PÜF NOKTASI

Bu meyve mide yanması için birebir!

Muzun faydaları! mide yanmanızdan anında kurtulacaksınız!

Muz çok yönlü bir gıdadır. Hem pişmiş hem de olduğu gibi tüketilen bu meyvenin vücut sağlığı için inanılmaz yararları bulunmaktadır. Bu durum da bize muzun neden dünyanın en popüler meyvelerinden biri olduğunu açıklamaktadır. İşte muzun saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları!

YÜKSEK BASINCI DÜŞÜRÜYOR

Yapılan çalışmalarda günde 3 tane muz yemenin yüksek basıncı ciddi bir şekilde düşürdüğü gözlenmiştir. Orta boyutlu bir muz yaklaşık olarak 422 mg potasyum içerir ve neredeyse hiç sodyum içermez. Yüksek Potasyum/Sodyum oranı, sodyumun kan basıncını yükseltme etkisini ortadan kaldırır.

KABIZLIĞA İYİ GELİYOR

Muz çözünür ve çözünmez halde olan liflerle dolu bir gıdadır. Lif sindirimi yavaşlatarak sindirime yardımcı olduğu için vücudumuz için oldukça önemli bir besindir. Dolayısıyla, muz yemek daha uzun bir süre tokluk hissi vereceği gibi aynı zamanda kabızlık şikâyeti olanlar içinde yardımcı olacaktır.Güne daha enerjik başlamamızı sağladığından ve uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı, hiç şüphesiz muz kahvaltı öğününde de kendisine yer bulmaktadır.

KAN DAMARLARININ SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR

C vitaminini düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak portakal ya da çilek gelir. Fakat bir tane muz, günlük C vitamini ihtiyacımızın %15 ini karşılayabilmektedir. C vitamini vücudumuzda ki serbest radikalleri etkisiz hale getiren bir antioksidandır. Serbest radikaller vücudumuzdaki hücreleri sürekli olarak parçalayan yüksüz atomlar, moleküller ya da iyonlardır. Ayrıca, C vitamini kan damarlarının sağlığı açısından da önemlidir ve kasları, kemikleri ve diğer dokuları bir arada tutan ‘kollajenleri’ üretir. Muz aynı zamanda mide yanmasına da birebir meyvedir. Mide yanması çekenler muz yemeleri halinde mide yanmaları azalacaktır.

KALP HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR

Muz gibi lif açısından zengin gıdaları tüketmek kalbimiz için oldukça yararlıdır. Yapılan çalışmalara göre, yüksek lifli gıdalar içeren diyetleri uygulayan insanların daha az kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi riski altında oldukları saptanmıştır. Muz da bulunan özellikle çözünebilir lif, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

KASLARIN KUVVETİNİ ARTTIRIYOR

Sağlıklı ve dengeli bir diyet vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sağlar. Bu diyeti bir veya iki muzla tamamlamak vücudumuz için ekstra 4–8 g lif kaynağı demektir.Muz B6 vitamini açısından zengin bir besindir ve bir muz vücudumuzun B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20 sini karşılar. B6 vitamini, sağlıklı hücreler oluşturmak için vücudun insülin, hemoglobin ve elzem olmayan ( insan vücudu tarafından sentezlenen) protein salgılamasını sağlar ve ayrıca hastalıklarla savaşan antikorların üretilmesine de yardımcı olur. Belki de baştan beri yanlış söylüyoruzdur: “Günlük bir tane muz, doktoru evden uzak tutar” Eğer sporcular neden muzu çok seviyor diye merak ettiyseniz, işte size cevabı: Muz kasların kuvvetini artırırarak antioksidan ve diğer vitaminleri temin eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu