PÜF NOKTASI

ERKEK EVİ TERK EDERSE KADINLAR NE YAPMALI

Her ilişkide Çıkmazlar Olabilir.Kadın erkek ilişkileriyle ilgili makalemizde erkek evi terk ederse kadınlar ne yapmalı diye sorduk..ilişkilerimiz her zaman yoluna gitmeyebilir. Mutlu sonla bitmeyen ilişkide terkedilen taraf sizseniz ne yapmanız gerekir? Uzman Klinik Psikoloğu Ekin Eren Toksoy bu soruların Cevaplarını irdeliyor

Terkedilme ile birlikte çaresizlik, güvensizlik, keder, öfke ve kaygı duyguları hissederiz. Bu gibi duygularla nasıl baş edeceğinizi bilmezseniz piskolojik olarak dibe batarsınız..

Ben nerede yanlış yaptım!

“Öncelikle kadın karşı tarafı anlamaya çalışır ve bunu başaramadığında onu suçlamaya başlar ve ona öfkelenir, bir süre sonra, kadının öfkesi ve sorgulamaları kendisine yönelir ve ‘Ben nerede yanlış yaptım’ düşüncesi zihnini kemirmeye başlar. Bu sorgulamaları erkeklere göre kadınların daha fazla yaptıklarını görmekteyiz ki bu da kadınlar için terk edilmenin daha farklı bir boyutta yaşanmasına neden olmaktadır. Tabi ki genelleme yapılması çok da doğru olmaz ancak bunun erkek ve kadınların ilişkilerdeki rolleri ve iletişim şekillerinin farklı olmasıyla ilgili olduğunu söylemek yanlış olmaz.”

Terkedilme bir kayıp mı?

“Erkeklerin bir sorunu çözümlemede daha yaygın olarak kaçma veya kavga etme gibi bir iletişim yolu izlediğini, kadınların ise konu üzerinde konuşup uzlaşma sağlama taraftarı olmaya çalıştıklarını söyleyebiliriz. Kadınların rahatsız oldukları veya kendilerine uygun gelmeyen noktaları ifade ettikleri, erkeklerin ise son raddeye gelene kadar olumsuz düşündükleri ve hissettikleri noktaları çok da ifade etme taraftarı olmadıkları göz önünde bulundurulursa, erkeklerin “terk ediş” lerinin çok daha ani yaşandığı aşikârdır. Bu ani olma özelliği terk edilmeyi daha beklenmedik ve çoğunlukla kadınların uzlaşmacı tarzı sebebiyle “bir nedene bağlanmaya çalışılan bir kayıp” haline getirmektedir.”

“Bu kaybın kendilerinden kaynaklı olduğu yanılgısında çocukluk dönemlerinde ebeveynleriyle yaşadıkları veya önceki ilişkilerinde yaşadıkları bağlanma ve ayrışma süreçlerindeki zorlukların önemli bir yerinin olduğu düşünülmektedir.” Toksoy terkedilme durumunda ise kadınlara önemli hatırlatmada bulunuyor.

Baş etmek mümkün mü?

“Kadınların terk edildiklerinde öncelikle bunun ilk ve son defa kendi başlarına gelen bir durum olmadığını kendilerine hatırlatmaları önemlidir. Terk edilen taraf oldukları o an, bir zamanlar terk eden veya zamanı gelince terk edecek taraf da olabileceklerini göz önünde bulundurmalılar. Terk edilmenin bir eksiklik veya kendilerinden kaynaklanan bir kusur yüzünden olduğu yanılgısına kapılmadan, ilişkinin doğal sonucu olarak gelinen nokta olarak düşünülmelidir. Terkedilmenin de yaşanan diğer bütün her şey gibi yaşamda bir olasılık olduğunu ve bunun yeni bir deneyim ve fırsat olduğunu unutmamalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu