SAĞLIK

Bilim İnsanları, Kalp Krizi, Hipertansiyon,Felç ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde felç, uzun vadeli engelliliğin en önde gelen nedenidir. Her yıl, yaklaşık 795.000 kişi felç geçiriyor. Bu sayının yaklaşık 600.000’i ilk kez felç geçirmiştir. Bu yüzden amaç, bunun hiç olmaması için çalışmak ve engellemektir. Daily Health Post’a göre hurma, inmeyi önlemeye yardımcı olabilecek bir numaralı yiyeceklerden biridir , aynı şekilde yüksek tansiyon ve kolesterolü de önler..

Hurma Nedir?

Hurma, palmiye ailesindeki çiçekli bitki türüdür. Genel olarak, yüksek tansiyonu ve kolesterolü engelleyebilecek bir numaralı besin olmak için özel bir şey içermesi lazım. Hurma, sağlığa oldukça faydalı kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içerir.

Damar Tıkanıklığını Önler

Daily Health Post ve İsrailli araştırmacılara göre, günde en az bir kez yemek damar tıkanıklığının gelişimini önleyebilir. Damar tıkanıklığı size yabancı geldi ise, bu durum plaklarınızın arterlerinizin içine yerleşmesidir. Zamanla, bu plak arterleri daraltan ve kalp krizi ya da felce neden olabilecek şekilde sertleşir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, dört hafta boyunca günde en az 100 gram yemenin trigliserit (yağ) seviyenizi %15 oranında azaltabildiğini gösterdi. Ayrıca vücudunuzdaki yağların oksidasyon miktarını en az %33 oranında azaltır, bu da kan kolesterolünüzü düşürür.

Kan Basıncını Düşürür

Harvard Tıp Fakültesi araştırmalarına göre, hurma kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek en iyi yiyeceklerden biridir. Araştırmanın araştırmacıları haftada 8 porsiyon (yaklaşık 226 gram) tüketilmesini önermektedir.

Felçi Önler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hurmanın içinde bir sürü magnezyum vardır. Bununla birlikte, Amerikan Journal of Clinical Nutrition dergisinde, günde 100 mg magnezyum tüketerek inme riskini %10 oranında azaltabildiğini gösteren birçok çalışma yayınlanmıştır.

Sağlığa Diğer Faydaları

Journal of Ethnopharmacy’de 2005 tarihinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük olarak hurma tüketmek sindirim sisteminizdeki iltihaplı ülserleri yatıştırır. Araştırmacılara göre bunun mümkün olmasının nedeni, hurmaların sulu ve etanolik ekstrelerinin histamin ve gastrin konsantrasyonlarındaki artmış olan etanolü azaltmasıdır.

Kanseri Önler

Önceden bahsettiğimiz gibi, hurma yüksek seviyelerde magnezyum içerir. Kanser içeren birçok hastalığa bağlı vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırır. Bununla birlikte, British Journal of Nutrition’da 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada, tüketim tarihinin, kolon kanseri gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı Hamilelik ve Doğum

Çocuk sahibi olma konusunda, her kadın sağlıklı bir hamilelik ve doğum ister. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, işgücü maliyetlerinin işgücü parametrelerini ve doğum sonuçlarını nasıl etkilediğini keşfetmek istedi. Bir yıl boyunca 69 kadın bu durum için çalıştı. Doğumdan dört hafta öncesinde hurma tüketen kadınların, indüksiyon ve işgücünün artırılması ihtiyacını azalttığını gözlenlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu