SAĞLIK

BASUR (HEMOROİD ŞİŞLİĞİ) NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Halk arasında basur olarak bilinen hastalığın bir diğer adı hemoroiddir. Tuvalet sırasında kişiye rahatsızlık veren ve kanamaya neden olan hemoroid memesi, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hemoroid memesine karşı önlem alınmaz ve tedaviye başlanmazsa, ilerleyen evrelerde şikayetler artabilir. Makatta görülen kanamalar zamanla çoğalabilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Bu durum, basur memesi kanaması nedeniyle kansızlığa yol açabilir. Hemoroid memeleri, makat etrafında zorlanmaya bağlı olarak oluşur ve erken tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Başlangıç seviyesindeki hemoroid memesi, dikkate alınmazsa şişer ve zamanla büyür. 3. Evreye ulaşan hemoroid memesi, dışkı çıkışı sırasında şiddetli ağrıya neden olabilir, kişi tuvalete çıkmaktan kaçınabilir.

Makat bölgesindeki hemoroid memesi evresine bağlı olarak ağrı derecesi değişir. 1. ve 2. derece hemoroidlerde ağrı minimaldir, ancak 3. ve 4. evre hemoroidlerde ağrı şiddetlenir. Kişi, şiddetli ağrı nedeniyle yürümekte ve oturmakta zorluk çekebilir. Ağrıyı hafifletmek için ise bazı yöntemlere başvurabilir.

Hemoroid (basur) memesi ağrısı için evde kolayca uygulanabilecek yöntemlerden birisi oturma banyosudur. Bir leğene veya küvete ılık su koyarak 15-20 dakika boyunca makat bölgesini içine alacak şekilde oturmak, ağrının hafiflediğini fark edebilir. Ilık su ile yapılan oturma banyosu doğal bir ağrı hafifletici olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kişi buz kompresi de uygulayabilir. İnce bir bezle sarılmış buz, makat bölgesine 5 dakika aralıklarla uygulanarak ağrının yatışmasına yardımcı olabilir. Tuvalete çıkmadan önce anal bölgeye vazelin sürmek, dışkı sırasında bölge tahrişini önleyebilir.

Basur (hemoroid) memesi için satılan krem veya bitkisel ilaçlara güvenmemek önemlidir. Bu tür ürünlerin kullanımı bazı komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kullanılacak olan kremler basur ağrılarını geçici olarak hafifletebilir, ancak temel sorunu çözmez. Bu nedenle, ağrının hafiflediği bir dönemde uzman bir doktordan yardım almak önemlidir. Günümüzde kullanılan ameliyatsız lazer yöntemiyle, ağrılardan kurtulmak sadece 5-6 dakika sürebilir. Bu yöntemde dikiş izi olmaz ve hasta aynı gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir.

BASUR NEDEN OLUR?

 • Tuvalette uzun süreli oturmak
 • Bağırsak hareketleri sırasında normalden fazla zorlanma
 • Vücudu zorlayıcı ağırlık kaldırma gibi hareketlerde bulunmak
 • Ailede bu durumun yaygın olarak görülmesi
 • Hamilelik
 • Kronik bir şekilde kabızlık veya ishal durumunun yaşanması

Hemoroid’e İyi Gelen 5 Öneri

Basurun nedenleri arasında tuvalette uzun süre oturmak, bağırsak hareketleri sırasında fazla zorlanma, ailede genetik yatkınlık, hamilelik, kronik kabızlık veya ishal bulunabilir. Hemoroide iyi gelen 5 öneri şunlardır:

 1. Diyete Lifli Gıdalar Eklenmesi ve Beslenme: Dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak önemlidir. Lifli gıdalar, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler. Liften yoksun bir diyet kabızlığa yol açar ve bu durum bağırsakların normalden fazla zorlanması demektir. Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan rahatlıkla geçmesini sağlayan lifli gıdalar hemoroid gelişimini de engelleyen faktörler arasında yer alır. Lif oranı yüksek olan lif kaynağı besinler arasında yulaf ezmesi, karabuğday, kepekli ürünler, tam buğday, esmer pirinç gibi tahıl ağırlıklı gıdalar yer alır. Bunun yanı sıra havuç, armut gibi bazı meyve ve sebzelerinde lif oranı oldukça yüksektir. Kabızlığı önleyen ve bağırsak hareketlerini düzenleyen günlük su alımı da önem taşır.
 2. Ilık Su Banyosu ve Bitkisel Ürünler: Oturma banyosu, hemoroidin yatıştırılması ve ağrısının giderilmesinde etkilidir. Bitkisel ürünler, iltihap önleyici etkileriyle şişlikleri azaltabilir. Ayrıca oturma banyosu sırasında çeşitli tuz veya bitkisel yağların kullanımı ortaya etkin bir sonuç koyabilir. Oluşan ağrıyı azaltarak yoğun bir rahatlama sağlayan bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bitkisel bazı ürünlere bakıldığı zaman kaşıntı ve ağrıyı azaltan farklı seçenekler bulunur. Bu bitkilerden biri olan cadı fındığı bitkisi iltihap önleyici etkisiyle şişliklerin oluşmasına engel olur. Bunun dışında aloe vera jeli kullanmak meydana gelen tahrişi azaltır. Bu tahrişin azalması sonucunda ağrı ve acı hissinde belirgin bir azalma gözlenir. Böylece hemoroidin rahatlamasını sağlayan ürünler kullanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 3. Egzersiz Yapmak: Günlük 20-30 dakika tempolu yürüyüşler, bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve hemoroide karşı koruyucu bir etki sağlar.
 4. Topikal Ürünlerin Kullanımı: Reçetesiz satılan bazı ürünler, hemoroidin neden olduğu semptomları geçici olarak hafifletebilir. Fitil kullanımı iç hemoroid konusunda etkilidir. Dış hemoroid için genel olarak özel formüle sahip olan merhem, krem ve macun gibi ürünler kullanılabilir. Fitilin yapı olarak uzun bir sürede parçalanması ve etken maddesini yavaş yavaş salması nedeniyle etkisi bir süre devam eder. Bu konuda oldukça rahatlatan fitil kullanımı önerilir. Kan damarlarının büzülmesini ve ağrının giderilmesini sağlayan topikal ürünler ağrı, şişlik gibi durumları ortadan kaldırır. Ayrıca hemoroidin tahriş olması şikayet edilen rahatsızlıkların artmasına neden olur. İçerdikleri bazı maddeler sayesinde topikal ürünler hemoroid üzerinde bir bariyer oluşturur. Bu bariyer tahrişi önleyerek dokuların iyileşmesi konusunda destek olur. Yanma, kaşıntı gibi istenmeyen durumları ortadan kaldıran bu ürünler semptomları yatıştırır ve hemoroide iyi gelir.
 5. Evde Yapılabilecek Bazı İlaçlar: Hindistan cevizi yağı, cadı fındığı gibi doğal bileşenler kullanılarak evde hazırlanan merhemler, hemoroide karşı rahatlatıcı olabilir. Ancak, bu uygulamaları doktor önerisi olmadan gerçekleştirmemek önemlidir. Hemoroide iyi gelen bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların dışında evde kolay bir şekilde hazırlanarak uygulanan ilaçlar mevcuttur.  Rahatlatıcı etkisiyle uygulanabilen bu ürünler farklı çeşitlerden oluşur. Doğal bileşiklerin bu konuda etkili olduğu bilir. Bitkisel kaynaklı olan bu maddeler cadı fındığı, hindistan cevizi yağı ve bunlara benzer bitkilerden elde edilir. Soğutulduktan sonra uygulanan hindistan cevizi yağı katı ve yoğun bir yapıya sahiptir. Bu maddenin uygulanması ile bölgesel olarak rahatlama sağlanır. Anında rahatlama sağlayan bu ürünlerle hazırlanabilen merhemlerin doğru şekilde kullanılması gerekir. Mineral yağı ve kakao yağı gibi çeşitli yağlardan oluşan fitiller evde karıştırdıktan sonra dondurularak hazırlanabilir. Vücut tarafından emildikten sonra bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bu yağlar doğal yapısından dolayı sağlıklıdır. Kabızlığı gidererek hemoroide dolaylı yoldan iyi gelen bu fitiller aynı zamanda anlık bir rahatlama da sağlar. Bu tarz uygulamaların hekimlerin bilgisi ve önerisi olmadan gerçekleştirilmesinin sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

Hemoroidle başa çıkabilmek ve doğru tedaviyi bulabilmek için uzman bir doktordan yardım almak önemlidir. Uygulanan tedavi yöntemleri, kişinin durumuna ve hemoroidin evresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, şikayetlerin devam etmesi durumunda bir doktora başvurmak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu