SAĞLIK

Bu 5 Doğal Tedavi ile Damar İltihaplarını Azaltabilirsiniz!

Bilindiği üzere Damar iltihapları, eğer zamanında tedavi edilmezse son derece tehlikeli olabilir. Bu yüzden sağlığınızı riske atabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için gereken önlemleri almalısınız.Damar iltihabı, kan dolaşımınızı etkileyen ve vücudunuzda ciddi komplikasyonlara neden olan bir hastalıktır. Çoğu ağrı için de geçerli olduğu gibi, aktif ve sağlıklı bir yaşamı seçerek bu hastalığı önleyebilirsiniz. Ancak bununla birlikte, genetik nedenlerden kaynaklandığı için savaşması daha zor olan türleri de bulunmaktadır.Bu hastalığa sahip olan kişiler için yararlı olabilecek oldukça etkili doğal çözümler bulunmaktadır.

Damar iltihabı (phlebitis) nedir?

Damarlardaki iltihaplanma, phlebitis olarak adlandırılan bir hastalıktır. Bu hastalık sıklıkla yaşlıları etkiler.Bu rahatsızlığın çeşitli türleri vardır: yüzey tabakadaki deriye yakın damarları etkileyen türü, yüzeysel iltihaplanma olarak bilinir. Bu tür, iyi huylu olarak kabul edilir ve büyük bir risk oluşturmaz. Kan pıhtılarının iltihaplanmasından oluşan türüne ise tromboflebit denir.Daha derinlerde oluşan veya diğer adıyla tromboflebit olarak bilinen bu ikinci tür daha karmaşıktır. Bu kan pıhtıları vücudun diğer taraflarına da gidebilir. Bu durum, vücudunuz için risk taşır. Bu pıhtılar, kan akışında herhangi bir tıkanıklığa neden olarak, bazı dokuların ölümüne neden olabilir. Hatta kişinin kendisini de öldürebilir.

Phlebitis hastalığının nedenleri nelerdir?

Phlebitis, damarlarınızda iltihap haline gelen kan pıhtılarından kaynaklanır. Bu nedenle, ağrı, uyuşma, yanma, ciltte kızarıklık ve ateş gibi sorunlara neden olur. Bu belirtiler ortaya çıktığında, uygun bir tedaviye başlamak için hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.Bu hastalığın nedenleri değişebilir. Birçok durumda, genetik faktörler önemli bir rol oynamaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak da bu rahatsızlığın nedenleri arasında gösterilir. Çünkü oturarak saatlerce çalışan kişiler, bu hastalığı farkında olmadan daha beter bir hale getirir. Buna neden olan şey, damarlarınızdaki dolaşım eksikliğidir.Kanınızda toksin birikmesi varsa eğer, bu durum da iltihaplanmaya neden olabilir. Alınan darbeler, enfeksiyonlar veya aşırı kilo damarlardaki tıkanıklıklara katkıda bulunabilir.

Damar iltihapları nasıl önlenir?

Günde en az 1.5 veya 2 litre (6- 8 bardak) su içmek vücudunuza birçok fayda sağlar; çünkü bu şekilde vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlamış olursunuz.İyi ve dengeli bir diyet şarttır. Lifler ve antioksidanlar gibi kan dolaşımınıza katkıda bulunacak maddeleri daha fazla tüketmeniz önerilmektedir.

Trans yağlar, alkollü içecekler ve sigara vücudunuza büyük zararlar verebilir. Bu hastalığı önlemek için bu saydıklarımızı tüketmekten mutlaka kaçının.Bunlara ek olarak iyi bir egzersiz rutinine sahip olmak ve sık sık yürüyüş yapmak bu hastalığa yakalanma riskinizi iyice azaltır ve kan dolaşımınıza fayda sağlar.

Damar İltihaplarını Önlemek İçin 5 Doğal Çözüm

Çoğu hastalık için doğada mutlaka bir çözüm vardır ve bu hastalık bir istisna değildir. Bu makalede, en etkili 5 doğal tedavi yöntemini size göstereceğiz:

1. Soğuk veya Sıcak Kompres

Bu tedavi, yüzeysel iltihaplar için tavsiye edilir. Evde baş ağrıları veya kas krampları için kullandığınız kompresleriniz varsa, bunları bu rahatsızlıkla savaşmak için kullanabilirsiniz. Sıcak bir banyo yapmanız da yaşadığınız semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Malzemeler

Sıcak veya soğuk kompres

Yapılışı

Bir miktar gazlı bez veya pamuğu soğuk veya sıcak suya bandırın ve iltihabı hafifletmek için etkilenen bölgeye uygulayın.En az 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

2. Arnika

Arnika, ağrı kesici ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip çiçekli bir bitkidir. Buna ek olarak, kan akışını daha etkin bir hale getirebilir. Bu hastalığı tedavi etmek için bu bitkiden oldukça kullanışlı bir yağ elde edebilirsiniz.

Malzemeler

Arnika yağı (ihtiyacınız kadar)
1 yemek kaşığı sirke (15 ml)

Yapılışı

Arnika yağının içine sirkeyi ekleyin.
Bu karışımı etkilenen alana 5 veya 10 dakika boyunca uygulayın ve sonrasında su ile durulayın.
Not: Eğer açık yaralarınız varsa, cildinize bu karışımı uygulamaktan kaçının.

3. Japon Eriği

Japon eriğinde bulunan yüksek miktardaki flavonoidler ve antioksidanlar, kan dolaşımınızı iyileştirmek için size mükemmel bir çözüm sağlar. Ayrıca bu bileşenler kan pıhtılarının oluşmasını da önler.

Malzemeler

2 yemek kaşığı japon eriği yaprağı veya bu bitkinin çayı (30 gram)
1 su bardağı sıcak su (250 ml)
Bal veya başka bir doğal tatlandırıcı

Yapılışı

Yaprakları veya çay poşetlerini demlenene kadar sıcak suyun içinde tutun. Eğer daha tatlı bir çay isterseniz bal veya başka bir tatlandırıcıyı bu karışımın içine ekleyebilirsiniz.
Bu bitki çayından günde en az iki kez içmenizi öneriyoruz.

4. Atkuyruğu Çayı

Bu bitkinin iltihap önleyici etkisi, vücudunuz için birçok fayda sağlar. Kan dolaşımınızı iyileştirirken, atardamarlarınızın sertleşmesini de önler.

Malzemeler

2 yemek kaşığı atkuyruğu (30 gram)
2 su bardağı su (500 ml)
Az miktarda bal

Yapılışı

Atkuyruğu bitkisinin yapraklarını sıcak suyun içine daldırın. Eğer tadından memnun olmazsanız içine biraz bal da ekleyebilirsiniz.Her gün 2 bardak bu karışımdan içmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Ananas

Ananas, proteini parçalayabilen ve adı bromelain olan bir enzime sahiptir. Tüm bunlara ek olarak, başarılı bir doğal anti-enflamatuvar olduğunu da kanıtlanmıştır.Ayrıca cerrahi işlemler sonrası yapılan tedavilerde de sıklıkla kullanılır; çünkü iltihabı önlemenin yanı sıra ağrıyı da azaltır.

Malzemeler

4 dilim ananas
Su veya doğal meyve suyu

Yapılışı

Ananasın kabuğunu soyun ve dilimler halinde kesin.
Yaklaşık dört dilim bu meyveden yiyin. Su veya istediğiniz herhangi bir meyve suyunu bu meyveyle beraber tüketebilirsiniz.Sabahları kahvaltıdan önce ananas yemenizi ve günlük diyetinize bu lezzetli yiyeceği dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.Gördüğünüz gibi, damar iltihapları farklı doğal ürünlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu doğal tedaviler, bu hastalığı kontrol etmenize ve hatta tamamen ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu