SAĞLIK

ÇEKİRDEK SİVİLCEYE NEDEN OLUR MU?

Türk milleti olarak Çekirdeğe düşkün olduğumuz gerçeğine rağmen çekirdek tükettikten sonra gelen pişmanlığı hepimiz yaşamışızdır. Yaşımız kaç olursa olsun, çıkan sivilceler bizi rahatsız eder ve çekirdeklerin sivilce yapabildiğini duymayan yoktur.

Çekirdek gerçekten sivilce yapar mı?

Uzman Dermatologlar bu soruyu şu şekilde cevaplıyor: Çekirdek, doğrudan sivilce oluşumuna sebep olmasa da dolaylı yoldan cilt sağlığını etkiler ve sivilce oluşumunda rol oynar. Bu yolu anlatmadan önce sivilcenin oluşma sebeplerinden bahsedelim.

Sivilceleri oluşturan birçok sebep olabilir ancak genel olarak yağ bezelerindeki yağ üretiminin artışı ve iltihaplanması sonucu oluşurlar. Yağlanmanın arkasındaki sebep, hormon dengesizliklerinin olduğu ergenlik, menopoz ve hamilelik gibi dönemler olabilir. Ayrıca genetik faktörler, stres ve sağlıksız beslenme de sivilce oluşumunda rol oynayan diğer faktörlerdir.

Yağ ve tuz bakımından zengin olan çekirdek, ciltte yağ birikmesine neden olur ve cilt yeterince temizlenmediği zaman gözenekleri tıkar. Yağ bezelerindeki yağın artışı ve bu yağın tıkalı gözeneklerden atılamaması sonucu sivilce oluşur. Bu nedenle çekirdek, dolaylı yoldan sivilceye sebep olmuş olur.

Yağ bakımından zengin olsa da çekirdek yemek kesinlikle sivilceye yol açacak demek mümkün değildir. Anlattığımız şekilde, yağlı yemekler cildin yağ üretimini artırır ve sivilce oluşumunu hızlandırır ancak herkeste aynı etkiye sahip değildir.

Cilt sağlığı, yaş, genetik, beslenme ve yaşam tarzı gibi birçok faktörden etkilendiği için besinlerin etkisi herkeste farklıdır. Bu nedenle, çekirdek dozunda tüketildiğinde ve cilt temizliğine dikkat edildiğinde bir problem yaratmaz. Az çekirdek tüketimine rağmen cildinizde sivilce oluşuyorsa veya genel olarak sivilcelerinizden şikayetçiyseniz, bir dermatoloğa danışmanız önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu