PÜF NOKTASI

DONMUŞ ET SAATLERCE BEKLETMEDEN NASIL ÇÖZÜLÜR

Hemen hemen Her Ev Hanımının Sorunu Etinizi buzluğa attınız ve ani misafiriniz mi geliyor? Kara kara bu et nasıl çözülecek diye düşünüyorsanız çare bu haberde. Oda sıcaklığında saatlerce beklemek yerine aşağıda göstereceğimiz bu yöntemle etleriniz hemen çözülecek ve istediğiniz yemeği hemen yapacaksınız.

ETİ SICAK SUDA BEKLETMEYİN

Normal şartlarda eti saatlerce oda sıcaklığında bekletiyoruz, bu yöntem uzun sürüyor, makul değil. Eti sıcak suda bekletme doğru değil, etin dış kısmının pişmesine ve içten bakterilenmesine neden oluruz. Donmuş haldeyken pişirmeye çalışmak delilik, bu yöntemlerin hepsi yanlış.

TENCERE SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Doğru yöntem: İlk olarak etimizi buzluktan çıkarıyoruz. Boş bir metal tencereye ne soğuk ne sıcak, ılık su dolduruyoruz. Eti pişirme tepsisinin üzerine alıyoruz, üstüne de içi su dolu tencereyi koyuyoruz ve. etin kalınlığına göre dakikalar içinde çözüldüğüne tanıklık ediyoruz, bu yöntem doğru.

Bu yöntemin en doğru yöntem olmasında birkaç sebep var. Birincisi, içi su dolu tencerenin ete yaptığı baskıdan dolayı buzun hızlı çözülmesi. İkincisi de metalin ısıyı çok daha iyi iletmesi. Ilık suyun sıcaklığını ete çok daha iyi iletiyor.

UYGULAMA

Düz tabanlı alüminyum tencere (veya paslanmaz çelik tencere kullanın).

Nasıl Yapılır?

Bir tencereye biraz su dökün, diğerini boş bırakın.

Etin buzunu sadece 2 kap ile hızlı bir şekilde çözmenin püf noktaları

Aşama 2

Tencereyi ters çevirin ve ardından eti üstüne yerleştirin (et torbanın içindedir). Ardından üzerinde su bulunan bir tencereye alın.

Etin buzunu sadece 2 kap ile hızlı bir şekilde çözmenin püf noktaları

Aşama 3

Etin kalınlığına – inceliğine bağlı olarak buz çözme işleminin tamamlanması için 5 – 15 dakika bekleyebilirsiniz.

Etin buzunu sadece 2 kap ile hızlı bir şekilde çözmenin püf noktaları

Bu tarif, metal ısı iletimi ilkesini artı meyve suyunun ağırlığını kullanarak soğuk havanın hızla kaçmasını sağlar.

Hepsinden iyisi, bu buz çözme yöntemi aynı zamanda etinizin ısıyla çözülürken olduğu gibi lezzetini değiştirmemesine veya besin maddelerini ve rengini kaybetmemesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu