SAĞLIK

CİLT ÇATLAKLARINI AZALTACAK VE KORUYACAK YÖNTEMLER

Çatlaklar; ciltte paralel şekilde oluşan, cilt tonundan farklı bir renkte görünen çizgilerdir. Genellikle kalça, göğüs, mide ya da kollarda görülür. Cildin dayanamadığı bazı hızlı değişiklikler nedeniyle vücutta meydana gelebilir. Hamilelik, hızlı kilo kaybı veya kilo alımı gibi birçok nedenle ortaya çıkabilmektedirler. Çoğu yöntem tamamen geçirmese de bazı ipuçlarıyla bu çatlakların görünümünü azaltabilirsiniz.

Bol bol su için

Su cildinizi sağlıklı tutmak için gerçekten büyük bir rol oynar. Su içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde cildinizin yumuşak ve elastik kalmasını sağlar ve çatlakların oluşumunu önler. Düzenli su alımı ile cildinizi nemli tutar ve var olan çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz. yapılan araştırmalara göre her gün yaklaşık 8-9 bardak su içilmesi tavsiye edilir.

A, C ve D vitaminleri tüketin

Özellikle C ve D vitaminleri güçlü ve elastik bir cildin korunmasında önemli bir rol oynayan kolajen gelişiminde önemli bir role sahiptir. Ayrıca kırışıklıklarında önlenmesinde yardımcı olur. A vitamini retinoid olarak adlandırılır. Retinoid, cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Birçok reçetesiz topikal kozmetik kremlerde kullanılır. A vitamini içeren bir özütü bölgesel olarak kullanarak veya A vitamini takviyesi alarak, cildinizin sağlığına ve genel görünümüne katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle bir çalışmada, retinoidlerin çatlak izlerinin önlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Havuç ve tatlı patates gibi A vitamini bakımından zengin besinler tüketmek, A vitamini seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Hamile kadınlar tarafından geniş alanlara uygulanması uygun değildir. Etkisini kolajen sentezini uyararak gösterir. Yeni çatlaklarda kullanıldığında etkileri daha başarılı olduğu için çatlakların erken döneminde kullanılması önerilmektedir.

Kilonuzu kontrol altında tutun

Çatlak izlerini önlemenin bir başka yolu da sağlıklı bir kiloyu korumaktır. Hızlı kilo kaybı ve kilo alımı çatlaklarınıza sebebiyet verebilir. Dengeli beslenerek ve düzenli egzersizler yaparak kilonuzu sabit tutabilirsiniz.

Aloe vera kullanın

Aloa vera, rejeneratif özellikleri ile bilinir. Cildinizi yumuşak ve elastik hale getirmeye yardımcı olabilecek kolajen bakımından zengindir. Çatlak bulunan bölgeye aloe vera sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Her gün düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınız takdirde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Retinoid içeren kremler kullanın

Çatlaklar için özel formüle edilmiş kremlerden olmamasına rağmen, retinoid içeren kremler vücudunuzdaki çatlakları yok etmek adına büyük bir etkisi vardır.

Hindistan Cevizi Yağı

Çatlak izleri ciltte hasara neden olduğundan, Hindistan cevizi yağı görünümü hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağının iyileştirici özellikleri için çalışmalar yapılmıştır ve cilt yaralarının iyileşmesi için gereken süreyi azalttığı bulunmuştur. Saf Hindistan cevizi yağını her gün cilt çatlaklarına uygulamak, kırmızımsı görüntüsünü azaltabilir.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi

Cilt çatlaklarının tedavisinde kolajen uyarımını tetikleyerek etkisini gösteren başarılı bir uygulamadır. Bu tedaviler tecrübeli bir dermatoloğun uygulaması gereken işlemlerdir.Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği (ASDS), lazer ya da ışık tedavisini, çatlakların görünümünü önemli ölçüde iyileştiren tek kanıtlanmış yöntem olarak önermektedir. Tam sonuç almak için birden fazla seans gerekecektir.

Altın İğne Radyofrekans Sistemi:

Altın İğneli Radyo frekans uygulamasında radyofrekans cihazının başlığında bulunan altın kaplama iğneler, cilde temas edince ani bir hareket ile cilt içerisine giriş yapar. Cilt üzerinde yaptıkları fraksiyonel mikro delikler vasıtası ile radyofrekans enerjisini cilt altına ileterek kolajen sentezinin artmasını sağlar ve bu şekilde atrofik alanın düzeltilmesi hedeflenir.

PRP Tedavisi

Platelet açısından zengin plazma (PRP) tedavisi cildi canlandırmak ve kolajen üretimini artırmak için çalışır ve bu sebeple çatlak tedavisi olarak popülerlik kazanmıştır.Bu plazmada yoğun trombositler mevcuttur. Plateletler veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Aktive olmuş trombositler büyüme faktörleri salgılar. Büyüme faktörleri de kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana gelir.

Hiyalüronik Asit

Hyalüronik asit belli bir yaştan sonra vücudumuzdan azalan bir maddedir. Tablet olarak veya çatlakların içerisine enjeksiyon yolu ile uygulanır ve kolajen uyarılmasını tetikler. Kolajen, cildinizin dengesini korumasına ve sağlıklı görünmesine izin veren proteindir. Yaşlandıkça yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki kolajen azaldığından kolajen üretimi, hiyalüronik asit ile uyarılmış olur.Cilt çatlağı tedavisinde tek başına çok başarılı bir tedavi seçeneği yoktur. Altın iğne radyofrekans tedavisi, fraksiyonel co2 lazer tedavisi, PRP ve mezoterapi tedavileri birlikte uygulanarak daha iyi sonuçlar alınır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu