PÜF NOKTASI

BU YÖNTEMLE KARARAN PERDELERİNİZ BEMBEYAZ OLSUN

Evimize astığımız bembeyaz tüller evimizin havasını değiştiriyor, odalarımıza ferahlık katıyor. Bir evde tülün önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bunu hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki dışarıdan gelen kirden tutun evde oluşan toza kadar tül perdelerin üzerine yapışıp kalan, onların rengini grileştiren ya da sarartan bir çok etken bulunuyor. Yıkadığınız zamanda bazen bu inatçı lekeler tüllerden çıkmayabiliyor. Bunun için bir çare arıyorsanız doğru yerdesiniz. Peki kararmış perdeler nasıl temizlenir? Kararmış perdelerinizi evde uygulayacağınız doğal malzemelerle temizleyebilirsiniz.

KAYA TUZU – YÖNTEMİ

Evinizde ulunan kararmış tül ve perdeleri beyazlatmak için kullanacağınız malzemelerden biri kaya tuzudur. Ancak kaya tuzu yıkama aşamasında kullanılmıyor, öncesinde kullanılıyor. Eğer vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyuyor, tuzlu suyun içinde bir gece boyunca bekletip ertesi gün her zamanki gibi yıkama işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Ne yaparsanız yapın bir türlü beyazlamayan inatçı tülleriniz bu yöntemle bembeyaz olacak. Tek bir perde için yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar kaya tuzu kullanmanız yeterli olacaktır.

SİRKE – YÖNTEMİ

Bir diğer alternatifte evi köşe bucak temizleme konusunda en usta isimlerden biri olan tabi ki sirke. Makinanızda deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirkeyle tül perdeleriniz bembeyaz oluyor. Sirke tülleri beyazlatmanın yanı sıra aynı zamanda yumuşacıkta olmasını sağlıyor.

BULAŞIK MAKİNASI TABLETİ – YÖNTEMİ

Kararmış tül ve perdeleri temizlemenin diğer ve en çok bilinen yöntemi ise tabi ki bulaşık makinası tableti. Tül perdeleri makineye yerleştirdikten sonra üzerine konulan bir bulaşık makinesi tableti, perdeleri her zamankinden daha beyaz yapma konusunda oldukça iddialı etkiler gösteriyor.

TOZ ŞEKER – YÖNTEMİ

Tül perdeleri her zaman yaptığınız şekilde ve her zaman yıkadığınız ayarlarda çamaşır makinenize yerleştirin. Üzerlerine 2 tatlı kaşığı kadar (tepeleme) toz şeker eklemeyi de unutmayın. Burada aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, toz şekeri makinanın deterjan bölümüne koymuyorsunuz. Doğrudan tül perdelerin üzerine ilave ediyorsunuz. Ardından makinayı çalıştırıyorsunuz. Çıkan sonuca inanamayacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu