SAĞLIK

BU FOTOĞRAFA BAKTI KANSER OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

‘Bu fotoğraf olmasaydı kansere yakalandığımı fark etmeyecektim’

İnternette yayılan ve m’eme kanserinin belirtilerini simgeleyen farklı şekillerdeki limonların yer aldığı fotoğrafın hastalığa karşı farkındalığın artırılmasına katkıda bulunabileceği belirtiliyor.

Fotoğraf, İngiltere’de bir yardım derneğinin kurucusu “Corrine Ellsworth Beaumont” tarafından tasarlandı.

“Limonlarınızı tanıyın” adı verilen kampanyayla kadınların m’emelerindeki değişiklikleri, fotoğraftaki bir düzine limonla kıyaslayarak hastalığı erken fark etmeleri amaçlanıyor.  Fotoğrafta, ele gelen kitle, kızarıklık, girinti, m’eme ucunda sıvı sızıntısı, çukurlaşma, m’eme ucunun içeri çekilmesi gibi farklı belirtiler bir düzine limonla gösteriliyor.

Uzmanlara göre, birçok kadın, m’emelerindeki kitleler konusunda duyarlı olmasına karşın, m’emenin şekli ve büyüklüğündeki değişiklikler çoğu zaman fark edilmiyor.

Facebook’ta paylaşarak fotoğrafın yayılmasını sağlayan bir kanser hastası, kendi hastalığının bu fotoğrafla farkına vardığını söyledi. M’emesinin fotoğraftaki limonlardan birine benzemesi üzerine şüphelenen bir kişinin daha sonra dördüncü aşama m’eme kanseri olduğu tespit edilmiş.

‘DİĞER BELİRTİLER KONUSUNDA DA ÇALIŞMA YAPMALIYIZ’

Aralık 2015’te m’ememdeki çukurlaşmanın fotoğraftaki limonlardan birine çok benzediğini görünce kanser olduğumu hemen anladım. M’eme kanserinin ne olduğunu biliyordum. M’ememi nasıl kontrol etmem gerektiğini de. Ama elime gelen bir kitle yoktu. 5 gün sonra kanser teşhisi konuldu” dedi.

İnternette kanser hastalarının birbirleriyle “şirin kalp sembolleri” paylaştığını söyledi, “Bu fotoğrafı görmeseydim, hastalığımın farkına varmayacaktım” diye konuştu.

Bir yardım örgütünün kamu sağlığı bölümü başkanı da, kadınlarının m’emelerinin şekillerindeki izlemesinin önemine dikkat çekerek, “Kadınlar çoğu zaman kitle içermeyen değişikliklerin ciddi bir şeye işaret edebileceğinin farkına varmıyor. Bu nedenle kadınları bilinçlendirmek için diğer belirtiler konusunda da çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu