PÜF NOKTASI

Dişlerinizi Tartar Lekelerinden Kurtarmanın 10 Etkili Yolu

Estetik olarak gülüşümüzü etkileyen aynı zamanda rahatsız eden Tartar dişimizde oluşan plakların bir üst seviyesidir. 3 altın kuralı unuttuğumuzda oluşurlar. Kuralları hatırlatalım ; düzenli olarak diş fırçalamak , diş ipiyle temizlemek ve gargara yapmaktır. Tartarı dişinizden temizlemediğinizde gün geçtikçe daha da sertleşir. Buda beraberinde diş eti problemlerini getirir. Ağzımızı açtığımızda ki kötü görüntüden bahsetmiyoruz bile. İşte dişlerinizi tartardan temizleyecek ve pırlanta gibi parlamalarını sağlayacak 10 madde.

Kabartma tozu ve Tuz

 

Bu basit ama etkili tartardan kurtulma yöntemiyle başlayalım. Kabartma tozunun antibakteriyel özelliği ve diş beyazlatma gibi çok güçlü etkileri vardır.

Bir çorba kaşığı kabartma tozuyla bir çimdik tuzu karıştırın. Bu karışımı diş fırçanızın üzerine koyun. Eğer isterseniz bu karışımı kendi diş macununuza da karıştırabilirsiniz. Bu karışımla dişleriniz haftada bir kere fırçalayın. Daha fazla kullanımı diş minesine zarar verebilir.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuklarıyla neler yapabileceğinizi hiç merak ettiniz mi ? Artık biliyorsunuz. Turunçgillere ait meyveler dişlerde ki plak lekelerini çıkarmakta çok başarılıdır. Çünkü içeriklerinde asit bulundururlar. Portakalın kabuğunu direk olaraka 2-3 dakika dişlerinize uygulayabilirsiniz veya ezip dişinize öyle uygulayabilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz ; uygulamadan sonra dişlerinizi ılık su ile durulayınız. Hafta da bir kaç kez tekrar edebilrsiniz.

Limon Suyu

Daha iyi sonuçlar için portakal kabuğu yerine limon suyu kullanabilirsiniz. Limon suyu yalnızca plakları temizlemekle kalmıyor aynı zamanda gözle görülür bir şekilde dişleri de beyazlatıyor. Diş fırçanızı taze sıkılmış limon suyuna batırın ve dişlerinizi nazikçe fırçalayın. Ağızınızı yıkamadan önce 1 -2 dakika bekletin. Unutmayın ki limon suyu çok güçlü etkilere sahiptir. Dikkatli bir şekilde kullanın. Aşırı kullanım dişlerinize zarar verecektir.

Susam

Susam bir çok şeye iyi gelir. Salatanıza renk katmak için veya dişinizdeki tartarları yok etmek için kullanabilirsiniz. Doğal fırça görevi görürler. Dişleri temizler ve parlatırlar. Ağzınıza bir kemek kaşığı susam alın ve iyice çiğneyin. Bir çeşit macun kıvamına getirin ve bu süreçte yutmamaya çalışın. Kuru bir diş fırçasına bu macunu alarak dişlerinizi fırçalayın. Bunu haftada iki kere uygulayın.

Oksijenli Su ve Ağız yıkama Suyu

Oksijenli su ve ağız gargaraları antimikrobik değerlere sahiptir. Bir çorba kaşığı ağız yıkama suyu ile üç çorba kaşığı oksijenli suyu karıştırın. Bu karışımla bir kaç dakika gargara yapın ve temiz suyla yıkayarak işlemi bitirin.

Hindistan Cevizi Yağı

Kolayca ulaşabileceğiniz bir yöntem daha. Hindistan cevizi yağıyla ağız temizlemek bu günlerde çok popüler. Hindistan cevizi yağı ağızdaki kirliliği alı ve antibakteriyel özelliği vardır. Zararlı olan bakterileri yok eder. 1 veya 2 çorba kaşığı hindistan ceviz yağını ağzınıza alın. Ağzınızda dolaştırmaya başlayın. Tadının güzel olduğunu söyleyebiliriz. 10 – 15 dakika ağzınızda çalkalayın. Daha sonra ılık ve temiz bir suyla ağzınızı güzelce yıkayın.

Çilek Ve Domates

Çilek ve domates C vitamini bakımında oldukça zengindir. Turunçgillerden hoşlanmıyorsanız bunları deneyebilirsiniz. Domatesi veya çileği güzelce kesip diş macununuzun üzerine koyun ve uygulayın. 5 dakika bekletin ve daha sonra ağzınızı yıkayın.

Aloe Vera ve Gliserin

Bir çorba kaşığı aloe vera jeli ile 4 çorba kaşığı bitkisel gliserini karıştırın ve 10 damla limon yağı ekleyin. Bir su bardağına 4 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyerek macunu daha yumuşak hale getirebilirsiniz. Dişlerinizde ki plaklar daha az görünmeye başlayana kadar bu macunla düzenli olarak günde bir kere dişerinizi fırçalayın. Daha sonrasın da 3 -4 günde bir tekrar edin. Aloe vera dişlerinizin ve diş etlerinizin iyileşmesiniz sağlarken , limon yağı ağızdaki zararlı bakterilerle savaşır.

Karanfil

Karanfil uzun zamandır diş ağrıları için kullanılıyor. Ayrıca ağızda ki mikroplarla da savaşıyor. Hazır çekilmiş karanfil bulabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Karanfil tozuna biraz zeytin yağı ekleyin ve dişlerinizde ki lekelere uygulayın. Ayrıca ağızdaki bakterilerden kurtulmak ve kötü ağız kokusunu engellemek için sakız yerine düzenli olarak karanfil çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Sanguinaira ( kan otu )

Kan otunu özü genellikle diş macunlarında kullanılıyor. Tamamen güvenli ve antibakteriyel özelliği ile tartar lekeleriniz yok ediyor. 3- 4 damla kan otu özü bir bardak suya karıştırılarak günde bir iki defa gargara yapılabilir. Dişleriniz çok kötü durumda değilse bu önerilerin hepsi işinize yarayabilir. Eğer dişlerinizin veya diş etlerinizin asite karşı hassasiyeti varsa kullanmadan önce diş doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu