PÜF NOKTASI

Çok Sık Ayaklarınıza kramp giriyorsa işte kurtulmak için en doğal yöntemler

Bacak krampları insanların sahip olduğu en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaşlılarda ve hamile kadınlarda yaygındırlar. Ayak ve bacak krampları genellikle olağandışı bir efordan sonra veya uyku sırasında olur.Çoğunlukla dehidrasyon yüzünden olurlar. Ancak bazen kan pıhtıları, sinir sıkışması veya mineral eksikliği gibi çok daha ciddi nedenleri vardır.Bacak krampları ile başınız dertteyse aşağıda vermiş olduğumuz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çok su için

Dehidrasyon , bacak kramplarının en sık görülen nedenlerinden biridir. Bu yüzden gün boyunca özellikle de egzersiz sırasında bol miktarda sıvı içmek çok önemlidir. Zaten bir krampınız olsa bile, su rahatlatmak için size yardımcı olabilir.

Elma sirkesi tüketin

Elma sirkesi içerisinde çok sayıda mineral barındırır. ( Sodyum, magnezyum ve potasyum içerir.) aynı zamanda elma sirkesi vücut sıvılarını dengeler ve dehidrasyonu önler.

Masaj yapın

Bir kas sıkışık olduğunda, genellikle yeterli kan akışı sağlanamaz, bu da oksijen ve diğer önemli besin maddelerinin eksikliğine neden olur. Masaj , kan akışını geri kazanabilir, kasları gevşetebilir ve acıyı dindirebilir.

Sıcak veya soğuk kompres uygulayın

Sıkışan bir kasın üzerine bir ısıtma yastığı uygulayabilirsiniz, bu kan akışını rahatlatarak krampı geçirecektir. Bölgeyi uyuşturacak ve şişmeyi azaltacak bir buz pedi de kullanabilirsiniz.

Banyonuza epsom tuzu ekleyin

Epsom tuzu banyosu daha fazla magnezyum almak için harika bir yoldur. Epsom tuzu kullanarak kaz ağrısını hafifletebilir ve önleyebilirsiniz.

Akupunktur noktaları

Beden kramplarının rahatsızlıklarını gidermek istiyorsak, dikkat etmemiz gereken bedenlerimiz üzerinde bazı özel noktalar vardır. Bu noktalar üzerindeki baskı yüksek olmalı, ancak incitici olmamalıdır. Noktalardan biri büyük ve ikinci ayak parmaklarınız arasındadır. Diğeri ise burnunuz ile üst dudak arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu