PÜF NOKTASI

Duş Almadığınız yada Uzun Süre Geciktirdiğiniz Taktirde Başınıza Gelecek 10 Şey

Sizin için duş almayı bıraktığınızda vücudunuzda meydana gelecek 10 rahatsız edici şeyi bir araya getirdik. Bazıları sağlığınızı bile tehdit ediyor…

1 Cilt Sorunları

Duş almayı bıraktığınız anda, eğer varsa cilt sorunlarınız daha kötü hale gelecektir. Kaşınmaya başlayacaksınız ve böylece tahriş olan yerlerden daha çok bakteri türeyebilecek. Vücudunuzu tırmalamak ve kaşımak iltihap kapmasına da neden olabilir. Deri hastalığı olan kişilerde duş almamak ciddi problemlere neden olabilir.

2 Enfeksiyonlar

Telefonunuza, kapı kollarına ve tuvaletlere her dokunduğunuzda temas ettiğiniz bir sürü bakteriyi ve mikrobu düşünün. Vücudunuzu yıkamadığınızda bu bakteri ve mikroplar elleriniz ya da ağız yoluyla bağışıklık sisteminizi aşacak ve üşütmenize hatta hepatit A kapmanıza neden olacaklar. Çocukluğunuzda öğrendiğiniz gibi ellerinizi yıkamak çok önemli, tabi bu bütün vücudunuz için de geçerli. Duş almamak kötü sonuçlar doğurabilir.

3 Mantar Oluşumu

Enfeksiyonla oluşan hastalıkların başında mantar ve türevleri gelir ve büyük sorunlara yol açarlar. Mantar, genital bölgenizde, ağzınızın içinde ya da cildinizde oluşabilir. Hamile kadınlar, çocuklar ve aşırı kilolu insanlar mantar oluşumuna daha meyillidir. Ancak, en belirgin sebep hijyen yetersizliğidir. Yani bu bölgelerin güzel temizlenmesi iyileşmenin ilk adımı olacaktır.

4 Ölü Cilt

Duş alırken, liflendiğinizde ölü derinin kopmasına ve yenisinin büyümesine olanak sağlarsınız. Duş almayı bırakırsanız, yaklaşık 4 kilo ölü derinin bütün vücudunuzda birikmesine neden olursunuz. Pek de moda olabilecek bir şey değil.

5 Vücudun kötü kokması

İnsan teri kokusuzdur, ancak barındırdığı bakteri ve mikroplar kötü koku yaymasına neden olur. Kişi kötü de olsa kendi kokusuna zamanla alışır ve rahatsız olmamaya başlar. Bunun adına koku yorgunluğu adı verilmiş, ancak çevrenizdeki insanlar bu kadar şanslı olmayacaktır.

6 Genital Bölgede Hijyensizlik

Vücudun temizlenmemesinden en çok zarar gören bölge genital bölgedir. Burada sadece kötü kokular oluşmaz, aynı zamanda maya iltihabı ve daha kötüleri görülür. Kaşıntılar artar ve deformasyon sonucu bakteri oluşumu da bir hayli çoğalır.

7 Akne ve Sivilceler

Yüzünüzden kalçanıza kadar vücudunuzda akneler ve sivilceler çıkmaya başlar. Bakteri artışı folikül iltihabına sebep olur ve aşırı sebum üretimi vücudunuzun her yerinde sivilce çıkmasına neden olur.

8 Kahverengi Vücut Lekeleri

Vücudun kahverengi lekelerle kaplanması durumuna dermatit neglecta deniyor. Aşırı kir, terleme ve sebum bu durumun meydana gelmesine neden oluyor. Zürafa gibi görünmekten korunmanın tek ve en iyi yolu duş almaktan geçiyor.

9 Aşırı Kaşınma

Kaşıntı, önceden de bahsettiğimiz gibi düzenli olarak duş almamanın temel sonuçlarından bir tanesi. Bakteriler, mikroplar, kir ve ter bir araya gelince vücutta inanılmaz bir kaşıntıya neden olur.

10 Saç Sorunları

Uzun süre duş almadığınızda yağlar ve ölü hücreler vücudunuzda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu