PÜF NOKTASI

ELLERİNİZİN SAĞLIĞINIZLA İLGİLİ NELER SÖYLÜYOR

Elleriniz yaşlanma belirtisini gösteren ilk vücut bölümlerinden biridir. birçok sağlık problemini de henüz daha başlangıç aşamasındayken ellerimize bakarak tespit edebiliriz. Vücudunuzun herhangi bir yerindeki değişim ellerinizden açıkça fark edilebilir ve erken önlem almanıza yardımcı olur.

1-Kırmızı Avuç İçleri

Avuç içlerinizin kırmızıya dönmesi karaciğerinizde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Palmar erythaema olarak da bilinir. Eğer elli yaşınızı geçtiyseniz ellerinizin görünüşüne gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. Avuç içlerinizin dış kısımlarında beliren bu kızarıklar karaciğerinizin hasar gördüğünün işaretidir ve bir doktora görünmeniz iyi olacaktır. Kırmızı avuç içleriniz kılcal damarlarınızın alması gerekenden fazla k-an alması sonucu ortaya çıkar ve hormonal bir bozukluğun göstergesi de olabilir. Eklem iltihabı da kırmızı avuç içlerine sebep olabildiğinden ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Eğer avuç içlerinizde kırmızılık fark ettiyseniz, doktorunuz ile görüşüp mutlaka sebebini öğrenmelisiniz. Bu sırada da daha sağlıklı bir diyete geçip alkol tüketiminizi azaltabilirsiniz. Böylece muhtemel bir sorunun önüne geçmiş olursunuz.

2-Terli Eller

Terli ellere sahip olmanın birkaç açıklaması vardır:

  • Aşırı Terleme
  • Stres
  • Tiroit Bezinin Fazla Çalışması

Hipertiroid hastasıysanız ve aşırı terleme probleminiz varsa güçlü terleme önleyici ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca bir endokrin uzmanı ile görüşüp sorunun temeline inerek tedavi olabilirsiniz. Alkol tüketiminizi azaltarak ve stres seviyenizi kontrol etmeyi öğrenerek(nefes teknikleri, meditasyon) hayatınızı düzene sokmayı deneyebilirsiniz.

3-His Kaybı ve Karıncalanma

  • Bazen kol veya bacaklarımızda his kaybıyla uyanırız ve hareket ettiğimizde karıncalanır.
  • Bu genellikle bir sebepten kan dolaşımının kesilmesinden dolayı meydana gelir.
  • Karıncalanma, kan akışının ve sinir veri iletiminin yeniden sağlandığının habercisidir.
  • Bazı durumlarda, ellerimizde meydana gelen his kaybı ve karıncalanma ciddi bir problemin habercisi olabilir.
  • Rahim osteokondriti bu durumda bir örnektir.
  • Aynı zamanda karpal tünel sendromu, bir uzva kan akışının pıhtı sebepli kesilmesi, sinir hasarı, anemi veya diyabetin habercisi olabilir.
  • Eğer sıklıkla ellerinizde his kaybı ve karıncalanma yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşüp durumu bildirin ve gerekli testleri yaptırın.

4-El Kuruluğu

En yaygın el kuruluğu sebebi vücuttaki su kaybı ve östrojen eksikliğidir. Östrojen eksikliği ise menopozun erken habercisi olabilir. Su kaybı ihtimalini elemek için bol su için ve nemlendirici kremler kullanın. Yağlı balık ve çiğ kuruyemişler tüketmek de faydalı olacaktır. Menopoz ihtimalinden şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün. Hormon terapisi görerek kolayca eski sağlıklı halinize geri kavuşabilirsiniz.

5-El Titremeleri

Titreyen elleriniz var ise Parkinson hastalığı gibi ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Eğer endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuzla görüşün. Kafein ve alkol tüketiminize dikkat etmek de titreyen elleriniz var ise yapmanız gerekenlerdendir. Panik atak veya stres bozukluğu gibi psikolojik problemler de el titremelerine sebep olabilir.

6-Zayıf Tırnaklar

Zayıf ve çatlaklı tırnaklar çinko eksikliğinin göstergesidir. Çinko sağlığımız için oldukça önemlidir. Yaraların iyileşmesinde, hücre bölünmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Beslenme düzeninize mutlaka çinko zengini yulaf, fındık ve et ekleyin. Eğer çinko eksikliğiniz sandığınızdan daha fazlaysa destek haplarını da kısa süreli kullanabilirsiniz.

7-Yumru Parmaklar

Parmaklarınız davul (bateri) çalmaya yarayan bagetler gibi mi görünüyor veya yumruklaştı mı? Bu oksijen eksikliği çekmeye başladığınızın göstergesi olabilir. Akciğer kanseri veya kalp hastalıkları göstergesi de olabilir. Bu sebeple bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak mutlaka doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu