SAĞLIK

BÖBREKLERİNİZİ BU BESİNLERLE KORUYUN

Bu yazımızda böbreklere iyi gelen gıdalardan bahsedeceğiz. Bu doğal gıdalar, kandan fazla suyun ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur, RBC (alyuvar) üretimini uyarır ve kan basıncını kontrol eder.
Böbreklere iyi gelen gıdaları tanıdığınızda hangi yiyecekleri yemeliyiz, hangi yiyeceklerden kaçınmalıyız, bu konuda net bir fikre sahip olacaksınız. Böbrekler son derece önemli organlardır. Fakat ne yazık ki, çoğumuz bu hayati organları pek ciddiye almıyoruz. Böbreklere iyi gelen gıdalar nelerdir, bunları öğrenip ona göre beslenmeliyiz.

Böbreklere İyi Gelen Gıdalar

Ulusal Böbrek Vakfı‘na göre, milyonlarca insan böbrek hastalıklarından olumsuz etkilenmektedir. Yüksek tedavi maliyetinin yanı sıra, vücudunuzun yaşayacağı acı verici rahatsızlıkları yaşamadan önce diyetinize eklemeniz gereken gıdalar şu şekilde açıklanmaktadır:

1. Su bir mucize iksiridir.

Suyun sizi eski sağlığınıza kavuşturma gücü vardır. Vücudunuzda bulunan rahatsızlığı su yardımıyla atabilirsiniz. Her gün tüketilmesi önerilen su miktarı kadınlar için 8, erkekler için 13 bardaktır. Böbreklerin ve günlük aktivitenizin durumuna bağlı olarak günde kaç bardak su içmeniz gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışmanız en iyisidir.

2. Lahana

Lahana yararlı kimyasallarla dolu yapraklı bir sebzedir. İçinde bulunan antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur ve böylece kanser, kardiyovasküler hastalık ve böbrek fonksiyon bozukluğu riski azalır. Lahana, zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

3. Kırmızı Dolmalık Biber

böbreklere iyi gelen gıdalar kırmızı dolmalık biber Kırmızı biber, potasyum bakımından düşük olduğundan böbrek sağlığı için yararlıdır Ayrıca, C, B6, A, folik asit ve lif vitaminleri ile birlikte yemeğe renk ve tat katar. Kırmızı biber, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayan antioksidan likopen içerir. Ton balığı veya tavuklu yemeklere kırmızı biber ekleyebilir veya sadece çiğ yiyebilirsiniz.

4. Soğan

Soğan da böbreklere iyi gelen gıdalar arasındadır. Soğan böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve kan damarlarında yağlı madde birikmesini önleyen flavonoid ve kuersetin içerir. Kuersetin, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilen bir antioksidandır. Soğanlar, böbrek dostudur ve potasyum açısından düşüktür. Ayrıca soğan, krom yağları, proteinler ve karbonhidratlar içerirler.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz A, K ve C vitaminleri ile yüklü bir besindir. Kuşkonmaz bitkisi, böbrek fonksiyonunu korur. Ancak potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin yüksek olduğu bir bitkidir. Yani, kuşkonmaz tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Akşam yemeği veya öğle yemeği için ızgara yaparak bu yiyeceği tüketebilirsiniz.

6. Sarımsak

Soğan gibi, sarımsak da keskin bir kokuya sahiptir. Ancak, en güçlü bitkisel ilaçlardan biridir. Ayrıca, eklendiği gıdaların lezzetini artırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, sarımsak suyunun, metformin (diyabet tipi 2 hasta için reçete edilen bir ilaç) ile birlikte olumlu etkilerini gösteren önemli kanıtlar bulmuşlardır.

7. Karnabahar

Karnabahar, C vitamini, folat ve lif açısından zengin bir kaynak olan böbrek dostu ve turplu bir süper besindir. Ayrıca karaciğer için önemli olan ve vücuttaki toksik maddeleri nötralize eden bileşikler içerir. Karnabahar, haşlanmış, beyazlatılmış, çiğ olarak veya salatalarda tüketilebilir.

8. Elma

Elma zengin bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Kötü kolesterol, kalp hastalığı, kanser ve diyabetin azaltılmasına yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir . Diyabet, böbrek yetmezliği ile yakından ilişkili olduğundan, elma tüketmek, böbrek problemlerinden korunmanıza yardımcı olacaktır. Elmalar çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Ayrıca lezzetli bir içecek yapabilirsiniz.

9. Kızılcık

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonu için popüler bir ev ilacıdır. Antioksidan özelliklerinden dolayı sindirim sisteminde veya böbreklerde herhangi bir bakteriyel büyümeyi önleyen büyük bir doğal antibiyotiktir. Yapılan bir araştırma, kızılcıkların böbrek taşını tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Her zaman taze kızılcık tüketin ya da meyve suyu yapmak için taze olanları kullanın. Bununla birlikte, böbreklerin aşırı çalışmasını önlemek için fazla içmemenizi öneririz.

10. Yağlı Balık

Balık, yüksek kaliteli bir protein kaynağı ve çoklu doymamış yağ asiti içermektedir. Bileşenleri arasında, inflamasyonu azaltmak, serbest oksijen radikallerini temizlemek, kalp hastalığını önlemek, kolesterolü düşürmek ve böbrekleri korumak için yararlı olan omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bilim adamları, balık yağlarının tüketilmesinin böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlattığını bulmuşlardır.

11. Kabak Çekirdeği

Bu parlak yeşil tohumlar sadece lezzetiyle ünlü bir besin değil, diyet lifi, E vitamini, çinko, protein, bakır ve demir ile yüklendiği için, mesane taşı riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir besindir. Kabak tohumları, fosfor bakımından da yüksek olduğundan ve vücudunuzdaki potasyum seviyelerini artırabileceğinden, böbrek sorununuz varsa bunları tüketmeden önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

12. Limon Suyu

Limon suyu, böbrek problemlerine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. İçindeki C vitamini ve sitrik asit, iç pH’ın korunmasına yardımcı olurken sizlere daha iyi bir sağlık ve daha güçlü bağışıklık sağlar. Sabahları veya öğle yemeğinden önce limon suyu tüketebilirsiniz. Tüketirken bir bardak su ile karıştırın ve şeker eklemekten kaçının.

13. Ahududu

Ahududu, insan vücudundaki zararlı serbest radikalleri nötralize eden asit içerir. Doktorlar Diyaliz ve Transplantasyonda böbrek hastalığı olan hastalar için ahududu önermektedir . Kırmızı renk, bu meyvelerin antosiyaninler içerdiğini ve aynı zamanda iyi bir diyet lifi, C vitamini, manganez ve fosfor kaynağı olduğunu gösterir. Ahududu aynı zamanda kanser hücresi büyümesini önlemede yardımcıdır.

14. Mandalina;

idrar söktürücü olması sebebiyle böbreklerin çalışmasına yardımcıdır.

15. Mor Tatlı Patates

Daha önce belirtildiği gibi, böbrek yetmezliği veya hastalığı diyabetle yakından ilgilidir. Ve diyabet kötü yeme alışkanlıklarına ve obeziteye bağlıdır. Yani, eğer obez iseniz, böbrekleriniz bundan olumsuz etkilenebilir. Bu bağlamda, bilim adamları obez laboratuvar farelerini mor tatlı patateslerle besleyerek deneyler gerçekleştirdiler ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduklarını keşfettiler. Bunun sonucunda mor patatesin böbrek fonksiyon bozukluğunun önlenmesine yardımcı olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, mor tatlı patatesler potasyum yönünden zengin oldukları için tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

16. Yaban Mersini

Yaban mersini, vücudun toksinlerini temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek besin bakımından zengindir. Araştırmacılar, yaban mersininin metabolik sendromlu hayvanlarda böbrek yetmezliğine yol açan sinyal yollarını engellemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Bu besini, kahvaltı öğününüzde kilo vermek ve böbreklerinizi korumak için alabilirsiniz.

17. Çilek

Çilekler zengin bir antioksidan, C vitamini, manganez ve lif kaynağıdır. Anti-inflamatuar ve anti-kanser özellikleri vardır ve sağlıklı bir kalp ve böbrek için iyi bir seçimdir. Fakat yine de, onları tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

18. Kiraz

Kirazlar, kalbinizi ve böbreklerinizi korumaya yardımcı olan zengin bir antioksidan ve fitokimyasallardır. Bunları günlük olarak tüketmek, özellikle böbreklerdeki ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

19. Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümler, kalp sağlığını iyileştirmek ve böbrekleri korumak gibi birçok sağlık yararı sağlayan resveratrol olarak bilinen doğal bir polifenolik bileşik ile yüklüdür. Resveratrol, ilaca bağlı yaralanma, diyabetik durumlar, vb. gibi açık yaralanmaların iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, böbreklerin sağlığını artırmak için kırmızı üzümleri yeterli miktarda tüketin.

20. Kıvırcık

Böbreklere iyi gelen gıdalardan biri de kıvırcıktır. Postprandial kan şekeri seviyelerini düzenleyen zengin bir besin kaynağıdır. Diyabet, böbrek yetmezliği ile yakından ilişkili olduğundan, marul tüketmek hem diyabet hem de diyabetik nefropatinin tedavisine yardımcı olabilir. Ancak, özellikle de böbrek hastalığından muzdarip olmanız durumunda, lahana tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

21. Karpuz

Karpuz güçlü bir antioksidan-likopen ile yüklüdür. Böbrek hasarını önleyerek zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Ancak karpuzu gereğinden fazla miktarda tüketmemelisiniz. Zaten böbrek hastalığından şikayet ediyorsanız, onu tüketmeden önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Bunlar, doktorunuza danıştıktan sonra tüketebileceğiniz yiyeceklerin listesidir.

Şimdi size, hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini söyleyeceğiz:

Kaçınılması Gereken Yiyecekler:

 • Fındık ve tohum
 • Fıstık ezmesi
 • Mercimek
 • Kuru fasulye
 • Muz
 • Ispanak
 • Kırmızı et
 • GDO’lu besinler
 • Yüksek sodyumlu gıdalar
 • Mandıra süt ve süt ürünleri
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Kafein
 • Gazlı içecekler
 • Deri ile tavuk
 • Domates
 • Kahvaltı gevreği
 • Vahşi ve kahverengi pirinç
 • Konserve veya şişelenmiş buzlu çay
 • Kepekli ekmek ve makarna
 • Portakal
 • Patates
 • Alkol

Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için yaşam tarzınızı değiştirmeyi düşünmelisiniz. Bu yazımızda sizlere böbreklere iyi gelen gıdalardan bahsetmeye çalıştık. Genel olarak sağlık için iyi olmayan çok fazla protein yüklü gıda tüketmekten kaçının. Ayrıca yürüyüşe çıkmanız veya vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak için koşmanız gerekir. Son olarak, böbrek hastalığınız varsa, doktorunuza her zaman beslenme alışkanlıklarınız hakkında bilgi verin. Sağlıklı bir böbrek için bu besin listesinin size nereden başlayacağınız konusunda daha iyi bir fikir vereceğini umuyoruz.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu