SAĞLIK

Doktorun önerisi ile denedi ve vücudu iltihaptan temizlendi.

Doktor önerisi ile denedi ve vücudu iltihaptan temizlendi.İltihapları Vücuttan Atan Besinler

Diyetisyen Şebnem Kandıralı besinlerin içerisinde ki antioksidanların vücudu serbest radikallere karşı koruduğunu ve vücutta oluşan iltihapların en aza indirilmesinde yardımcı olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

 

1 -Keten tohumu yağı:

Omega-3 ve omega- 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asidinin inflamasyonu azaltıcı etkisi vardır. 2001’de yapılan bir araştırmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

2 -Brokoli:

2010 yılında yapılan çalışmada brokolinin içerisinde bulunan kaempferolün vücutta alerji oluşumuna neden olan maddelerin etkisini azalttığını göstermiştir. Brokoli belirgin miktarda iyi bilinen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içerir.

3 -Sarımsak:

İltihap azaltmaya yardımcıdır. 2012 yılında yapılan bir çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının sebeplerinden olan Campylobacter bakterisi ile mücadele eden iki antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu görülmüştür.

4 -Zencefil:

İltihabı azaltır ve kan şekerini düzenler. Zencefil çayı bir diyete ilave edilebilecek önemli bir besindir. 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada zencefil ve ağrı kesiciler karşılaştırılmış ve zencefilin ağrıyı azaltmada ağrı kesicilere göre çok daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

5 -Soğan:

Vücudun iltihaplarla mücadelesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Solunum yollarını uyararak balgamı söktürücü etkisi vardır. Soğan kanıtlanmış antioksidan içeren bir besindir, özellikle 2010 yılında yapılan bir araştırmada kolon kanserini tedavi etmeye yardımcı olduğu saptanmıştır.

6 -Yeşil çay:

Çok sayıda anti inflamatuar flavonoid içermektedir. 2002 yılında yapılan bir çalışmada en bol kateşin bulunan yeşil çayın meme kanseri gelişme riskini \%22, prostat kanseri gelişme riskini\%48, kolorektal kanser gelişme riskini de % 57 azalttığı saptanmıştır.

7 -Pancar:

Kırmızı renkli güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda iltihapları azaltan etkisi olan bir besindir. Kan basıncını düşürerek, enerjinizi artırır. 2008 yılında yapılan bir çalışmada 500 ml pancar suyunun kan basıncını 10.4/8 mm düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca nigrat bakımından da zengin olan pancar suyu enerjiyi artırmada önemli rol oynar.

8 -Yaban mersini:

2011 yılında yapılan bir çalışmada beyin sağlığı açısından oldukça önemli olduğu görülmüştür.

9 -Sızma Zeytinyağ:

Zeytinyağının kalp ve damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. İltihaplarla mücadele eden polifenoller bakımından zengindir.

10 -Zerdeçal:

Yapılan araştırmalara göre zerdeçal’ın iltihapları yok eden ilaçlardan daha etkili olduğu görülmüştür.

11 -Ispanak:

Besin yoğunluğu yüksek olan sebzelerdendir. Hücre hasarına karşı koruyan iltihap önleyici bileşenler içerir.

12 -Yosun:

Kompleks karbonhidratlar içerir, iltihabı azaltır. Süte göre 14 kat daha fazla kalsiyum içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu