PÜF NOKTASI

BU YÖNTEMLE ÇAMAŞIRLARDAN TER LEKESİNİ YOK EDİN

Sarı veya beyaz renkli lekeler genellikle oldukça belirgindir.

Hemen işlem yapın:

Ter lekesini fark ettiğinizde mümkünse hemen işlem yapın. Leke taze olduğunda çıkarmak daha kolay olacaktır.

Soğuk su ile durulama:

Lekeyi hemen soğuk su altında durulayın. Sıcak su lekeyi sabitleyebilir, bu nedenle soğuk su tercih edilmelidir. Durulama işlemi, lekenin çoğunu temizlemeye yardımcı olabilir.

Ter Lekesi için Etkili Yöntem

  • 250 ml beyaz sirke
  • 500 ml ılık su
  • 120 gr kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı hidrojen peroksit

Hazırlanması:

Beyaz sirke ve ılık suyu bir kovada karıştırın. Lekeli giysiyi kovaya koyun ve 20 dakika bekletin. Ayrı bir kapta, kabartma tozu, tuz ve hidrojen peroksiti kalın bir macun haline gelinceye kadar karıştırın. Giysiyi sirke suyundan çıkarın ve dikkatlice sıkın. Bir havlu üzerine yerleştirin ve hazırladığınız macunu sarı renkli ter lekelerinin üzerine sürün. Macunu 20 dakika bekletin. Ardından, çamaşır makinesinde normal bir döngüde yıkayın ve kurumaya bırakın.

Sıvı deterjan kullanın:

Sıvı bir deterjanı lekenin üzerine dökün ve hafifçe ovun. Deterjan lekenin içine işlemesine yardımcı olacaktır.

Lekeye karbonat uygulayın:

Karbonat, ter lekesi gibi organik lekelerin çıkarılmasında etkili olabilir. Lekeyi hafifçe nemlendirin ve üzerine biraz karbonat serpin. Ardından yumuşak bir fırça veya süngerle hafifçe ovun. Birkaç dakika beklettikten sonra lekeyi durulayın.

Limon suyu veya sirke kullanın:

Limon suyu veya beyaz sirke, ter lekesi çıkarmada etkili olabilir. Biraz limon suyu veya sirkeyi lekenin üzerine dökün ve hafifçe ovun. Sonra lekeyi yıkayın.

Çamaşır suyu kullanın (sadece beyaz kumaşlar için):

Eğer leke hala çıkmamışsa ve çamaşırınız beyaz bir kumaşsa, çok az miktarda çamaşır suyunu suyla seyrelterek lekenin üzerine uygulayın. Ancak, renkli kumaşlarda çamaşır suyu kullanmaktan kaçının, çünkü kumaşı renklendirebilir.

Lekeyi çıkardıktan sonra normal yıkama:

Leke çıkarıldıktan sonra çamaşırınızı normal şekilde yıkayın.

Önemli Notlar:

Lekeyi çıkarmadan önce, kullanacağınız yöntemin kumaşınıza zarar vermemesi için etiketteki yıkama talimatlarını kontrol edin.
Her zaman etikette belirtilen yıkama talimatlarına uygun bir yöntem seçmeye çalışın.
Lekeyi çıkarmak için uygulayacağınız kimyasal maddeleri denemeden önce, kumaşın daha az dikkat çekici bir bölgesinde deneyerek lekeye zarar verip vermediğini kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu