilir. Fitilin yapı olarak uzun bir sürede parçalanması ve etken maddesini yavaş yavaş salması nedeniyle etkisi bir süre devam eder. Bu konuda oldukça rahatlatan fitil kullanımı önerilir. Kan damarlarının büzülmesini ve ağrının giderilmesini sağlayan topikal ürünler ağrı, şişlik gibi durumları ortadan kaldırır. Ayrıca hemoroidin tahriş olması şikayet edilen rahatsızlıkların artmasına neden olur. İçerdikleri bazı maddeler sayesinde topikal ürünler hemoroid üzerinde bir bariyer oluşturur. Bu bariyer tahrişi önleyerek dokuların iyileşmesi konusunda destek olur. Yanma, kaşıntı gibi istenmeyen durumları ortadan kaldıran bu ürünler semptomları yatıştırır ve hemoroide iyi gelir.

5-EVDE YAPILABİLEN BAZI İLAÇLAR

Hemoroide iyi gelen bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların dışında evde kolay bir şekilde hazırlanarak uygulanan ilaçlar mevcuttur. Bu ürünler tedavi amaçlı kullanılan etken maddelerden oluşmadığı için ilaç olarak kullanılmaz. Rahatlatıcı etkisiyle uygulanabilen bu ürünler farklı çeşitlerden oluşur. Doğal bileşiklerin bu konuda etkili olduğu bilir. Bitkisel kaynaklı olan bu maddeler cadı fındığı, hindistan cevizi yağı ve bunlara benzer bitkilerden elde edilir. Soğutulduktan sonra uygulanan hindistan cevizi yağı katı ve yoğun bir yapıya sahiptir. Bu maddenin uygulanması ile bölgesel olarak rahatlama sağlanır. Anında rahatlama sağlayan bu ürünlerle hazırlanabilen merhemlerin doğru şekilde kullanılması gerekir. Mineral yağı ve kakao yağı gibi çeşitli yağlardan oluşan fitiller evde karıştırdıktan sonra dondurularak hazırlanabilir. Vücut tarafından emildikten sonra bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bu yağlar doğal yapısından dolayı sağlıklıdır. Kabızlığı gidererek hemoroide dolaylı yoldan iyi gelen bu fitiller aynı zamanda anlık bir rahatlama da sağlar. Bu tarz uygulamaların hekimlerin bilgisi ve önerisi olmadan gerçekleştirilmesinin sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu