SAĞLIK

BÖBREKLERİNİZ DÜZGÜN ÇALIŞMIYOR OLABİLİR

Çoğu böbrek hastalığı, herhangi bir semptom göstermeden gelişebilir ve bu da kronik bir hastalığın geç tanısına neden olur. Böbreklerle ilişkili farklı problemler yetişkin popülasyonun yaklaşık % 14’ünü etkiler ve kardiyovasküler sistem bozuklukları ve sık kemik kırıkları gibi ciddi komplikasyonlara yol açar. Bu yüzden bir hastalığı en erken evrede tanımak çok önemlidir.

1. Ciltte kaşıntı ve kuruluk

Böbrekleriniz sürekli çalışıyorlar – zararlı elementlerden kurtuluyorlar, kan yapımında yer alıyorlar ve vücudun mineral dengesini destekliyorlar. Kuru veya kaşıntı cildi, hiperpigmentasyon, kızarıklık ve sarılık, böbreklerin gerektiği gibi çalışmadığını gösterebilir. Bu hoş olmayan semptomlar, vücudu terk etmeyen aşırı miktarda fosfor veya metabolizma ürünleri nedeniyle zehirlenme nedeniyle ortaya çıkabilir.

2. Sıcaklık ne olursa olsun her zaman daha sıcak olmasını istemek

Titreme, yorgunluk, nefes almada zorluk, uykusuzluk ve halsizlik birçok insanın aşina olduğu anemi belirtileridir. Böbrek problemleri eritropoietin hormonunun üretimini yavaşlatabilir. Bu hormon, kemik iliğinde kırmızı k-an hücrelerinin üretimini uyarır. Kronik anemi , böbreklerin düzgün çalışmadığının bir işareti olabilir. Aneminin böbrek problemleri ve eritropoietin eksikliği neden olduğu durumlarda, doktorlar hormonları reçete.

3. Hoş olmayan nefes

Hoş olmayan nefes birçok farklı hastalıktan kaynaklanabilir, ancak bunlardan biri idrar yolu enfeksiyonu. Bir insanın böbrek problemleri olduğu zaman, metabolizma ürünleri vücudu gerektiği kadar çabuk bırakmaz, böylece mide bağırsak yoluna gidebilir ve ağızda metalik bir tada ve solgun bir amonyak kokusuna neden olabilirler.

4. Taşikardi

Hasta böbrekler potasyum Fazla miktarda olamaz vücudun sisteminin çıkmak kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bu, kalp hızının gerçekten ciddi olabilen bir bozulmasına yol açar. Hiperkalemi sadece laboratuar testlerinin sonuçlarıyla tanınabilir çünkü semptomları belirsizdir ve diğer hastalıklarla karıştırılması kolaydır.

5. Yüksek a-teş ve sırt ağrıları

Yüksek ateş, sık idrara çıkma ve bazen kusma ile akut bir sırt ağrısı, böbrek probleminiz olduğunu gösteren ciddi belirtilerdir . Kadınlar, üriner sistemlerinin işleyiş şekli nedeniyle bir enfeksiyona yakalanma konusunda daha hassastır . Eğer böyle belirtileriniz varsa, hemen bir doktora görünmelisiniz. Bir doktor size muhtemelen ağrı kesicilerle antibiyotik reçete edecektir .

6. Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonun böbrekler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır – böbrek yetmezliğine yol açabilen k-an damarlarına zarar verir. K-an akışı çok güçlü olduğunda, damarlar gerilir ve bu da onları zayıflatır ve böbreklerin vücuttan toksin almasını zorlaştırır. Fazla miktarda sıvı sorunu daha da kötüleştirir. NIDDK’ye göre , yüksek tansiyon, böbrek hastalıklarının ana nedenlerinden biridir.

7. Deri döküntüsü

Böbrek problemleri genellikle sistemde ekstra sıvılara neden olur. Fazla miktarda sıvınız varsa, deri döküntüleri ile sonuçlanacaksınız çünkü böbrekler üremik toksinleri sisteminizden çıkaramazlar . Tabii ki, bu durumda, döküntüyü tedavi etmek hiç bir işe yaramıyor, böbreklerinizi incelemek için bir doktora gitmeniz gerekiyor.

Risk altında olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Nefrologlar bizi böbrek hastalığına yakalanma riskini artırdığı için bu faktörlerin farkında olduklarını söylüyor :

  • Diyabetin var.
  • Kan basıncı problemleriniz var.
  • Kalp problemleriniz var.
  • Akrabalarınızda böbrek problemleri var.
  • S’igara içiyorsunuz veya fazla kilolarınız var.
  • 60 yaşından geçkinsiniz.

Bu ifadelerden bir veya daha fazlası sizin hakkınızda doğruysa, bu makalede daha önce bahsedilen belirtilerden hiçbirini göz ardı etmeyin. Bir doktora görünmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu