BİTKİLER

DUT’TAKİ BÜTÜN EGZAMALARI İYİLEŞTİREN SIR

İbrahim Saraçoğlu; özellikle yaz mevsiminde yaş ve taze olarak tüketilen Dut doğal antibiyotik etkisi içermektedir. kışın ise çerez gibi tüketilen beyaz Dut grip ve diğer hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Beyaz dut’un içeriğinde bazı iltihaplı hastalıklar için doğal ilac olarak kullanılabilecek faydalar var.

DUT KURUSU

Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kanda oluşan iltihaplanmaya önlemek için doğal tedavi yöntemlerini paylaşıyoruz

İltihaplanmayı Önleyici Dut Kürü Tarifi:

Yarım litre kadar klorsuz suyu kaynatın. İçerisine 5-6 yemek kaşığı kadar beyaz dut kurusunu atın. Kısık ateşte 5-6 dakika kadar kaynatın ve daha sonra soğumasını bekleyin.

KULLANIMI : Ertesi gün sabah aç karnına yarısını için. Akşam aç karnına diğer yarısını içerek tüketin. Haşlanmış olan dutları tüketmek zorunda değilsiniz. Bu uygulamayı 25 gün yapın. Her defasında taze olmasına önem gösterin.

Egzamayı Önleyici Dut Kürü Tarifi:

Yarım litre klorsuz suyu kaynatıp İçerisine 5-6 yemek kaşığı kadar beyaz dut kurusu atın. 5-6 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra Soğumaya giderken elinizi yakmayacak sıcaklığa gelince egzama olan ellerinizi bu kürün içerisine koyarak 10 dakika kadar bekletin. Ardından bir saat ellerinizi yıkamayın. 1 saat sonra ellerimizi suyla durulayabilirsiniz.

KULLANIMI :  Haftada 3 defa bu uygulamayı tekrar edin. Her uygulama öncesi bu kürün taze olarak hazırlanması gerekir. Ayrıca ellerinizi koyduğumuz kabın soğuk olmamasına özen gösterin. Yine aynı şekilde ellerinizi yakmayacak derecede olmasına da özen göstermelisiniz. Eğer çok soğuksa tekrar ısıtabilirsiniz. Egzama elinizde değil de ayaklarınızda veya bileklerinizde ise bir kapla egzama olan bölgeye 10 dakika süresince dökün.

Şeker hastaları için dut kürü tarifi:

Anadolu da beyaz dut yaprakları şeker hastalığını tedavi amaçlı kullanılırdı. Dut yaprağı antiseptik ve doğal antibiyotik olduğundan şeker hastalarının kapanmayan yaraları için kullanılmaktaydı. Dut yaprağı çayı şeker hastalarının derilerinde kapanmayan yararların tedavisi için ılık olarak pansuman yapılarak kullanılmaktadır.

Dut kurusunun faydaları:

Antioksidan olduğundan hastalıklara karşı vücudu korur. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara ve kalp hastalığına yakalanma oranını düşürür.

 • Kan şekerini düzenler.
 • Karaciğeri güçlendirir.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Diş eti rahatsızlıkları için faydalıdır.
 • Kolesterolü düzenleyerek dengeler.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak kan basıncını düşürür.
 • Damar sertliğini önleyici etkisi vardır.
 • Kansızlığı önler.
 • Aç karına tüketildiğinde bağırsaklardaki kurtların vücuttan atılmasını sağlar.
 • Çin’de dut kurusu tıp alanında vücutta meydana gelen şişlik ve kızarıklıkların tedavisinde kullanılır.
 • Tayland Bir üniversitenin yaptığı çalışma sonunda dut kurusunun beyin fonksiyonlarını güçlendirerek beyni koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca hafızayı güçlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu