BİTKİLER

DAMAR TIKANIKLIĞINI GİDERİYOR, KALP KRİZİNİ ÖNLÜYOR

Antioksidan bakımından zengin olan ve yağ yakıcı etkisi kanıtlanan besinlerden olan kapya biber faydalarıyla şaşırtıyor. Közlenmiş olarak da tüketilen kırmızı kapya biber lezzetinin yanı sıra tam bir süper besin.

Közlenmiş kırmızı biberin faydaları…

Ülkemizde biber oldukça sevilerek tüketilen sebzeler arasındadır. Acımsı ve tatlı ve kapya biberi gibi birçok biber çeşidi bulunmaktadır. kapya biberi de hem sarımsaklı hem de közlenmiş olarak tüketilebilir. Acımsı olmayan tatlı bir tada sahip olan kapya biberi ülkemizde sevilerek tüketilir. Kapya biberi yemeklerde ve salatalarda kullanılır.

Kapya biberinin sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Damar tıkanıklıklarını önleyici özelliktedir.

Kalp krizi riskini azaltır.

Hazmı kolaylaştırır. İçeriğindeki likopen sayesinde kansere karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.

Kan dolaşımını düzenler. Vücuttaki iltihapların iyileşmesine yardımcıdır. Yapılan deneylerde içinde bulunan kapsaisin adında besin maddesi ile kanser ve tümör hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemektedir. Közlenmiş biberde kapsaisin maddesinin sindirim oranı artar. Bu yüzden közlenmiş biber daha faydalıdır. Antioksidan açısından zengindir.

Cildin güzelleşmesini ve hücrelerin yenilenmesine destek olur. Ayrıca antioksidan serbest radikallerin vücuttan atılmasında önemli rol almaktadır. Yapısında bulunan diyet lifi ile bağırsak hareketlerini hızlandırır. Aynı zaman kolon kanseri riskini azaltır. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Kabızlığı önlemeye destek olur.

Yapısındaki potasyum ile uyku sorunlarını önlemeye destek olur. Kapsaisin maddesi ile vücutta metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur. X Yapısındaki kalsiyum ile kas ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda kas ağrılarını gidermeye de destek olur. Bolca A vitamin içeren kapya biberi göz sağlığını korur ve daha net görmenize destek olur. X Bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmaktadır. Az da olsa B vitamini ve demir minerali içerir. Bu sayede kansızlık sorununu önlemede rol almaktadır. Vücudun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 50’sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Virüs ve mikrop oluşumunu engellediği için sivilce ve sivilce olasılığını azaltır Yoğurtla tüketildiği zaman çok daha faydalı hale gelmektedir. Biberde bulunmayan maddeler de yoğurtta bulunduğu için birbirinin eksiklerini tamamlamaktadır. Közlenmiş kapya biberi normal kapyaya göre yarı yarıya enerjisi azalmaktadır. Yani zayıflamaya çalışıyorsanız közlenmiş olarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu