KADIN

BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLAR ve ZARARLARI

Bel çevresine göre bir kişinin şişman olup olmadığını anlamak için, o kişinin ideal bel çevresi genişliğinin ölçüsünün bilinmesi gerekir. İdeal bel çevresi genişliğinin ölçüsü ise tek bir rakamla belirlenemez.

İdeal bel çevresi genişliğinin ölçüsü, kişinin boyunun yarısından az olmalıdır. Yani, kişinin boyu 1.60 ise, ideal bel genişliği ölçüsü 80 cm az olmalıdır. İdeal bel çevresi genişliğini bulmak için, yapılan ölçüm, göbek deliğinin 3 cm yukarısından yapılmalıdır. Eğer, kişinin, bel genişliği ölçüsü, ideal bel geniş ölçüsünden fazla olursa, bu durum, bel çevresi şişmanlığını ifade eder. Ve bu durum, bir takım sağlık sorunlarının habercisi olup, o kişi risk altındadır, denilebilir. Böyle bir durumda, kişi, sağlıklı beslenip, özellikle; vücutta yağa dönüşen karbonhidratları kısıtlayarak (patates kızartması, hamburger gibi, yoksa, günlük enerjinin %50 si karbonhidratlardan sağlanmalıdır) ve spor yaparak ideal bel çevresi genişliğine ulaşmaya gayret göstermelidir.

Bel Çevresi Genişliğinin veya Şişmanlığının Zararları :

Bel Kalınlığı

Karın bölgesinde oluşan yağlanma, insülin direncini bozar. Bu durumda vücut, şeker dengesini sağlayamaz ve sürekli daha çok yemek yemeye çalışır. Kalp krizi riskinin artırır ve ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olur. İç organların etrafı yağ ile kaplanacağı için bir süre organlarda hasar ya da organ kaybı yaşanabilir. Kanın akışkanlığını ve kalp basıncını artırır. Bu da kalp kasının kalınlaşmasına ve şişmesine dolayısıyla, kalbin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmemesine neden olur. Şeker hastalığı riski vardır. Çünkü şeker hastalığının temel sebeplerinden biri şişmanlık ve hareketsiz yaşamdır.

NEDEN OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR

Bel çevresi genişliği veya şişmanlığı psikolojik sorunlar yaşatır. Çünkü şişmanlık görüntü olarak kişiyi rahatsız edeceği için, zamanla, psikolojik sorunlar oluşturur.

  • Vücudun taşıması gereken ağırlık arttıkça bacaklarda ve eklem yerlerinde ciddi ağrılar yaşanabilir.
  • Bel fıtığı gibi baskı kaynaklı hastalıklar da bel çevresi şişmanlığının zararlarındandır.
  • Tip 2 diyabet
  • Hipertansiyon
  • Dislipidemi
  • Koroner arter hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları da bel çevresi kalınlığından oluşan rahatsızlıklardır.
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Kalp Krizi Riski

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu