PÜF NOKTASI

Ev Yapımı Yumuşatıcı Tarifi, En Doğal Çamaşır Yumuşatıcı Formülü

Gündelik hayatlar da kullanılan araç gereçlerin neredeyse tamamının evde sağlıklı malzemelerle üretilmesi mümkün sayılıyor buna ev yapımı yumuşatıcı da dahil .Sağlık üzerinde oldukça olumsuz etkileri olan hazır ürünler, kişiler de çeşitli hastalıklara da ortam hazırlıyor . Çamaşır makinelerinde kullandığımız yumuşatıcılar, zaman zaman kişiler üzerinde alerjik etkenlere sebep olarak rahatsızlık verici unsurlara da yol açıyor.

Bu durum üzerinde ki en büyük etken malzemelerinin içerisinde mevut bulunan kimyasal ürün miktarlarıdır. Yıkama sırasında ne kadar durulansada tam temizlenme ve arınma mevcut olamamaktadır. Öte yandan Ev Yapımı Yumuşatıcı ile hem çamaşırların kullanım ömür süreleri uzamış olurken, hem de çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet veren ortamın da oluşmasına engel oluşturulmaya çalışılır. Bu durum ağırlıklı olarak ciltlerinde ki hassasiyet sebebi ile bebeklerde görülmektedir.

Ev Yapımı Yumuşatıcı Malzemeler:

Yumuşatıcı kullanımı için özellikle bu konuda alım yapamaya gerek duyulmamalıdır. Ev içerisinde mevcut bulunan birçok malzeme de çamaşırlar üzerinde yumuşatıcı etkiye sahip olmaktadır. Malzemelerin kullanılması, çamaşırda istenilen duruma kavuşulmasında yardımcı olur. Çamaşırların yumuşatılmasında evdeki en büyük yardımcı karbonat ve sirke gelmektedir. Bu malzemelerin kullanılmasın da yatan en büyük etken çamaşır yüzeylerinin korunarak zaman içinde aşınmasını ve dokulara zarar vermesini önlemeleridir. Malzemelerin kullanılması hem çamaşırlar üzerinde etkili iken; hem de çamaşır makinesi üzerinde kireç oluşumunu engelleyerek, makinenin kullanım ömrünün uzamasına da yardımcı oluyor.

Ev Yapımı Yumuşatıcı için Kullanılacak Malzemeler;

  • 20-30 Damla Kadar Aromatik Yağ
  • 800 Ml Elma Sirkesi
  • 200 Ml Ilık Su
  • 1 Çay Bardağı Karbonat

Ev Yapımı Yumuşatıcı Yapılışı:

Yumuşatıcı oluşumunda ki malzemeler hazırlandıktan sonra derin kap içerisine öncelikle 1 çay bardağı karbonatı ve 200 ml ılık suyu ekleyerek, karıştırılır. Karışımın üzerine öncelikli olarak belirlediğiniz 800 ml elma sirkesini daha sonrasında ise 20 30 damla kadar aromatik yağ ekleyerek karıştırmaya devam edilir. Malzemeler karışması özellikle yoğunluk kavramının anlaşılmasında büyük etkendir. Karıştırılan malzemeler şişe içerisine eklenir, muhafaza edilir, sonrasında dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Uzun süre bekleme durumunda karışımı kullanmadan önce koklamanız, karışımda istenmeyen kokuların oluşup oluşmadığı yönünde sizlere bilgi verecektir. Kullanıma göre devam sağlamak istediğiniz de dilerseniz, içerisine yağ ekleyerek miktar bakımından arttırabilir, kullanmaya devam edebilirsiniz. Kokusunun fazla gelmesi durumunda da yağ miktarını azaltmanız önemli uygulama adımını oluşturacaktır.

Neden Ev Yapımı Yumuşatıcı Kullanılmalı?

Bu etkenin altında ki en büyük sebep sağlık korunmasıdır. Öte yandan kullanıcıları da maddi anlamda masraf oluşumunu engeller. Ayrıca çamaşırlar üzerinde ki oluşan leke ve ter görüntülerini de ortadan kaldırması, bunu yaparken de çamaşırlara zarar vermemesi ayrı tercih alanını oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu