PÜF NOKTASI

EĞER BOĞAZINIZDA GICIKLANMA VARSA

Mevsim geçişleriyle beraber özellikle boğaz kuruluğuyla beraber peşinden gelen kuru öksürük birçoğumuzun sıklıkla şikayet ettiği sağlık sorunlarından biridir. Doğal yöntemler sayesinde boğazınızı rahatlatabilir. Aynı zamanda boğazdaki gıcıklanma hissinden kurtulabilirsiniz.

BOĞAZDA GICIKLANMA NEDEN OLUR?

Burunda olduğu gibi boğaz da da biriken mukusun bir zaman sonra gıcıklanmaya neden olarak bir süre sonra kuru öksürüğe çevirmektedir. Bu tarz durumda doktora mutlaka gitmeyi ihmal etmemekle beraber evde boğazınızı yumuşatmak ve gıcıklanmayı dindirmek için bitki çayları gibi rahatlatıcı şeyler tüketip gargara yapabilirsiniz. Boğazdaki dokuların nemsiz kalması ve kuruması, aşırı kafein tüketimi boğazda gıcıklanma olmasına neden olmaktadır. Genellikle bu tarz durumlarda kendimizi öksürmeye zorlarsak boğazdaki gıcığın geçeceği hissine kapılırız ancak bu durum boğazın daha çok tahriş olmasına neden olmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine boğazı su ve rahatlatacak içecekler tüketmek çok daha yararlı olacaktır.

BOĞAZDAKİ GICIK NASIL GEÇER?

-1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar adaçayı atıp kısıkta kaynamaya bırakın daha sonra çayınızın demlenmesi için yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra gargara yapabilir veya içebilirsiniz. Balın içerisine yarım çay bardağı kadar toz tarçın ekleyerek gün içerisinde iki veya üç kere tüketin ancak burada önemli olan şey düzenli olarak tüketilmesidir.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu