BİTKİLER

BROKOLİNİN FAYDALARI

Kemik Erimesi (Osteoporoz) da,

  • Mevcut kemik kütlesi azalır,
  • Kemikler zayıflar,
  • Kemiklerde, mineral (kalsiyum) içeriğinin azalır,
  • Kemikler, süngerimsi bir hal alır,
  • Kemikler kolayca kırılabilir duruma gelir.

İbrahim Saraçoğlun’dan Kemik Erimesi için Brokoli Kürü:

Brokoliyi güzelce yıkayın. Yaklaşık bir litre kadar suyu kaynatın. Kaynamakta olan suyun içine 200-250 gram brokoli atın. Hafif ateşte en fazla 4-5 dakika haşlayın. Ilıdıktan sonra suyunu süzün ve bu suyu sabah, öğle, akşam aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra yirmi dakika hiçbir şey yeyip içmeyiniz. (su hariç)

Brokoli Kürü Nasıl Uygulanacak?

Küre 7 gün devam ediniz. Her yedi günlük uygulamanın sonunda üç gün ara veriniz. Toplam uygulama zamanı 21 gün olacaktır (3 günlük aralar hariç). Kürü deneyen bazı hastalar 7 günde faydasını görüyor.. Yani, 7 gün kür + 3 gün ara + 7 gün kür + 3 gün ara + 7 gün kür..

İŞTE BROKOLİ’NİN FAYDALARI

Kanseri önlemeye yardımcı

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde brokolinin en büyük faydalarından biri ise kanseri önlemeye yardımcı olmasıdır. Beyinde oluşan tümörleri önlemeye de yardımcı olan brokolinin faydaları sadece bu kadar da değildir. Brokoli pişmiş olarak tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebileceğiniz bir sebze türüdür. Brokoli, bazı kişiler tarafından görüntüsü ve tadıyla kişilere hoş gelmese de tüketilmesi olmazsa olmazdır.

Brokoli saç sağlığına da faydalıdır

İçinde bulundurduğu C, E, A, K, B6, B2 vitaminler saç köklerinin güçlenmesine ve saçların dökülmesine karşı etkilidir. Bu vitaminlerin yanı sıra içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır.

Lif kaynağıdır

İçinde lif bulunan besinler tok tutmasıyla bilinirler. Brokolinin içinde de bol miktarda Lif bulunur. Bu yüzden diyet yapan insanlara tokluk hissi verdirmesi için brokoli tüketimi önerilir.

Kalp sağlığına da iyi geliyor

Brokoli, bünyede kan basıncını dengelediği için olası kalp sorunlarının da önüne geçmeye yardımcı oluyor.

Brokoli göz sağlığı için de çok önemli

Brokoli içinde balıkta da bulunan Omega 3’ün bulunması nedeniyle göz sağlığı içinde oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu sebeple göz doktorları tarafından balık ve brokoli tüketimi sıklıkla önerilir.

Brokoli nasıl yenilmeli?

Brokolinin en yararlı tüketim şekli çiğ ya da hafif pişmiş şekilde olmasıdır.

Kas ağrılarını gidermeye yardımcı

Her sabah koşu yapmadan önce veya spordan önce küçük bir servis tabağıyla brokoli yerseniz kas ağrılarınızın yok olduğuna veya hafiflediğini hissedeceksiniz.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu