SAĞLIK

ÇÖLYAK HASTALIĞI ve GLÜTEN ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

Glüten hassasiyeti genellikle sessiz bir katil gibi görülür, çünkü çoğu zaman bu rahatsızlığa sahip insanlar, vücutlarında kronik hasara yol açabilecekleri gerçeğinin farkında bile değildirler. İşte glüten hassasiyetinin farkına varmanız ve kendinizi güvence altına almanız için bu rahatsızlığın dokuz belirtisi:

Glüten Hassasiyeti Nedir?

Çölyak hastalığı veya glüten hassasiyeti, vücudun buğday, çavdar ve tahıllarda bulunan glüten proteinleriyle başa çıkamaması durumudur. Vücut, besinleri düzgün bir şekilde sindiremediği için ince bağırsakta iltihaplanmaya neden olabilir.

Glüten Hassasiyeti Bir Trend Mi?

Son yıllarda glüten hassasiyetinin artmasıyla, glütensiz yiyeceklerin yalnızca bir trend olup olmadığını sorgulayanlar da vardır. Glüten hassasiyeti, ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra, insanların düzgün testler yaptırmak yerine kendi kendilerine tanı koydukları ve glütenli ürünleri sindiremedikleri kanısına vardıkları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Önümüzdeki yıllarda glütensiz yiyeceklerin satışında bir düşüş beklenmektedir.

Glüten Hassasiyetinin 9 Belirtisi:

1-Sindirim Sisteminizdeki Sorunlar:

Glüten hassasiyetinin en yaygın belirtileri ishal, kabızlık ve gaz sorunudur. Bu sorunlar genellikle başka hastalıklarla bağdaştırılabilir, bu nedenle glütene karşı hassas oldukları gerçeğini göz ardı edilebilir.

2-Açıklanamayan Kilo Değişiklikleri:

Glüten hassasiyeti, net bir açıklaması olmayan kilo kaybı veya kilo alımına neden olabilir. Bu durum, bağırsak duvarında meydana gelen iltihap ve metabolik hastalıklardan kaynaklanabilir.

3-Açıklanamayan Baş Ağrıları:

Glüten hassasiyeti olan birçok insan baş ağrılarından şikayetçidir, genellikle “yanlış” yiyecekleri yedikten sonra ortaya çıkar.

4-Hormonsal Hastalıklar:

Glüten hassasiyeti ile hormonsal hastalıklar arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu, düzensiz adet dönemleri, ani kilo değişimleri, adet öncesi sendromu ve uyku bozuklukları olarak ortaya çıkabilir.

5-Merkezi Sinir Sistemi Sorunları:

Glüten hassasiyeti bağırsakların iltihaplanması sonucunda odaklanma sorunları, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve yorgunluk gibi belirtilere yol açabilir.

6-Cilt ve Tırnak Sorunları:

Cilt sorunları, egzama veya sedef hastalığı olarak görülebileceği gibi çölyak hastalığı ile de bağdaştırılabilir. Kırılgan tırnaklar da glüten hassasiyetinin bir belirtisi olabilir.

7-DEHB: (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu)

Glüten hassasiyeti, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile bağlantılı olabilir. Çocuk ve yetişkinlerde DEHB’e sahip olma riski, glüten hassasiyeti tanısı konulmayan bireylerde daha yüksek olabilir.

8-Diş Problemleri:

Glüten hassasiyeti, bağırsaklardan gerekli minerallerin emiliminde sorunlara neden olabilir, bu da diş problemlerine yol açabilir.

9-Demir Eksikliği:

Çölyak hastalığı tedavi edilmediğinde, demir ve vitamin eksikliğine neden olarak vücuttaki demir depolarının dolmasını engelleyebilir.

Glüten Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle test yaptırmalısınız. Doktorunuz kan örneği alabilir veya mide içi muayene yaparak ince bağırsaktan örnek alabilir.
Muayeneden önce yanlış sonuçlardan kaçınmak için yediklerinizde glüten olmasına dikkat etmelisiniz.
Diyetinizi glütensiz yapın. İçinde glüten bulunan besinler arasında buğday, çavdar, bulgur, un ve diğer birçok besin maddesi bulunmaktadır. Her zaman ürün içeriklerini kontrol etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu