PÜF NOKTASI

BU ETKİLİ KARIŞIMLA KABIZLIKTAN KURTUL

Modern dünya ile birlikte hazır gıda tüketimi nedeniyle çok fazla Kabızlık, şişkinlik ve gaz problemi yaşıyorsanız bu doğal karışımı mutlaka deneyin.. Bağırsağınızı tam olarak boşaltılmadığında, normal beslenmenize rağmen emilim gerçekleşmediği için ihtiyacınız olan temel besin maddelerinde vücudunuzda eksik olacaktır. Neden böyle oluyor Bağırsaklar genellikle atık maddeyi ve toksit maddeleri biriktirir ve vücuttan atar.

Kabızlık neden olur?

Dışkılama zorluğu olarak tanımlanan kabızlığın oluşmasında sindirim sistemi hastalıklarıyla birlikte sağlıksız beslenme ve diyet alışkanlıkları ile hareketsiz yaşam, ilac kullanımı gibi faktörler yer almaktadır.

  • Tuvalet ihtiyacını ertelemek
  • Katı gıdalarla beslenmek
  • Fazla inek sütü tüketmek
  • Rektumda ya da kolonda darlık veya tıkanıklık
  • Rektum ya da kolon çevresindeki sinirlere ait anormallikler
  • Hormonal hastalıklar
  • Dışkılamada rolü olan kaslara ait işlev bozuklukları

Bağırsaklar normal şekilde böyle çalışır. Bununla birlikte, sindirim bozulursa atık bağırsaklarda kalır ve birçok sağlık sorununa yol açar. Nitekim, sindirim sistemindeki kasların yanlış işleyişi bağırsağın boşaltılamamasının bir nedeni olabilir. Bu da kabızlığa neden olur. Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü doğal kürlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aslında, yılda iki kez tam bir bağırsak temizliği yapılması önerilir. Vücudunuzdaki atıkların ve toksinlerin oluşmasını önlemek ve farklı sağlık sorunlarını durdurmak için bunu yapmanız gerekir. Bağırsakları boşaltma Bağırsaklarınızı evde yapabileceğiniz basit bir karışımla boşaltabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 150 Gram hurma
  • 150 Gram kuru erik
  • 1 Litre su

Hazırlanışı:

Öncelikle suyu bir tencereye koyup kaynatmanız gerekir. Ardından, diğer malzemeleri ekleyebilir ve yaklaşık 15 dakika kadar kaynatabilirsiniz.

15 dakika sonra soğuması için bir kenara koymanız gerekir. Bu karışımı nasıl tüketeceksiniz Her sabah 1 çorba kaşığı bu karışımdan için. Bu, sindiriminizi hızlandırmanıza, zehirli atıkların vücudunuzdan atılmasına, genel sağlığınızı geliştirmenize ve kabızlığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

– Kuru meyveler; kuru erik, kuru incir, kuru kayısı. Üzerine ılık su içilmesi tavsiye edilir. Sabah aç karnına daha etkilidir.

– Taze Meyveler; elma, armut, kivi, incir, turunçgiller, üzüm, avokado gibi meyveler bağırsakları çalıştıran lif bakımından zengin besinlerdir.

– Beyaz et; kırmızı et yerine tercih edilmesi gereken protein kaynağıdır.

– Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, brokoli, lahana, pırasa, brüksel lahanası vb. sebzeler. Lif bakımından zengin olup kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

– Enginar

– Baklagiller; bezelye, fasulye, mercimek vb.

– Su

– Yulaf ezmesi

– Çiya tohumu

– Keten tohumu

– Zeytin ve zeytinyağı; aç karnına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketilmesi bağırsakları yumuşatmaktadır.

Kısacası lif bakımından zengin gıdalar, posalı meyveler, kuru meyveler kabızlığa iyi gelen besinler arasındadır. Ancak bu besinleri tüketmede aşırıya kaçmak da doğru değildir. Bağırsaklar bu durum karşısında bağışıklık kazanmaya başlar ve normal şartlarda da dışkılayamama sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle beslenme düzeni değiştirildiği halde kabızlık devam ediyorsa sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu