PÜF NOKTASI

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR

D Vitamini, Kalsiyum ve Fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir.

“Sürekli Grip Oluyorum”un Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir!

Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır.

Vitaminlerin hepsi vücudumuz için çok önemlidir ve hepsinin farklı görevleri vardır.

Eğer siz de “sürekli grip oluyorum, bir türlü iyileşemiyorum!” diyenlerdenseniz bu yazımız tam da sizin için.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR.

Çocuklarda raşitizm, kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalıklara neden olurken; yetişkinlerde kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozukluklarına neden olabilir. Her türlü hastalıkla baş eden vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi ise D Vitaminine en çok ihtiyaç duyan demirbaşımızdır. Vücudumuzun mikroplarla mücadele erleri olarak bilinen akyuvarlar yani beyaz kan hücreleri tıpkı çalışmak için benzine ihtiyaç duyan bir araba gibi görevlerini yerine getirmek için D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar akyuvarlar için D Vitamininin önemli bir rol oynadığını ispatlar niteliktedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ..

D Vitamini vücudumuzda bulunan bir vitamin değildir. Besinlerle beraber vücuda alınan D Vitamini güneş ışığı almadığınız sürece maalesef bir işinize yaramaz. Gün içerisinde 15-20 dakika kadar alacağınız güneş ışığı vücudunuz için gerekli olan günlük D Vitamini ihtiyacını yeterince karşılayacaktır.  açık alanda 15-20 dakika güneşle buluşmanız sizin için yeterli olacaktır. Tabi bu güneşlenme işlemini kesinlikle bir camın arkasında yapmamalısınız. Yani güneşle aranızda cam olmamalıdır, güneş direk teninize değmelidir çünkü cam güneş ışınlarını kırar ve güneşten istediğiniz yararı göremezsiniz. Eğer doktorunuz gerek duyarsa size takviye olarak D Vitamini i’lacı verecektir fakat i’laç kullanıyor olsanız bile güneşe mutlaka çıkmalısınız.

D VİTAMİNİ KAYNAĞI BESİNLER:

  • Peynir
  • Tereyağı
  • Yağlı balıklar
  • Ton balığı
  • Somon
  • Uskumru
  • İstiridye
  • Balık yağı
  • Yumurta
  • Patates..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu