SAĞLIK

BU 9 BELİRTİ VARSA MENOPOZA GİRMİŞ OLABİLİRSİNİZ

Menopoz kadının bir yıl boyunca regl olmamasıyla başlıyor. Bu süre içerisinde hormonel değişikliklere bağlı olarak rahatsız edici semptomlar yaşanabilir. Bilim insanları menopoz belirtilerinin ortalama 48 yaşlarında başlayabileceğini belirtti.

Değişken ruh hali

Menopoz dönemiyle ilgili 9 yıllık bir çalışma yaptılar. Menopoz döneminde olan kadın katılımcılara yaşadıkları semptomları ve sağlık durumlarındaki değişiklikleri sordular. Bu araştırmalar sonucunda menepoz döneminde olan kadınlarda bir sebep olmadan bile ani ruh hali değişiklikleri olduğunu gözlemlediler. Zamanla ve psikolojik değişikliklerle birlikle hızlı mod değişiklikleri daha az yaşanıyor.

Sıcak basması

Emory üniversitesi bilim insanları menopoz dönemindeki sıcak basmasını ve terlemeyi araştırdılar. 45 ve 55 yaş arasında olan sağlıklı kadınların katıldığı çalışmada, en başta kadınlar ateşi varmış gibi ve terliyormuş gibi hissetti ve sonra yüz ve boyun bölgesi kızardı daha sonra üşüme hissedildi.

Sonuçlar bu semptomların kadınların % 25.7 gözlemlendiğini gösterdi. Fakat menopozun son dönemlerindeki kadınların % 52.6sı bu semptomları yaşıyor. Bu semptomları daha az rahatsız hale getirebilmek için bazı baharatları, şifalı otları ve alkolü hayatınızdan çıkartmanız gerekebilir. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı da bırakmanız gerekir.

Uyumakta zorluk yaşamak

Uyku bozuklukları menepoz döneminde ki kadınların en çok şikayet ettiği rahatsızlıktır. Yeni araştırmalar 45 ve 55 yaşlarındaki kadınlarda uyku problemlerinin menopozun değişik evrelerinde olabildiğini söylüyor. Fakat sıcak basmasının ve depresyonun bağlantılı olduğunu da söylüyor. Diğer problemler çözüldüğünde uyuma düzeninin de normale döneceğini belirtiyor.

Depresyon

Menopoz döneminin depresyon riskini arttırdığını söylüyor. Ayrıca bu dönemdeki kadınlar için bazı tavsiyeleri de var. Menopoz dönemi hayatta başına gelen çoğu kadının hemen hemen aynı semptomları yaşadığı normal bir deneyim. Fakat bazı kadınlar hem fiziksel olarak hem de psikolojik rahatsızlıklara daha açık ve yatkın olabiliyorlar. Depresyona girmek büyük bir risk. Eğer kadınlar zamanında gider ve depresyon için test yaptırırlarsa, etkilerin azalmasını hatta semptomların geçmesini sağlayabilirler.

Hafıza problemleri

Yapılan çalışmalar menopoz dönemindeki kadınlarda hafıza problemleri olabileceğini gösterdi. 44 ve 62 yaşları arasında 68 kadından en az 35 i sıcak basması, ani mod değişiklikleri ve hafıza problemleri olduğunu belirttiler. Daha sık bir şekilde sıcak basması yaşayan insanların test sonuçları o kadar sık sıcak basması yaşamayan insanlara göre daha kötü ve daha sık sıcak basması yaşayan kadınlarda hafıza problemleri daha uzun süre görülüyor. Ayrıca daha negatif düşünceli olan kadınların test sonuçları ateş basması olanlardan daha kötü olarak görüldü.

Damar problemleri

Bilim insanları menopoz dönemiyle damar rahatsızlıkları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Menepoz dönemindeki kadınların damar hastalıklarına yakalanmaları daha büyük olasılık. Bu dönemde karaciğerin kalitesi kötü etkileniyor. Bu dönemde kalp ve damar sağlığınıza ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bacaklarda ve kollarda şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu sorunu akşamları daha az su içerek geçirebilirsiniz.

Baş ağrıları

Yeni bir araştırmada migren baş ağrılarının menepoz dönemi başladığında ortaya çıktığı görülmüş. Genellikle kadınlar erkeklerden daha çok baş ağrısı yaşıyor ve menepoz dönemindeki kadınlarda baş ağrısı yaşama sıklığı % 76 artıyor. Menopoz döneminde veya menopoz başlangıcı döneminde hormonel değişiklikler için doktorlar hormonel terapiler önerebilirler

Stres

Östrediol ( östrojen hormonunun bir çeşidi ) değişimi çok yaygın olarak görülüyor. Menopoz dönemine geçişte psikolojik streste ve duygusal hassaslık artabilir. Yani östrediol hormonundaki değişiklikler sebebiyle kadınlar daha hassas olabilir ve sosyalliği reddedebilir. Bu hassaslık, psikolojik sosyal stresle birleştirildiğinde kadınlarda depresyon belirtileri görülebiliyor. Fiziksel aktiviteler, yoga ve meditasyon bu semptomları elemekte başarılı olabilir.

Libido Azalması

Kadınlar menopoz döneminde cinsel istekte ciddi bir düşüş yaşıyorlar. SWAN adı verilen bir çalışmanda yürütülen bir araştırmaya katılan orta yaşlı kadınların % 75 ten daha fazlası cinsel hayatının çok önemli olduğunu belirtiyor. . Irk ve etnik kimliğin cinsel hayatın durumunu etkilediği gözlemlenmiş. Afrikalı – Amerikalı kadınlar cinsel hayatlarında daha az bir düşüş yaşarken Japon kadınlarsa beyaz kadınlara göre daha büyük bir düşüş yaşamıştır.

Ek bilgi : Menepoz döneminde yemek yeme

Eğer sağlıklı bir yemek yeme düzeniniz varsa menopoza geçiş sürecinizi kolaylaştırabilir.

  • Kalsiyum alabilmek için yeterli miktarda süt ürünleri tüketin.
  • Ekmekten, meyveden ve pirinçten yeterli lifi alabilirsiniz.
  • Çok su için.
  • Alkol tüketiminizi azaltın.
  • Şeker ve tuz alımını azaltın.
  • Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi olabilmek için doktorunuzu mutlaka yaşadığınız değişikliklerden haberdar edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu