SAĞLIK

BOĞAZ PASTİLİNİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

Mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde hastalıklara yakalanmamız da bir o kadar kolay olur. Boğaz ağrısı, kuru öksürük bu geçiş dönemlerinde hepimizin yaşadığı sorunlardan birkaçı.

BOĞAZ KURUMASINA BİREBİR: ADAÇAYI

Genellikle boğazlarımız ağrıdığında çoğumuz boğazlarımızı yumuşatmak için pastil kullanırız. Bu pastilleri aktarlar ya da eczanelerden alabiliyoruz. Aslında dışarıdan satın almaya gerek duymadan bu pastilleri evden kendi evinizde de  yapabileceğini biliyor muydunuz? Peki doğal pastil yapımı nasıldır? Evde doğal pastil yapımını Biyolog ve Kozmetolog Pervin Bulgak’tan öğrendik.

MALZEMELER:

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
  • 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş ada çayı

HAZIRLANIŞI

Bu Malzemeleri karıştırıp kendi pastilinizi yapabilirsiniz. Evde kaloriferin üzerine; 1 bardak kaynar su ve içine 1 dal ada çayı koyun. Gece boğazınızın kurumasını önlerken havayı da iyonize etmiş olursunuz. Bu sizi gece nemsizlikten koruyacak aynı zamanda da bronşlarınızı açacaktır.

BOĞAZ PASTİLİNİN FAYDALARI

Sert bir şekere benzer ve ağızda emilerek tüketilir. Böylece tükürük bezlerini çalıştırır ve yutkunmayı kolaylaştırır. Boğaz ağrısını hafifletir. İçinde bulunan antibakteriyel etken maddeler sayesinde boğazınızı rahatlatır. Solunum yollarında oluşan tahrişi giderir. Öksürüğe iyi gelir. Solunum yollarını yumuşatarak özellikle kuru öksürüğü giderir. Ferahlık hissi verir. İçerdiği yüksek aroma sayesinde solunum yollarını açar. İlaç kullanımı azaltır. Hastalık belirtilerini hafifleterek kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve hastalık sürecini antibiyotik almadan atlatmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu