HABER

BAYRAM ŞEKERİ ALIRKEN İÇİNDE BU MADDELER VARSA

Fazla tüketildiğinde zeka geriliğine neden oluyor!

Bu uyarıcıların etkisi genellikle mısır şurubu ve şekeri eklendiğinde ortaya çıkar. İçerik ise gıdaya duyarlı çocuklar için yüksek miktarda etkilidir.

Çocuklardaki etkisi çok büyük:

2013 tarihinde yapılan bir araştırma, gıda duyarlılığı olmayan beş yaşındaki çocuklara asitli içecekler verildiğinde davranışlarının hem agresif hem de daha çekingen hale geldiğini tespit etti.

Maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanılıyor.

Bu mübarek ayın manevi iklimine, gıdada hileye başvuruluyor . Şekerleme ve lokum üreten firmalara karşı, vatandaşlarımızı uyarıyoruz

Fruktoz glukoz (Mısır Şurubu)

Fruktoz glukoz şurubu (HFCS), mısır şurubu olarak da bilinen bir tatlandırıcıdır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS-55), çoğunlukla tatlandırıcı olarak kullanılır ve gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Yüksek tüketimi bazı sağlık riskleri ile ilişkilendirilir.

Bu Ürün Tüketildiğinde, HFCS’nin bazı olumsuz etkileri şunlardır:

Obezite:

Yüksek miktarda fruktoz içeren yiyeceklerin ve içeceklerin tüketimi, obezite ve kilo alımı riskini artırabilir. Fruktoz, vücuttaki yağ hücrelerinin büyümesine ve artmasına neden olabilir.

Diyabet:

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, kan şekeri seviyelerinin kontrolünü zorlaştırabilir ve insülin direncine neden olabilir. Bu da tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Karaciğer hastalığı:

Fruktoz, karaciğerde yağ birikmesine ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir. Bu da ilerleyen safhalarda karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Kalp hastalığı:

Yüksek fruktoz tüketimi, kan basıncını yükseltebilir, trigliserid seviyelerini artırabilir ve LDL (“kötü”) kolesterol seviyelerini artırabilir. Bu da kalp hastalığı riskini artırabilir.

Diğer sağlık sorunları:

HFCS, inflamasyona, bağırsak problemlerine, bağışıklık sistemi problemlerine, konsantrasyon sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Zeka geriliği :

Özetle, yüksek fruktozlu mısır şurubunun aşırı tüketimi, çeşitli sağlık risklerine neden olabilir. Düşük miktarlarda tüketildiğinde bu zararlar genellikle ortaya çıkmaz, ancak dengeli bir diyet önemlidir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu