HABER

MUTFAKTA ALÜMİNYUM FOLYO KULLANIYORSANIZ

Demir ve çinko gibi bazı metaller vücudumuzda doğal olarak bulunur. Bu metaller sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak vücutta oranları arttıkça toksit etki yaratan bazı metaller vardır. Bu metaller vücutta çalışmaz ve birikmez: bakır, k’urşun, platin ve alüminyum sadece birkaç örnektir. Vücudumuz alüminyum ile baş edebilir. Ancak abartılı alüminyum oranlarıyla baş edemez. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kilo başına 40 miligram alüminyum olması normaldir. 60 kiloluk bir kişi için bu, 2.400 miligrama eşittir. Kulağa çok benziyor olabilir, ancak alüminyum sadece folyoda bulunmaz. Alüminyum tavalarda, tencerelerde, mısırda, peynirde, tuzda ve hatta çayda bulunur. Ayrıca haplarda, deodorantlarda ve hatta temiz suda alüminyum bulmak mümkündür.

Alzheimer

Örneğin, Alzheimer hastalarının beyinlerinde yüksek miktarda alüminyum bulunur. Değişen yaşam koşulları ve sanayileşmenin Alzheimer hastalığına neden olduğu araştırmacıların iddiaları arasındadır. Bazı araştırmalar, aşırı alüminyum alımının kemik hastalığı olan kişiler için zararlı olduğunu bulmuştur. Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini de engelledi. Mutfaklarımızda bol miktarda alüminyum ürün bulunmaktadır. Bu nedenle yemek yaparken seçtiğimiz tava ve tencerelerde doğru tercihler yapmalıyız. Alüminyum tavaların, zararlı metallerin yiyeceklere sızmasını önleyen bir tabakası vardır. Ancak tavalarınızı sık sık yıkarsanız bu tabaka yıpranabilir. Katmanın etkisini kaybetmemesi için tavada suyu sık sık kaynatmalısınız. Tavada sık sık su kaynatırsanız tencere donuk görünebilir. Tabii ki, tavalar parladığında daha iyi görünüyorlar. Ancak mat görünümlerinin sağlıklı oldukları anlamına gelmediğini unutmayın.

Alüminyum Folyo ile pişirmeyin

Alüminyum folyolar tek kullanımlıktır ve koruyucu kaplaması yoktur. Bu nedenle, bir yiyeceğin üzerinde folyo varsa, yiyecek alüminyumu emer. Ghada Bassioni adlı bir profesör, deneylerinde alüminyum folyo kullanılarak pişirilen yiyeceklerin yüksek miktarda alüminyum içerdiğini keşfetti. Bundan sonra alüminyum folyo kullanarak bir şeyler pişirmeyi bırakın. Buzdolabında olduğu ve uzun süre bırakılmadığı sürece yiyeceklerinizi sağlamak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Bir süre sonra alüminyum bir dolapta bile yiyeceğe sızacaktır.

ALÜMİNYUM FOLYO KULLANIMIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Asitli ve yüksek sıcaklıklı yiyecekler için kullanmamalıyız. Dondurulmuş gıdaları da paketlemekten kaçınmalıyız.
Alüminyum yerine fırına giren paslanmaz çelik kaplar, yağlı kağıt veya karton kaplar kullanmalıyız.
Alüminyumu bir saklama ve ambalajlama aracı olarak kullanabiliriz, ancak bunu yaparken gıdanın ıslak, asidik, alkali veya çok tuzlu olmadığından emin olmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu